Schodisko v interiéri - materiál a výber

Schodisko je väčšinou jedinou komunikácií spájajúcej prízemí a poschodie. Budeme po ňom chodiť niekoľkokrát denne. Malo by teda spĺňať dva hlavné požiadavky. Pohodlný a bezpečný pohyb hore a dole a dobrú prístupnosť.


Vzhľad schodiska by mal zodpovedať charakteru domu. Voľba materiálu a konštrukcie spolu úzko súvisia a podliehajú určitým pravidlám. Konštrukcia musí byť ukotvená tak, aby nedochádzalo k tvarovým deformáciám. Hodnotí sa praktickosť, funkčnosť, údržba av neposlednom rade je dôležitá aj finančná otázka. Schodisko je možné zakúpiť približne od 30 tisíc korún.

Schodisko - názvoslovie

Stupeň - jednotlivý schod

Stupnica-horná plocha schodu

Podstupnice - predné zvislá plocha schodu

Rameno - priestorový prvok pozostávajúci z jednotlivých schodiskových stupňov, ktorý spája dve rôzne výškové úrovne

Podesta - vodorovná doska, ktorá spája jednotlivé schodisková ramená

Schodnice - nosná časť schodiskového ramena, je šikmo uložená a podopiera jednotlivé stupne (môže byť buď jedna stredová, alebo dve bočné)

Ako určiť veľkosť schodu

2h + b = 630 (600) mm, keď h - výška schodu, b - šírka schodu

Vzorec určuje vhodný pomer výšky k šírke schodu. 630 mm je dĺžka kroku priemerného človeka. Pre pohodlné stúpanie platí pomer h: b (v mm) 170: 290. Dobré stúpanie 180: 240.

Technické parametre schodisko

Schodisko tvoria ramená a podesty

* Ramená schodiska

Ramená sa skladajú zo stupňov - schodov. Na jednom ramene má byť nepárny počet stupňov a celkový počet stupňov by nemal byť viac, než 15 najviac môže byť maximálne 18 schodov. Pri väčšom počte sa schodisko delí medzi odpočívadlá na viac ramien. Minimálna šírka ramena je 90 centimetrov (odporúčaná 120 cm, aby sa na ňom mohli dvaja ľudia bezpečne vyhnúť). Sklon ramena by nemal presiahnuť 35 stupňov. Vodorovná časť stupňa, na ktorú šliapeme, sa nazýva stupnice (alebo nášľap) a jej šírka by mala byť 26 cm (minimálne 21 cm). Zvislá časť, ktorá je vidieť pri pohľade spredu (u niektorých typov schodísk môže chýbať) sa nazýva podstupnice.

Pre bezpečný pohyb po schodoch sa spoliehame na pravidelný rytmus, preto sú výšky a šírky všetkých schodov rovnaké. Ak musí predsa niektorý schod vyrovnať nesplatený výškový rozdiel, potom by to mal byť vždy ten prvý. Ak by to bol posledný, hrozí nebezpečenstvo zakopnutia.

Pred prvým a za posledným stupňom musí byť dosť miesta. Jeden vyrovnávacie stupeň je zlým riešením, pretože sa o neho zakopáva.

U schodísk zakrivených (točitých) je tvar nášľapov lichobežníkový a mení sa u jednotlivých schodov.

Ak musí byť schody točité, potom po pravotočivých stúpame pohodlnejšie a bezpečnejšie, než po ľavotočivých.

Tento typ schodiska má menšie nároky na priestor, ale chôdza po ňom vyžaduje väčšiu pozornosť.

* Schodiskové zábradlia

Schodisko podľa normy musia byť vybavené zábradlím.

Držadlo (madlo) sa umiestňuje do výšky 1 až 1,2 metra nad úrovňou schodov.

Čím jednoduchšie je delenie zábradlia, tým lepšie schodisko pôsobí. Ako výplň normy povoľujú aj horizontálne priečky, ktoré však malé deti lákajú na lezenie. Preto sa odporúčajú zvislé priečky s rozstupom 12 centimetrov alebo plné zábradlie.

Umiestnenie schodiska v dome

Schodisko umiestnime v blízkosti vchodu do domu a hlavných obytných miestností na sever alebo severozápad preto, že je škoda zaberať schodiskom cennú plochu na južnej alebo východnej strane a potom i preto, že nie je príjemné ani bezpečné vystupovať alebo zostupovať proti slnku pre oslneniu.

Typy schodísk

Dosková - ich hlavným nosným prvkom je betónová doska. Spôsobom konštrukcie môžu byť samonosné, visuté alebo kotvené do obvodového muriva z jednej alebo oboch strán. Priama aj zakrivená.

Lomenicová - charakteristickým prvkom je zalomená plná doska kopírujúci tvar stupníc a podstupníc. Konštrukcia tohto typu schodiska je náročná na statiku a tiež na vlastné prevedenie.

Chrbticový - podopiera nosník z betónu, ocele alebo z dreva. Tento nosník prebieha pod stredom ramena po celej dĺžke schodisko, jednotlivé stupne môžu byť z rôznych materiálov.

Zavesená - stupne sú kotvené vždy z jednej strany do steny a zo strany druhej na strop. K tomu sa používajú buď lanká, alebo oceľové tyče a každý stupeň takéhoto schodiska je ukotvený samostatne.

Schodnicové - sú najčastejším prevedením drevených a kovových schodísk, ramená nesie jedna alebo viac schodníc.

Vretenové (točité) - má stupne kotvené do takzvaného vretena, nosného stredového stĺpu z železobetónu, kovu, muriva i dreva. Výhodou takéhoto schodiska je, že jeho minimálny polomer činí 220 cm, a zaberie teda veľmi málo miesta. Sťahovanie po ňom však býva problematické.

Miesto pod schodiskom, pokiaľ to typ schodiska umožní, možno využiť ako úložný priestor.

Ako zabezpečiť bezpečnosť schodisko

* Čím je schodište širšie a menej strmé, tým je pre chôdzu bezpečnejšie.
* Každý typ stupnice by mal byť upravený proti šmyku nerezovými, gumovými či hliníkovými prvkami kombinovanými s prvkami z PVC hmoty (na železobetónový podklad).
* Na hrany schodov možno vypieskovať drážky alebo pripevniť karborundový pások.
* Drevené schody by sme mali nalakovať lakom s protišmykovým efektom.

Osvetlenie schodiska

* Čím užšie a příkřejší schodisko, tým lepšie musia byť osvetlené, pretože nedostatok svetla môže byť príčinou úrazu.
* Ideálne je osvetlenie denným svetlom, ktoré preniká oknom umiestneným v obvodovej stene nad podestou, alebo strešnými oknami.
* V zložitejších prípadoch svetlovodom.
* Iba denné svetlo však nestačí. Rozmiestnenie svietidiel volíme tak, aby boli osvetlené všetky časti schodisko a nevytvárali sa klamné tiene.
* Možno použiť bočné osvetlenie bodovými svetlami vo výške približne 20 až 30 centimetrov nad stupnicami.
* Funkčné a pôsobivé je osvetlenie LED diódami zabudovanými priamo do podstupníc.

Vhodný materiál na zhotovenie schodiska

* Betón

Budovanie monolitického schodisko z betónu prebieha priamo na stavbe domu a debnenia sa odstráni potom, čo betón zatvrdne.

* Železobetón

Železobetónové schodisko sa vyrába mimo stavbu a na mieste sa len zmontuje.

Oba tieto typy vynikajú odolnosťou. Schodisko potom môžeme obložiť keramikou (dlažbou), kameňom, drevom alebo iba natrieť. Na drevený obklad je vhodné použiť drevo tvrdé (dub, buk či kanadská borovica). Obklad môže byť z masívu alebo vrstveného sendviče s povrchovou dyhou a masívnym vrstvené na hrane stupňa.

Moderne pôsobí kombinácia s kovom.

Odľahčene pôsobí schodisko zavesené na oceľových lankách so stupňami z dreva alebo skla.

* Drevo

Okrem klasických drevín, ako je dub, buk alebo jaseň, môžeme vyberať z exotických materiálov v designe drevených a laminátových podláh. Medzi ne patrí merbau, Hevea alebo jatoba. Finančne menej náročné je drevo smreku, borovice a smrekovca, ale skôr sa opotrebuje.

Aby drevené schody nevŕzgal, používame len dokonale suché drevo, špáry sa nikde nesmú otvárať a stupnice má byť obrátená jadrovou stranou nahor, takže sa pri event. zmrštenie čiastočne vyklene. Okrem toho sa odporúča, aby podstupnice mala uprostred prevýšenie asi 2 mm. Stupnice, ktorá sa k podstupnice priskrutkuje, je čiastočne predpätý a keď sa na nej stúpne, neprehýba sa.

Umiestnenie schodisko v interiéri

Nerez, spojenie kovu a skla, prípadne rôzne kombinácie s betónom sú ideálne do minimalisticky pojatých interiérov.

Drevené schodisko sa hodí do rôznych interiérov.

Sústružené stĺpiky ladí s rustikálnym štýlom, rovné a jednoduché s klasickým.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: