Roztoče v domácnosti

Neexistuje domácnosť, VO ktoré v sebe nenašla matrace, vankúš, periny ai. Tieto nevyhnutnosti spríjemňujúca Naše bývanie, predstavujú živnú pôdu pre mikroskopická zvieratká, roztoče. Ich výskytu však môžete čeliť A do dodržiavaním Pár pravidiel.


KTO JE Roztoč

Roztoč (lat. Acar) JE Malý Drobný členovec príbuzný kliešťom. Dĺžka roztoče robí Okolo tretiny milimetra voľným okom ho teda neuvidíte. Roztoč žije Okolo dvoch až štyroch mesiacov. Samica roztoče žije az 10 týždňov, ZA ktoré nakladie 60 az 100 vajíčok. Dospelý Roztoč dorastá veľkosti cca 420 mikrometrov Na dĺžku na 250 az 320 mikrometrov Na šírku. Roztoč Pocas svojho života vyprodukuje az 200x Viac exkrementov, nez sam váži. Ich exkrementy po uschnutí tvorí Malé častice, ktoré víria vzduchom SE.

CIM SA Roztoč živí

Roztoče sa živia našimi ľudskými lupinami kožným odpadom. Ich potrava pochádza zhotoviť z mikrosveta, ktorý z týchto zvyškov žije (plesne, kvasinky, baktérie). Ľudské Telo ZA noc odrolí priemerne Tri Gramy šupiniek kože, čo tvorí Zaklad ich potravy. Preto ich najviac nájdete logicky Na mieste, kde strávite najviac Casu, aby Na posteli: matracoch, vankúšoch, perinách, kde je pre ne úplne ideálne Teplota, vlhkosť aj dostatok obživy. ĎALŠIE výživu si roztoče ešte dopĺňajú mikroskopickými plesňami, ktoré o sebe v tomto lôžkovom Prostredie zhotoviť vyskytujú.

Ideálne Prostredie pre roztoče

Pre roztoče úplne ideálne Teplota Medzi 22 az 26 ° C vlhkosť Okolo 70 az 80 ° C. Teda teplé vlhké Prostredie JE pre ne na najideálnejší.

V nadmorskej výške nad 1000-1200 m.n.m. SE roztoče nevyskytujú. Suché Chladné Horské klímu Jim Proste nevyhovuje, pre alergikov vhodné JE naopak. Dale edited relatívnej vlhkosti 50% väčšina najvýznamnejších roztočov prežíva, vlhkosť pod 50% je pre ne až na výnimky vysoko nepriaznivá.

Dobre SE roztočom dari som TME. Slnečné Svetlo, vysoká či nízka teplota sucho roztoče zabíja. Spoľahlivo JE zabíja dlhšie vystavenie mrazu teplotám nad 55 ° C. Z uvedeného vyššie je zrejmé, Zo pohodlné lôžko predstavuje diky svojmu špecifickému mikroklímy predaji pred rekonštrukciou ideálny inkubátor roztočov.

Najväčší raj pre roztoče sú teda Postele. Az 90% roztočových alergénov v byte pochádza práve z lôžok. Matrace, prikrývky, vankúše obsahujú niekoľko miliónov roztočov. V jednom grame prachu moze byt az neuveriteľné množstvo roztočov, Okolo pätnásť tisíc. Najvyšší počet roztočov v byte nájdete Profesijné v materiáloch, ktoré sú z prírodného vlákna, tj bavlny, dale v matracoch. Príliš nezáleží Na tom, z akého materiálu sú matrace, vankúše ci pokrývky vyrobené. Roztočom SE napríklad výborne darí aj som výplniach z dutých vlákien, ktoré samy osebe nepredstavujú oproti peria výhodu podstatnú. Tá spočíva predovšetkým v možnosti želanie.

Počet druhov roztočov v domácnosti

* Roztočové alergény SE vyskytujú už všetkých domácnostiach, iv tech najčistejších.
* AC SE zdá neuveriteľné, mikroskopických roztočov s Vami v domácnosti žije Okolo tridsiatich základných druhu.
* Lôžko, ktoré neni ošetrené špeciálnymi bariérovými povlaky, s Nami každú noc zdieľa stovky tisíc az niekoľko miliónov týchto nevítaných návštevníkov.
* Priemerne 80% roztočových alergénov v byte pochádza z postelí.

Príznaky alergie na roztoče

Počet ľudí zasiahnutých roztočové alergiou neustále vzrastá.

Ak kýchate, ťažko dýchate, trpíte dýchavičnosťou, trápi Vás trvalá nádcha neustály Kasel, JE pravdepodobné, že ste alergický na roztoče, teda aj ich trus, ktorý mate v dome. Enzýmy obsiahnuté som výkaloch roztočov sú tim, čo alergie spôsobuje. Počnúc vyrážkami, podráždením sliznice az po alergickú nádchu. Niektoré alergickej nádchy môžu mit dokonca aj smrteľný dopad.

Roztoče predstavujú podľa Svetovej Zdravotnícke organizácie Všeobecný zdravotný problém. U nás sú pre alergikov najškodlivejšie bytové Druhy roztočov Dermatophagoides pteronyssinus farinae Dermatophagoides. Najväčšie nebezpečenstvo pre alergikov predstavujú roztoče prítomní Prostredie v domácom, označovaní termínom roztoče bytového prachu, ktorí sú zďaleka najčastejšou príčinou alergie označovanej tiež edited alergia Na bytový Prach.

Ťažkosti roztočového pôvodu sebe často prejavujú Večer po zaľahnutie do Postele, Pocas noci az do rana, vvi vyvádzanie Deti v posteliach, pohovkách Na kobercoch, vvi vysávanie, veľkom upratovaní AJ.

Spôsob Šírenie roztočových alergénov

Roztočové alergény SE nanajvýš Siri vzduchom nášmu organizmu Vadi ich vdýchnutí. Roztočové alergény SE spájajú s relatívne "väčšími" čiastočkami domáceho prachu, na viac ako 10 mikrometrov, tj tisícin milimetra desať. Na rozdiel od alergénov napríklad mačiek, PSU, ktoré zostávajú po rozvírení v ovzduší aj niekoľko dní, predstavujú takto Viazané roztočové alergény ťažšie zložku prachu s Vyšším tendenciou usadiť.

Ako bojovať s výskytom roztočov

* Nemusíte bývať som vyššie uvedené Vysoké nadmorskej výške ai Tak sebe s roztočmi môžete Dobre pobiť.
Môžete znížiť riziko vzniku alergie resp. Jej prejavy Na minimum.

Venujte upratovaniu svojho domova dostatočnú pozornosť.
* Snažte sa udržiavať v byte vždy rovnakú teplotu vlhkosť. V spálni udržujte optimálnu relatívnu vlhkosť vzduchu, tj približne 50%.
* Čo najčastejšie vetrajte. Výborne JE vetranie Peřina Na slnku. Sucho Slnko roztoče po Pár hodinách zabije, zrovna Tak edited Mráz.
* Matrace majte vždy som snímateľnom povlaku. Antialergický povlak však nesmie mať Pory väčší nez 1 Mikron. Ďalšou možnosťou je matrac zaobstarať lamelovou, ZE ktoré možno odňať vyprať obal aj Vnútorný molitan.
* Jediným spoľahlivým spôsobom obmedzenia množstva roztočov ich alergénov v byte JE pouziti tzv bariérových povlakov, ktoré sú nepriechodnej pre roztoče roztočové alergény.
Kúpte si obliečky Na periny vankúš z materiálu, ktoré možno JE Prat v horúcej vode, aby Na min. 60 ° C. Roztoče spoľahlivo zahubí prianie nad 60 °, ktoré zároveň vypláchne aj ich alergény.
* Plachty perte každých 14 dni.
* Používajte Špeciálne spreje proti roztočom.
* Po ranu vyvetrajte posteľ, rozhodne ju hneď nezastýlejte. Lepšie mit doma "neporiadok" v podobe neustlaných Peřina, nez posteľ plnú roztočov. Rovnako ste väčšinou prácu dopoludnia v, Tak návštevy nevidí neustlaný posteľ.
* Snažte sa čo najviac minimalizovať počet kobercov, čalúnených nábytku (predovšetkým posteľ), Závesy, plyšové zvieratká apod Mnoho roztočov SE nachádza v plyšových hračkách podobných predmetoch, najmä ak sú umiestnené Na lôžku. Z lôžka SE roztočové alergény čiastočne aj roztoče dostávajú do prachu v spálni odtiaľ SE môžu šíriť aj do ostatných miestností. Koberec slúži žako tzv zásobáreň, ZE SA ktoré roztoče po vyčistení lôžka, edited by. vypraním, prenášajú späť do matracov prikrývok.
* Pri nákupe nových lôžkovín, vyberajte len také, ktoré o sebe dajú Prat, rozhodne neodporúčame kupovať lôžkoviny s obsahom peria.
* Bohužiaľ zvnútra matracov roztoča nemožno povysávať, problematická JE aj aplikácia chemických prípravkov na hubenie roztočov, rovnako edited pravidelné ničenia roztočov praním edited Vysoké teplote, popr. vymrazovania.
* Roztoče ničí aj eukalyptový olej. Pridávajte Ho do vody Na plákania.
* Alergickým deťom môžete pokojne ponechať milovaného plyšového medveďa, Reali ho raz týždenne vložíte Na niekoľko hodín do mrazničky Pote vyperiete.
* Šaty Iné predmety zadržiavajúci Prach uzatvárajte som skriniach.
* Pri upratovaní najprv zotrite Prach v cele miestnosti navlhko, vhodné sú Špeciálne utierky.
* Ak JE TO realizovateľné, spálňu Zo suterénu presťahujte do vyššieho poschodia.
* Často luxujte koberce čalúnený nábytok vysávačom vybaveným zdvojenými stenami vrecúšok HEPA filtrom.
* Nevhodné JE polihovanie Na čalúnenom nábytku, kobercoch Alebo pod posteľami.
* Čistička vzduchu dokáže zachytiť voľne sa pohybujúce častice - Prach, roztoče, pele, plesne, baktérie, nebezpečné chemické Látky apod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: