Šatníkové skrine - druhy a materiál

Variabilita a možnosti šatníkových skríň je široká. Záleží predovšetkým na priestore, kam šatníkové skrine umiestnite, typu skríň, koľko osôb bude skrine využívať av neposlednom rade zohráva dôležitú úlohu aj Vaša predstava a vkus.


Variabilita šatníkové skrine

Šírka jedného oddielu môže byť 300 alebo 400 mm. Prevedenie môže byť jednoddílové až čtyřoddílové. Štandardne šatníková skriňa obsahuje časť s vešiakmi na odkladanie väčších vecí, ako sú kabáty, bundy, košele, časť policovú na odkladanie zloženého oblečenia, ako sú tričká, mikiny, blúzky a časť šuplíková na odkladanie menších kusov oblečenia, napríklad spodná bielizeň, pyžamo, podprsenky , ponožky ai Stred skrine môže mať namiesto klasického dvierka zrkadlo, čo je veľmi praktické, pretože sa obliekajú práve pred šatníková skríň.

Zameranie priestoru pre šatníková skriňa

Ak budete chcieť viac spoliehať na odbornú radu a pomoc pri šatníkových skríň, do začiatku do konca, oslovte firmu, ktorá zabezpečuje tiež presné zameranie priestoru, kam následne príde šatníková skriňa. Dozviete sa informácie o možnostiach stavby, materiáloch, doplnkov i cene.

Komponenty šatníkové skrine

Vnútorné usporiadanie skrine záleží úplne na Vás, Vašom vkusu. S akými najčastejšími komponenty sa môžete stretnúť v šatníkových skríň: pevná šatníková tyč, sklopné šatňová tyč, zásuvka, kôš, police, stropné police, lišta na koľaj, stojka, bok.

* Pevná šatňová tyč - slúži na vešanie oblečenia. Ramienko má okolo 50 cm, čomu musí zodpovedať aj vnútorná hĺbka šatníkové skrine. Ak je hĺbka šatníkové skrine menšie, je nutné použiť tzv šatníkovej výsuv, na ktorý sa jednotlivé ramienka vešajú kolmo za seba.
* Sklopná šatňová tyč - slúži pre uloženie vecí do priestoru, kam obyčajne nedosiahnete.
* Zásuvka - jedná sa o úložný priestor pre všelijaké veci. Veľkosť zásuvky nie je prakticky obmedzená. K vysúvania zásuviek môžete voliť medzi rolničkovými polovýsuvy, alebo plnovýsuvy s plynulým dojazdom.
* Drôtený kôš - slúži, rovnako ako zásuvka, na uloženie najrôznejších vecí, väčšinou drobných. Ich nevýhodou je však štandardizovaná šírka 40 alebo 50 cm, ktoré musíte prispôsobiť šírku segmentu šatníkové skrine. Výška drôtených košov je 8 alebo 18 cm.
* Police - predstavujú najbežnejší uloženie vecí. Police môžu byť akokoľvek hlboké, dĺžka však môže byť maximálne do 100 cm. Ak budete potrebovať dlhší police, počítajte aj s podperou. Police môžete upevniť na pevno, alebo voľne na podpery. Väčšinou sa strieda jedna polica pevná a dve voľné, aby bola zabezpečená dostatočná tuhosť korpusu šatníkovej skrine.

Doplnky šatníkových skríň

Doplnkov pre šatníkové skrine existuje celá rada. Doplnky Vám pomôžu vytvoriť presne takú šatníková skriňa, akú potrebujete. Chce to trochu premýšľania, aké a koľko doplnkov efektívne využijete.

* Držiak kravát
* Kalhotovník ai

Vyberáme materiál na vstavané skrine

Lamino

Lamino predstavuje základný materiál šatníkových skríň. Je obľúbený vďaka dlhej životnosti a širokej ponuke farieb a dekorov. Ďalšími používanými materiálmi sú napríklad dyhované dosky a lakované dosky. Verte, že budete mať problém si vybrať z nepreberného množstva dekorov i farieb lamina.

Lamino sa ponúka v troch cenových kategóriách: A, B, C. Kategória A predstavuje základný drevodekory. Kategória B predstavuje menej používané druhy drevín. Kategória C zastupuje najdrahšie lamina, poväčšinou z exotických drevín a pastelových farieb. Lamino sa používa na boky, stojky, police aj lišty. Lamino zaisťuje dostatočnú pevnosť aj dlhú životnosť celej šatníkové skrine.

Výhody laminátu

* Odolný materiál,
* Minimálne nároky na údržbu,
* Vysoká životnosť,
* Široké množstvo dezénov,
* Tvarovo stály materiál,

Lamino dosky LTD

Jedná sa o povrchovo upravenú drevotrieskovú dosku. Povrchová úprava dosky vzniká nalisovaním ozdobného papiera impregnovaného aminoplastickými živicami. Povrchová vrstva laminátu s dekoratívnym povrchom a definovanou štruktúrou povrchu je odolná voči krátkodobému pôsobeniu vody, zvýšenej teplote aj chemikáliám, ktoré sa bežne používajú v domácnosti. Povrch laminátu je ľahko umývateľný a bez zápachu. Laminované dosky sú určené predovšetkým pre vnútorné vybavenie a nábytok, pre použitie v suchom prostredí. LTD lamino dosky sú hygienicky nezávadné, emisií uvolnitelného formaldehydu spĺňajú kritériá emisnej triedy E1.

Vďaka vývoju stále dokonalejšie štruktúry povrchu sa reprodukované dekory laminátových dosiek čo do vzhľadu aj omak čoraz viac približujú charakteru pôvodných materiálov.

Lamino dosky HPL

Jedná sa o vysokotlakový veľmi odolný laminát. Jeho povrch má neporovnateľne vyššiu kvalitu oproti povrchu u LTD. HPL sa vyrába v mnohých farbených kombinácií, dezénoch, povrchoch. HPL dosky sú určené predovšetkým pre vnútorné vybavenie a nábytok, pre použitie v suchom prostredí.

Drevovláknitá doska MDF

Drevovláknité dosky sú rozdrvené do prúžkov a lisované pod vysokým tlakom. Existujú dve metódy lisovania: suchá metóda - 7 Mpa, alebo mokrá metóda - 5 Mpa. Tento materiál je potom frézovanie do rôznych tvarov a opatrený povrchovou úpravou. Fólie sa v špeciálnom lise nalepia na povrch MDF. Teplom a tlakom sa vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak veľmi odolný povrch. Doska MDF sama o sebe ako konštrukčný materiál nepodlieha tvarovým zmenám ako masív. Následne môže byť použitá najrôznejšie povrchová úprava: PVC fólie, laminácia ai.

Výhody MDF dosky

* Jednoduchá údržba,
* Dlhá životnosť,
* Odolnosť proti vlhku, oteru,

Masív

Drevo v interiéri má rozhodne svoje čaro. Môžete ho uplatniť v doslova nekonečnej rade kombinácií i štýlov. Šatníková skriňa môžete mať z niekoľkých druhov dreva: borovica, buk, smrek ai Drevo je ľahko opracovateľné, ľahké, nadčasového vzhľadu. Nábytok z masívu sa hodí prakticky do každej miestnosti vášho bytu.

Výhody masívu

* Zdravotná nezávadnosť (negatívne dôsledky pôsobenia formaldehydov, lepidiel, lakov bývajú súčasťou v nábytku z niektorých dřevotřískovch dosiek),
* Nadčasovosť,
* Bytelnost,
* Veľká rozmanitosť,
* Ľahko sa dá prerobiť, brúsiť, moriť na rôzne odtiene, a to aj po rokoch,
* Kúzlo prírodného materiálu,
* Hodí sa prakticky kamkoľvek,
* Predstavuje najkvalitnejšie typ nábytku,
* Pôsobí upokojujúcim dojmom.

Údržba šatníkové skrine vyrobené z masívu

* Nábytok z masívu je dobré napustiť olejom, voskom, čírym lakom, aby ste zabránili drobným oděrkám a prípadným škrabancom. Súčasne toto napustení slúži ako ochrana proti vode, drevokazným škodcom a mechanickému poškodeniu.
* Nábytok však neošetrujte chemickými prípravkami alebo vodou. Používajte len jemnú prachovku, ktorá neporuší hornú vrstvu laku.

Dyha

Dyhované dosky predstavujú ďalší materiál šatníkových skríň. Sú určené na vnútorné vybavenie, pre použitie v suchom prostredí. Môžete voliť medzi doskami: Exclusive, Comfort, Economic. Exclusive sa používajú na prednej pohľadovej plochy nábytku, korpusy, všade tam, kde sú vysoké nároky na kvalitu aj vzhľad spracovania. Comfort sú univerzálne. Používajú sa vo väčších, ale aj menších sérií, na korpusy a predné plochy. Economic sa používajú na korpusy, police, predné plochy. Ich hlavnou prednosťou je atraktívna cena, univerzálny vzhľad a vysoká možná záťaž.

Dierované dosky

Dierované dosky slúžia na odvetrávanie dverí šatníkových skríň. Predovšetkým sú vhodné pre botníky. Vyberať môžete z niekoľkých typov dierovaných dosiek.

Zrkadlá

Zrkadlové výplne sú vhodné pre šatníkové skrine, ktoré sú umiestnené v menších izbách, užších predsieňou, a to z dôvodu, že opticky zväčšujú priestor. Zrkadlá dodajú každej vstavanej skrini originalitu, jedinečnosť. Zadná strana zrkadiel skríň je poväčšinou z dôvodu bezpečnosti podlepovanie fóliou, ktorá zamedzí zranenia v prípade rozbitia skla. Zvážte zrkadlovou výplň v detskej izbe, ktoré obýva skutočne malé dieťa. Mohlo by totiž dôjsť ľahko k nepríjemnému zraneniu.

Vyberať môžete napríklad zrkadlo v prevedení striebra, bronzu, grafitu.

Rámy dverí šatníkových skríň

Rámy posuvných skriňových dverí spolu s koľajničkami a kolieskami zabezpečujú správny chod všetkých posuvných dverí. Môžete vyberať z materiálu oceľ, hliník, s najrôznejším farebným designom.

Dverné systémy šatníkové skrine

Posuvné dvere - minimalizujú nároky na potrebný priestor pred skriňou. Posuvné dvere zaručujú veľmi tichý chod dverí z vodiace koľajnice. Tento dverný systém je vhodný aj pre veľké šírky skríň.

Skladacie dvere - sú preferované pre veľmi úzke skrine. Umožňujú prístup do celého priestoru skrine naraz. Jedná sa o ideálne riešenie rohových priestorov do tvaru L a pre kombinácie s podsuvnými alebo otočnými dverami.

Otočné dvere - sú vhodné do úzkych priestorov skríň, a to v kombinácii s posuvnými alebo skladacími dverami. Tento dverný systém umožňuje klasické usporiadanie dverí pri použití rovnakých typov rámov, a to ako u posuvných dverí.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: