Pozor na realitného makléra

Práca realitného makléra je pre nás, ako pre nakupujúcich alebo predávajúci veľmi užitočná. Všetko však môže byť sťažené vtedy, ak realitný maklér nekoná čestne a snaží sa nás podviesť.


Práca realitného makléra je veľmi náročná

rozmanitá a pri trochu šťastia aj veľmi zisková pracovnú činnosť. Realitný maklér má za úlohu vyhľadať vhodné nehnuteľnosti, vystaviť na ne ponuku, vyhľadať vhodnú klientelu, dohodnúť podmienky predaja alebo prenájmu s budúcim majiteľom.

Kľúčové pracovné činnosť realitného makléra

tkvie vo vyhľadávaní vhodných nehnuteľností podľa zadaných dopytových kritérií. V prípade, že sa mu podarí vhodnú nehnuteľnosť predať alebo prenajať patrí mu za jeho prácu bohatá provízne odmena.

K veľkým záporům realitného trhu Českej republiky

však patrí nulová legislatívny regulovateľnosť, čo znamená, že realitná činnosť môže prevádzkovať prakticky každý, kto si zriadi živnostenský list.

A práve tu nastáva kameň úrazu, ktorým je nevěřícnost verejnosti nielen k realitným kanceláriám, ale predovšetkým potom k ich zástupcom, teda realitným maklérom.

Tipy a triky pri komunikácii a rokovaní s realitnými maklérmi

Províziu plaťte až naposledy

Väčšina realitných maklérov vykonáva svoju činnosť na 150% až do chvíle, keď im zaplatíte províziu, potom sa ich aktivita a pracovné tempo rapídne znižujú. Ak chcete predísť neustálemu urgování a pripomienkam, vyjednajte si vopred také podmienky, podľa ktorých zaplatíte až po riadne vykonanej práci. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že niektoré činnosti budete musieť obstarať za realitného makléra.

Všetky Vaše predstavy a požiadavky nechajte zahrnúť do zmluvy, ktorú s realitným maklérom uzavrite. Provízia môže byť rozdelená do niekoľkých častí, určité percento vopred, ďalšie v priebehu jeho činnosti a doplatok až po riadne uzatvorenom predaji.

Šťastná ruka pri výbere realitného makléra

Ak sa rozhodneme predať, prenajať alebo vyhľadať nové bývanie prostredníctvom realitného makléra, mali by sme byť pri ich oslovenie veľmi opatrní. Najlepšie voľbou je realitný maklér na odporúčania, teda ten, s ktorého prácou bolo už niekoľko klientov spokojných.

Ak sa však v našom okolí žiadny realitný maklér na odporúčanie nenachádza, potom sa budeme musieť spoľahnúť na náš dobrý a dúfajme, že aj šťastný úsudok.

Najširšiu ponuku realitných maklérov nájdeme na internete

dávajte prednosť realitným kanceláriám, ktoré sú zaradené v Asociácii realitných kancelárií. K veľkým nevýhodám však patrí fakt, že v Asociácii RK je zaradený aj zlomok realitných kancelárií, čo poznám negatívne ovplyvňuje výber.

Ďalšia recenzia na jednotlivé realitných maklérov

môžeme vyhľadať na internete, ale pravdivosť údajov môže byť viac menej skreslená. Ideálne a prevereným zdrojom sú nezávislé webové stránky, ktorých obsah prechádza korektúrou redaktorov a odborníkov v danom odbore. Informácie na týchto stránkach sú preverené, z čoho vyplýva, že podľa recenzia môžeme uvažovať o výbere realitného makléra.

Niekedy sa tiež môže stať, že hoci bola recenzia na daného realitného makléra pozitívne, nebudú nám jeho služby vyhovovať alebo jeho práce nebude toľko odborná.

Proste a jednoducho, zohnať poctivého a precízneho makléra bude veľkým orieškom, pretože väčšina z nich bude chcieť mať málo práce za veľa peňazí.

Kde hľadať realitného makléra

Ako už bolo vyššie spomenuté, realitného makléra môžeme osloviť prostredníctvom internetu, lepšou voľbou však je vyhľadať ho priamo v okolí nášho bydliska. Takmer vo všetkých väčších mestách sa nachádzajú realitnej kancelárie, v ktorých sídlia realitní makléri. Pri výbere vhodného realitného makléra nezáväzne navštívte čo najviac realitných kancelárií, už z prvých desiatich musieť pôsobenia v budove si ľahko môžeme urobiť bližšie obrázok o celkovom pôsobení spoločnosti.

Realitné kancelárie

Vo väčších mestách nájdeme niekoľko sídiel realitných kancelárií, v ktorých môžeme osloviť jednotlivé realitných maklérov. Vždy je dobré všímať si aj tých najmenších detailov, ako je ich správanie nielen k nám, ale aj k svojim kolegom, politika spoločnosti, vystupovanie, verbálne i neverbálnej kumulácie, prchavé pohyby očami, škrabanie sa na nose, atď To sú len náznaky toho , ako aspoň čiastočne vytušiť, či rokovania realitného makléra bude poctivej alebo nie.

O výbere realitného makléra rozhoduje tiež jeho sympatičnost k nám, ak nám nebude realitný maklér sympatický, určite jeho služby nevyužívajte.

Dobrý maklér by vám mal poskytnúť dostatočné informácie

O prácu profesionálneho makléra vypovedá aj jeho schopnosť dostatočne vás oboznámiť s pôsobením firmy, poskytnúť vám dostatok informácií o rozsahu ponúkaných služieb, oboznámiť vás s výškou provízie a sprostredkovať návrh zmluvy.

Kvalitné a poctivý maklér

by vám mal venovať dostatok času, odpovedať vám na všetky otázky. Z jeho odpovedí môžeme ľahko vyčítať, či sú pravdivé alebo nie, či pri odpovediach vaha alebo či sa odpovediam vyhýba.

Pripravte si menný zoznam otázok dopredu a potom je jednoducho realitnému maklérovi předčítejte. Rozhodne spísaný zoznam otázok nie je žiadnou hanbou, naopak v prípade nepripravenosti vás môže realitný maklér len a len oklamať.

Tiež sa dopredu informujete aj výšku provízie, ktorá je v tomto prípade rozhodujúce. Opýtajte sa aj na kompletnosť poplatkov, niektoré realitné kancelárie majú poplatky skryté, ktoré sa ukážu až v čase, keď má prísť na ich vyplatenie.

Kvalitný realitný maklér Praha a okolie - Michal Nesrsta, DiS

Ak sa Vám stále nedarí predať svoju nehnuteľnosť, alebo pozemok, obráťte sa na realitného makléra Michala Nesrsta, DiS V oblasti realít sa úspešne pohybujem už od roku 2004. Začínal ako realitný maklér v stredne veľkej realitnej kancelárii, postupom času sa rozhodol pre samostané podnikanie. Realitná činnosť priebežne rozšíril io činnosť hypotekárneho makléra. Rád rieši aj zložitejšie prípady v oblasti financovania nehnuteľností, alebo predaja nehnuteľnosti, ktoré sa nedarí dlhšiu dobu predať. Tu sa mu darí pomerne úspešne predávať predovšetkým pozemky. Zameriava sa na Prahu, Prahu - východ a Mladú Boleslav. Často sa pohybuje aj v Libereckom kraji. Mimo činnosť realitného a hypotekárneho makléra Vám môže pomôcť aj pri poradenstva a sprostredkovania:

* Poistenie nehnuteľnosti
* Stavebného sporenia a úverov zo stavebného sporenia
* Poistenie motorových vozidiel (väčšina majiteľov vozidiel platí zbytočne drahé povinné ručenie
* Poistenie podnikateľov
* Životné poistenie
* Doplnkový dôchodok

Podľa našich skúseností je pán Michal Nersrta, DiS jedným z veľmi dobrých a serióznych realitných maklérov v oblasti Prahy a okolia.

Ako odhaliť makléra - podvodníka?

Prvým ostražným znamením je prípad, kedy si maklér nechce alebo nemá čas nehnuteľnosť prezrieť, ale stanovuje vám cenu. Ak narazíte na takého realitného makléra, určite od ich služieb, či už sú ten najlepší, upustite. Nie je možné, aby vám ktokoľvek odhadol cenu nehnuteľnosti na základe jednoduchého telefonického alebo písomného vyjadrenia.

Zarážejícím ukazovateľom je aj prípad, kedy vás nechá obstarávať najrôznejšie činnosti, ktorými sú napríklad vybavovanie agendy na katastrálnom úrade alebo zaisťovaní rôznych, potrebných dokumentov. Táto činnosť patrí realitnému maklérovi, pretože on potom bude za tento výkon inkasovať províziu. Behanie po úradoch je teda réžii makléra, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak. V prípade, že by oběhávání úradov zostalo na vás, ako na predávajúci alebo kupujúci, vymedzte si dopredu finančnú náhradu.

Nedôverujte mu, ak na vaše otázky neodpovedá jasne, zrozumiteľne alebo konkrétne. Nesolídnych maklér sa väčšinou podrobným otázkam snažia vyhýbať alebo odvracať téma na inú reč.

Ak vám predložia zmluvu na podpis bez akéhokoľvek času k prečítaniu alebo nerozmyšlenou, určite nepodpisuje. Zmluvu je potrebné si prečítať v pokoji, najlepšie v zasadacej miestnosti alebo kancelárie, kde vás nebude nikto rušiť.

Nikdy neplaťte zálohu na služby vopred, tiež by sa vám mohlo stať, že odovzdané peniaze zmiznú v nenávratne preč.

Vopred by vám mal oznámiť jasný marketingový plán predaja, mal by vám vysvetliť jeho podstatnej náležitosti a ciele.

Väčšina maklérov núti svojich klientov na podpísanie exkluzívnej zmluvy, počas ktorej ste zaviazanie na niekoľko mesiacov. V tejto dobe nie je možné nadviazať spoluprácu s inou realitnou kanceláriou alebo si nehnuteľnosť predať sám.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: