Sťahovanie do nového domova - rady

Chvíle, na ktorú ste sa tak tešili, práve nastala. Kúpili ste si nový dom či byt a je čas na presťahovanie. Chcete, aby všetko prebehlo v pokoji? V tom prípade ponúkame niekoľko tipov, ako správne sťahovanie zorganizovať.


Zmena domova je zaiste veľkou životné udalostí pre každého z nás. Veď koľkokrát za život sa človek sťahuje? Väčšina ľudí si teda ani nevie poriadne predstaviť, čo sťahovanie všetko obnáša a neskôr sú mnohými vecami nepríjemne zaskočení. Ak ale nič nepodceníte, môžete všetko zvládnuť dokonca s úsmevom na tvári!

Plánovanie sťahovanie

Nevyhnutné je celý sťahovacej proces dôkladne naplánovať. Zamyslite sa nad všetkými činnosťami, ktoré vás čakajú a utvorte si reálny časový rozvrh. Bude záležať na objeme sťahovanie, čiže či sa sťahujete len s pár vecami, alebo s vybavením, nábytkom a pod Situácia u každého sťahovanie je preto individuálne. Vzhľadom k charakteru sťahovanie je potrebné naplánovať dĺžku sťahovanie, balenie, vybaľovanie a tiež si zaobstarať dostatočne veliký sťahovacie auto.

Snažte sa nasťahovať do "hotového"

Ak sa presťahovaním zase tak nepospícháte, najprv radšej dokončite aj drobnejšie práce v dome a až neskôr sa nastěhujte. Veď aj samotné maľovanie spôsobí v domove absolútny chaos.

Roztrieďte odev nepotrebné veci

Sťahovanie je tá najvhodnejšia príležitosť, kedy by ste sa mali zamyslieť nad vecami, ktoré vôbec nepoužívate a zbaviť sa ich. Určite nechcete do nového domova brať úplne všetko. Urobíte generálku, ušetríte si prácu a náklad nebude tak ťažký. Navyše v situácii, keď sa sťahujete skôr do menších priestorov, je vyraďovania nevyhnutnosťou.

Tip: staré oblečenie, ktoré je vám ľúto vyhodiť, ale viete, že už v ňom nebudete chodiť, dajte na charitu! Staré veci niekomu treba darujte, alebo si vopred podajte inzerciu.

Všetko si zapisujte

Pri tak veľkej akcii, ako je sťahovanie, sa na hocijakej maličkosti zabudne. Aby sme tomu predišli, stačí obyčajný zápisník a ceruzka. Vezmite si blok a prejdite celý dom krížom krážom. Napíšte si, čo kedy zabalíte a koľko času vám to asi zaberie. Urobte si tiež poradovníku, čo musíte zabaliť najskôr a čo až naposledy. Ak vám príde na mysli nejaký nápad alebo zlepšovák, tiež si ho zapíšte, možno príde vhod. Nezabudnite si zaznamenať, že musíte kúpiť baliaca potreby, fólie atď Keď budete na všetko myslieť dopredu, nemôže vás nič prekvapiť.

Sťahovanie: zvládneme to sami, alebo si najať odborníkov?

Sťahovanie svojpomocne aj sťahovanie za pomoci odborníkov má svoje pre a proti. Ak si myslíte, že sťahovanie zvládnete úplne sami, naložili ste si naozaj veľa práce. Tu pomôže už len skutočne nepodceněná príprava. Nezaobídete sa bez hromady krabíc, prepraviek, baliacich papierov, fólií, igelit atď Zohnať dostatočne veľké škatule pritom môže byť aj dobrodružstvo.

Na druhú stranu má ale sťahovanie vlastnými silami i klady. Svoje veci budete mať stále pod dohľadom a ušetríte financie. V prípade sťahovania väčších kusov nábytku budete však nejspíš musieť niekoho požiadať o pomoc (priatelia, rodina, kolegovia). Ak pri sťahovaní počítate s použitím výťahu, je dobré na túto skutočnosť obyvateľa domu vopred upozorniť.

Sťahovanie profesionálov - ALFA s.r.o.

ALFA sťahovanie Vám ponúka sťahovanie bytov, firiem, strojov a hudobných nástrojov. Spoločnosť pôsobí na trhu už 15 rokov a vďaka tejto praxi má v odbore veľké skúsenosti.

Alfa sťahovanie ponúka všetky služby spojené so sťahovaním, ako je baliace služba, montáž nábytku, obalový materiál a skartáciu, táto služba je veľmi využívaná hlavne firmami. Ide o metódu, pri ktorej dochádza k znehodnoteniu dát. Odborný sťahovacej personál Vám všetko presťahuje k Vašej spokojnosti a Vašich požiadaviek. Ku každému klientovi má spoločnosť individuálny prístup a klient si môže objednať sťahovanie na kľúč.

Podľa našich skúseností je spoločnosť Alfa sťahovanie jednou z najväčších profesionálov.

Využitie profesionálnych sťahovacích služieb prináša výhody v podobe rýchlosti, bezstarostnosti a výbere rozsahu služieb presne na mieru. Tak napríklad firma môže len odviesť vami zabalené veci, alebo poskytnúť baliace materiály, či rovno veci zabaliť sama. Z niektorých skriniek ani nebudete musieť vyberať veci, pretože sa všetko zabezpečí a celej prevezie.

Aby sa nič nepoškodilo ...

Sťahovacej firmy si poradí is väčšími kusmi hnuteľného majetku a spravidla poskytujú na bezpečnosť vecí garanciu. Sťahovacie auto má vnútri špeciálny pásy, vďaka ktorým sa počas cesty nič nepohne. Cena aj kvalita služieb jednotlivých sťahovacích firiem je samozrejme individuálny.

Ďalšia etapa: vybaľovaní

Ak ste si predtým všetky veci systematicky zabalili a popísali, nemali by ste mať problémy ani v tejto fáze. (Čo sa týka opisu škatule, mala by byť opísané z viacerých strán, uvedené do akej miestnosti má byť odnesené a či obsahuje krehké veci).

Pripravte sa na možné partnerské nezhody

Pri sťahovaní často dochádza k partnerským rozepřím. Môže to byť potrebné kvôli rozbitom skle, názorovom nesúlade, nervozite ai Aby ste tomu všetkému predišli, zase je vhodné mať na všetko časovú rezervu a nepracovať pod tlakom. Chaos ničomu neprospeje. V dostatočnom časovom predstihu by ste sa mali zhodnúť na svojich predstavách o zariadení bytu, alebo pristúpiť k nejakému kompromisu. Pri vybaľovaní by malo byť už vo všetkom jasno. Snažte si zariaďovaní bytu skôr užívať, ako brať ako povinnosť. Veď predsa otvárate novú etapu života, začínate akoby od znova. Na všetkom si nájdite niečo pozitívne.

Čo znamená sťahovanie pre deti

Ak dochádza k zmene adresy, stoja deti pred ťažkú skúškou. V našej krajine sa ľudia zase tak často nestěhují, ako je tomu napríklad v Amerike a iných štátoch. Dá sa povedať, že u nás sa stotožňujeme veľakrát s príslovím: "Je lepšie vyhorieť, ako sa presťahovať". My, Česi, sme skrátka konzervatívny. Keď sa niekde zabydlíme, neradi svoj domov opúšťame. A je nesmierne ťažké to vysvetliť najmä deťom. Tým je totiž úplne jedno, že v blízkosti nového domova je väčšia šanca na pracovné uplatnenie apod Dieťa má pocit, že je vytrhnutý zo svojho sveta, stráca istoty a vstupuje do neznámeho prostredia, kde nikoho nepozná. A rodičia majú veľa práce sami so sebou, takže pocity svojho dieťaťa tak trochu zanedbávajú. To, ako bude dieťa reagovať na zmenu bydliska, záleží tiež na jeho veku.

Kroky, ako pripraviť dieťa na zmenu bydliska

* Sťahovanie odôvodnite.

* Na otázky svojho dieťaťa vždy odpovedajte, buďte trpezliví, pretože sa bude vypytovať na najrôznejšie veci. Nechajte ho, nech vyjadrí svoje pocity, obavy, a znova a znova vysvetli. Venujte dieťaťu dostatok pozornosti, aby sa nestalo iba jedným z balíkov, ktoré sťahujete.

* S novým domovom sa najskôr zoznámte.

* Vyrazte na poznávací výlet do nového domova. Všetko preskúmajte, vyzdvihnite pozitíva (ihrisko, kúpalisko atď). Zájdite navštíviť aj novú školu a pohovorte si s príslušným pedagógom. Náčrt vašu situáciu, popíšte schopnosti a vlastnosti svojho dieťaťa, jeho súčasná prospech, zdravotný stav. Všetky tieto informácie sú dôležité pre prístup k žiakovi (kam ho posadiť, čo je potrebné dohnať, ako ho uviesť medzi ostatné apod).
* Upozornite na novo vzniknuté výhody. Bude mať dieťa v novom obydlí vlastnú izbu, zatiaľ čo v súčasnom byte ho nemalo? Zamyslite sa nad všetkými klady nového bývania pre svojho potomka a zdôrazňujte je.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Sťahovanie do nového domova - rady

Benešov u Prahy Vlašim Sázava Týnec nad Sázavou Votice Čerčany Bystřice u Benešova Neveklov Netvořice Čechtice Divišov Miličín Trhový Štěpánov Dolní Kralovice Postupice Vrchotovy Janovice Louňovice pod Blaníkem Poříčí nad Sázavou Pyšely Heřmaničky