Rozmnožovanie rastlín

Neni potreba si kupovať nehybné Nové rastlinky. Môžete si jednoducho rozmnožiť Vázy Obľúbené kvety, na ZA pomoči najrôznejších Metod (dcérskymi rastlinkami, odnožami, rezne, poplazy AJ.), Ktoré VAM v článku prinášame.


Z časti rastlín, az Jiz podzemných alebo nadzemných, môžu vznikať Nové edited by. Pre rozmnožovanie rastliniek používajte Len zdravé, Kvitnúce jedinca.

Rozmnožovanie rastlín ich jednotlivými časťami

Rozmnožovanie rastlín pomoči dcérskych rastliniek

Na listoch niektorých izbových rastlín, Alebo Na ich okrajoch, môžu vyrastať miniatúrne napodobeniny materských rastlín. Jednoducho odrežete edited Listov s Dobre vyvinutou dcérskou rastlinou SE približne tromi centimetrami dlhým stopkou. Túto rastlinku zapichnete do substrátu Tak hlboko, ABY čepeľ Listov ležala Na povrchu.

Rozmnožovanie rastlín pomoči odnožou Na výbežkoch edited by

Na konci Dlhých šlahounů niektorých rastlín SE tvorí Malé rastlinky SE vzdušnými Korene, edited by napríklad u zelence. Tieto rastlinky SE jednoducho odlomí zasadia do substrátu.

Rozmnožovanie rastlín pomoči odnožou Na rastline

U niektorých rastlín SE primo vedľa NICH vyvíjajú z postranných výhonov Malé vedľajšie rastlinky, ktoré majú vlastné Koreň, jedná sa napríklad o bromélie, klívie. Reali sú tieto odnože dostatočne silné, odrežú SE jednoducho ostrým nožom, aby tesne u materskej edited by. Následne SE vysadia do vlhkého substrátu.

Rozmnožovanie rastlín pomoči poplazy

U tejto rozmnožovacie metódy sa výhony ohýbajú tak, aby boli v kontakte SE substrátom. V malých květináčcích sebe v mieste uzliny pritlačia k substrátu prichytí ohnutým drôtom. Reali SE v mieste styku SE substrátom porania Dany výhon, zakorenia disk. Napríklad edited by s poléhavými výhony, žako fitónie, tvoria poplazy prirodzene.

Rozmnožovanie rastlín pomoči dcérskych cibuliek

Na báze dospelých cibule vyrastajú Malé dcérske cibuľky, aby napríklad u Hvězdník. Väčší postranné cibule sa odlamuje edited presádzaní rastlín vsádza SE do substrátu obvyklého pre určitý Druh rastlín.

Rozmnožovanie rastlín pomoči kmínkových odrezkov

Nepríliš fragmenty kmienku rozrežeme približne Na Päť centimetrov Dlhé časti. Každá z týchto častí však musi mit aspoň jeden púčik. Rozrezané časti položte Na substrát Alebo JE do substrátu zapichnite. Teplota substrátu podľa pod nemala klesnúť 26 ° C. Postarajte SE prijať Ö vysokú vlhkosť vzduchu. Tento spôsob rozmnožovania rastlín JE veľmi vhodný napríklad u fiodnedronů, juky, diefenbachií.

Rozmnožovanie rastlín pomoči stonkových odrezkov Bez vrchole

Rezky predstavujú kúsky výhonov s listami. Rezne získame rozrezaním vyzretého, ALE ešte nezdřevnatěného výhonov. Režeme približne 5 mm pod tzv uzlinou. Rezne od mali byt Dlhé robiť PETI do desiatich centimetrov, SE dvoma az štyrmi listy, alebo pary Listov. Spodné listy odstráňte vysaďte rezne do vlhkého substrátu, Alebo rovno umiestnite do vhodnej nádobky s Vodou.

Rozmnožovanie rastlín pomoči listových odrezkov

Dokonca z Listov u niektorých rastlín, môžete vytvoriť Nové rastlinky. Určite poznáte rastlinku africké Fialky, who JE typická pre tento spôsob rozmnožovania. Dale sa takto môže rozmnožovať napríklad Tlustice. Listové odrezky sa rovnako dobre zakořeňují v substráte, žako už vode. Záleží teda na vás, či dátum lístoček do vlhkého substrátu, ci do nádobky s Vodou Pote zasadíte do kvetináčov. U begónií môžete rozrezať Hlavná stredový nerv Listov Na spodnej strane zoznam touto stranou položíme na vlhký substrát. Aby ste zaistili dobrý kontakt SE substrátom, zaťaží zoznam malým kamienkom. Na mieste každého reze SE časom vyvinú Korene Na vrchnej strane Malé rastlinky.

Rozmnožovanie rastlín pomoči vrcholových stonkových odrezkov

Vrcholky výhonkov SE k vegetatívnemu rozmnožovanie používajú najčastejšie. Odrezávajú SE krátko pod listom. Rezeň Každý Mel mit dva až štyri vyvinuté listy, alebo pary Listov. U drevín Mel byt stonku polovyzrálý. Rezky zapichujte asi 2 cm hlboko do substrátu. U niektorých rastlín môžu rezky zakořeňovat iv nádobke s Vodou.

Rozmnožovanie rastlín pomoči odrezkov s pätkou

U niektorých rastlín s drevnatou stonkami SE odtrhne postranné výhon smerom nadol. Muziku Na ŇOM však zostať malý kúsok kôry z hlavného výhonov. Odtrhnutý kúsok kôry sa hladko zareže. Tento spôsob je vhodný napríklad u izbovej lipka.

Rozmnožovanie rastlín pomoči koreňových odrezkov

Určité edited by trvalky s mäsitými Korene dale dreviny SE môžu množiť aj koreňovými odrezkami. Postup JE zhotoviť jednoduchý: na jeseň SE Koreň odreže tesne u koreňového krčku Pote sa rozdelí na Malé kúsky, Dlhé Okolo PETI centimetrov. Spodná Koniec vždy zrežte šikmo, Horné Koniec rovné. Az do jari tieto rezne uložte som vodorovnej polohe v hlinité pôde, Alebo JE napichajte do kvetináčov Tak hlboko, Zo Horné Koniec rezňa Preskočených: tajný v úrovni povrchu substrátu. Následne prisypeme ešte trochu substrátu rezky SE Tak uschovajú bezpečne v bezmrazom priestore. JE dôležité dbať, aby substrát nevyschol. Akonáhle sa objavia prvé listy, jednotlivé rezne SE vysadia.

Rozmnožovanie rastlín pomoči drevitých odrezkov

Tento spôsob rozmnožovania JE určený pre dreviny. Na jeseň po opadá i lístie SE odreže jednoročné výhonky nastrihajú SE Na rezne Dlhé desať až dvadsaťpäť centimetrov. Spodná šikmý Koniec Mel pod byt tesne pukov. Tieto odrezky SE uloží az do jari, až našikmo v krajine. Na jar sa potom vysádzajú jednotlivo.

Rozmnožovanie rastlín pomoči delenie trsov

Týmto spôsobom sa ľahko rozmnožujú trvalky. Na jar SE koreňové baly rozdelí oddelku sa hákov do čerstvého substrátu.

Rozmnožovanie rastlín pomoči segmentov z Listov

U niektorých druhov rastlín, napríklad u tenure, sa zakořeňují dokonca ešte Malé kúsky Listov. Zoznam SE priečne rozrezať Segmenty SE Pote zasadia do vlhkého substrátu.

Vhodná Doba Na množenie rastlín

* Rezne SE odoberajú väčšinou Na jar Alebo v lete.
* Trvalky oddénkaté edited by SE deli zhotoviť Na jar, až po skončení obdobia pokoja.
* Sadenice SE režú Na jeseň, Pocas zimy sebe zakladajú do Písku uchovávajú SE v chladnom, bezmrazom Prostredie pivo. Na jar sa potom napicháme do vlhkého substrátu.

* Dcérske edited by odnože aj sebe môžu vysádzať po celý rok.

Tipy pre rozmnožovanie rastlín

* V množárenském súčasne truhlíka môžu zakořeňovat rezne rôznych rastlín. Zatiaľ čo SE napríklad oddelku šachor vysadia do substrátu, stáčajú SE listovej rezky fikusov edited zakořeněním, ABY SA zmenšila odparovacej plochá.
* Edited by zakořeňují pomerne ľahko Rýchle. Ak chcete mat istotu, ošetrite reznú plochu stimulátorom zakoreňovania. Vynikajúci Učinek Má zabalenie Kvetináče do vrecka z fólie, ktorý zaručuje vysokú vlhkosť vzduchu obmedzí vyparovanie. Dajte Len pozor, aby sa listy nedotýkali fólie, Na ktoré o sebe postupne zráža voda. Inak by ste zvýšili riziko hnitiu.
* Pracujte vždy s veľmi čistým náradím.
* Nedotýkajte SE rezných plôch.
* Rezné plochy musia byť hladké, inak do ľahko hnili.
* Rastlinky, ktoré po reze tzv krvácajú, podržte krátko pod tečúcou vodou.
* Pri pichanie odrezkov SE rezné plochy zakoreňovanie ošetrí stimulátorom. Urýchlite zakoreňovanie tim ich.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: