Pohovka - sedačka - výber

Pohovky, sedacie súpravy sú frekventovaným kusy nábytku, takže musí veľa vydržať, Ale to nie je všetko. K tomu je potrebné, aby bol sedací nábytok pohodlný, pekný a štýlovo vhodný, pretože je dominantou obývacia zóny.


Pri zariaďovaní zvyčajne začíname pohovkou. Nemyslite pri tom len na seba, ale aj na hostí. Aj keď prídu len zriedka, je nepríjemné, keď ich musíte usadit provizórne. Preto sa odporúča zadovážiť minimálne takzvaný trojsedák, doplnený kreslami.

Väčšie priestorové možnosti Vám dovolí aj variant v podobe troch dvojsedáků.

Čo rozhoduje pri výbere pohovky

* Sedací nábytok musí byť prispôsobivý a prirodzený vo spolužitie s nami.
* Dizajnéri sedacích súprav dnes nekladú dôraz len na módne trendy, ale tiež na zdravé sedenie. U ergonomických pohoviek je predná hrana zaoblená a mäkká. Sedačky mávajú tiež systém dvojitého odpruženia, komorové vankúše proti zľahnutia výplne alebo bedrový podperu.
* Pri výbere starostlivo zvážte spôsob jeho užívania.
* Neexistuje sedačka ideálna pre každú situáciu, niekde poslúži lepšie lavica s vankúšmi ako sofistikovaná značková pohovka.
* Sedacie súpravy je možné rozdeľovať podľa viacerých kritérií. Sedacie súpravy rozkladacie nerozkládací, látkové, kožené, rustikálne, moderné, rohové, 3 +1 +1, 3 +2, 3 +2 +1 apod
* Väčšie neznamená lepší. Rozmery pohovky by mali vždy zodpovedať interiéru.
* Na výbere designu sedacieho nábytku má vplyv už sama architektúra domu.
* Zásadný je potom vybavenie bytu, respektíve štýl, ktorému ste v interiéri dali prednosť.
* Stávkou na istotu je štýlová harmónia.
* Nerozhodujte sa len podľa farby čalúnenia.
* Zamerajte sa na praktické detaily. Dá sa poťah sundat a vyprať? Sú podrúčky z dreva alebo z látky, ktorá sa ľahko ošúcha? Pri výbere sedačky myslite na budúcnosť.
* Výber poťahového materiálu prispôsobte "rodinnému stavu". Biela bavlna nebude pre domácnosti s deťmi to pravé.
* Prevedenie konštrukcie sedačky ovplyvní jej stabilitu a trvanlivosť. Väčšinou sa zhotovuje z dreva, drevotriesky, poprípade z ocele. Posledný menovaný materiál má dve výhody. Je nejtrvanlivější a chromovaná oceľ môže byť využitá aj pre estetické účely. Pohovka môže mať napríklad oceľové nohy alebo podrúčky.
* Materiál výplne sedacej časti sa prejaví na pohodlie.
* Poťah predurčí náročnosť údržby.
* Kvalita materiálu u všetkých troch častí rozhodne o životnosti sedačky.
* Myslite na sťahovanie. Rozkladacia sedaciu súpravu dostanete do izby ľahko. S vopred zmontovanú sedačkou vám bude musieť pomôcť sťahovacie agentúra a možno sa nevyhnete malým stavebným úpravám.
* Bez doplnkov sa nezaobídete. Stavte na sedačku, ktorá sa dá ľahko skombinovať s ďalšími nábytkovými prvkami.
* Je veľký rozdiel medzi sedacou súpravou do kancelárie a do bytu, a to ako v dizajne, tak v materiáli av neposlednom rade v mäkkosti alebo tvrdosti sedadla.
* Všeobecne platí, že by malo byť kancelárske sedenie tvrdšie a poťahová látka skôr jednofarebná. Obľúbeným poťahovým materiálom je koža alebo jej imitácie.

Látkové sedacie súpravy - výhody

* Cena - sú výrazne lacnejšie ako kožené sedacie súpravy. Môžeme si častejšie dovoliť kúpiť novú a držať sa tak súčasných trendov.
* Pre mnohých ľudí sú príjemnejšie na dotyk ako kožené sedacie súpravy.

* Lepšie sajú pot oproti koženým sedačkám.

Látkové sedacie súpravy - nevýhody

* Menšie trvanlivosť poťahu. Látka sa rýchlejšie opotrebuje - ošúcha, predrať, alebo pretrhne.
* Sú náchylnejší k mechanickému poškodeniu a ťažšie sa z nich čistí škvrny.

Kožené sedacie súpravy - výhody

* Vzhľad - dominantné kus nábytku, ktorý zaujme na prvý pohľad a ak zvolíte vhodnú farbu, hodí sa skoro do každého interiéru.
* Jednoduchá údržba - mnohokrát je stačí utrieť suchou alebo navlhčenou utierkou. Vzniknutá škvrna sa nevpije do sedacej súpravy tak rýchlo ako do látkové, takže máte dostatok času vyriešiť vzniknutý problém.
* Trvanlivosť - sú štyrikrát trvácnejšie ako sedacie súpravy látkové.

Kožené sedacie súpravy - nevýhody

* Najväčšou nevýhodou kožené sedacie súpravy sa môže javiť jej vyššia cena.
* Kožené sedacie súpravy sú pomerne málo priedušné, takže posedenie v nich nemusí byť každému príjemné.


Údržba kožené sedacie súpravy

* Kožené sedacie súpravy nemajú radi ostré svetlo a teplo. Trpí pod náporom slnečných lúčov preto je vhodné ich umiestniť ďalej od okna a vykurovacích telies.
* Na čistenie a ošetrovanie kože používajte garantované čistiace prostriedky. Bežné čistiace prostriedky a chemikálie môžu spôsobiť škodu vyžadujúce finančne nákladnú opravu kožené sedacie súpravy.
* Vysávajte prach na sedačke každý týždeň alebo vtedy, keď čistíte aj ostatné časti nábytku v miestnosti. Jednou z výhod kože je, že môžete úplne odstrániť prachové častice z povrchu čím sa sedačka stane ideálny pre jedincov, ktorí sú citliví na prach.
* Časti súprav, ktoré sú najviac používané, by sa mali čistiť každé 4 mesiace. Je dôležité venovať pozornosť najviac používaným miestam, ako sú sedáky, opierky rúk, predná časť a zadná vnútorná časť sedačky.
* Po úplnom čistenie alebo očistenie len určitých častí (škvrny na kožených sedačkách) aplikujte garantované čistiace prostriedky na regeneráciu a impregnáciu kože. Aplikujte je hlavne na najviac používané časti (sedáky, opierky rúk, predná a zadná časť). Pravidelné ošetrovanie koženého nábytku zabráni vzniku škvŕn a umožní ľahšie čistenie.

Koža ako obľúbený materiál na čalúnenie

* Je známa svojou pevnosťou.
* Je prirodzene odolná voči ohňu. Koža je jediný čalúnnické materiál, ktorý nepotrebuje prípadné spomaľovačov plameňa na splnenie technických podmienok.
* Ak je udržiavaná, má dlhú životnosť. Väčšina odborníkov odhaduje životnosť kože 4:1 v porovnaní s textilom.
* Nemá alergické účinky. Z kože môžu byť odstránené častice prachu, a tým je vhodná aj pre ľudí citlivé na prach.
* Sedenie nie je ani teplej ani chladné. V skutočnosti podporuje izbovú teplotu, až pokiaľ nedôjde ku kontaktu s vaším telom. Následne sa prispôsobí vašej teplote.
* Poskytuje nekonečné množstvo farieb, efektov a štruktúr. Je veľmi univerzálny.
* Je prestížnom materiálom. Množstvo výrobkov, ako nábytok alebo automobilová sedadla sa vyrába z kože. Kožená verzia vždy svedčí o kvalite.

Multifunkčný sedací nábytok

V súvislosti s multifunkčnosťou sedacieho nábytku sa dostávame pred rozhodnutie:

* Vzdušná a ľahká konštrukcia, alebo nábytok s úložným priestorom.

Tieto dve požiadavky sa vo väčšine prípadov vylučujú.

* Variabilita - ak je sedací nábytok variabilné a je možné z neho vytvárať rôzne zostavy, ktoré sa prispôsobia momentálnej situácii, určite to oceníte.
* Rozkladacie pohovky sú tiež praktické, ale nie sú prispôsobené na trvalý spanie, hodí sa len pre príležitostné prespanie. Obvyklé riešenie väčšiny výrobcov je relatívne pohodlná pohovka na sedenie a možnosť viac či menej kvalitného príležitostného spanie. Pri výbere sa musíte zamerať aj na matrac. Ložná plocha pre denné spanie je vhodná bez delenia as dostatočnou výškou matraca minimálne 10 a viac cm (v závislosti na konštrukcii matrace) a podkladu 10 cm (ak je pod matracom lamelový rošt). Vhodné je tiež vybrať si voľne vloženú matrac, pretože je možné po jej opotrebovaní ju ľahko vymeniť, čo môže výrazne predĺžiť celkovú životnosť výrobku.

Drobné vychytávky u pohoviek

* Rohová sedačka najlepšie využije priestor miestnosti a je neoddeliteľnou súčasťou takmer každého bytu a domu. Je obľúbená najmä pre svoju praktickosť a elegantnosti. Stáva sa dominantou aj mnohých kancelárií a verejných priestorov. Kostra rohové sedacie súpravy býva vyrobená spravidla z dreva, plastu, kovu či prútie. Táto základná kostra potom býva vypolstrovanie a potiahnutá. Poťahy sú najčastejšie z mikrovlákna, mikroplyšu, ženilky či kože. Menej je využívaná klasická bavlna.
* Vankúše spríjemní posedenie v hlbokom sede väčšiny sedačiek.
* Do sedačky integrované vrecká, police alebo stolíky vytvorí praktické odkladacie plochy bez nároku na ďalšie miesto.

Nezanedbateľným hľadiskom výberu bude určite aj cena. Sedačku možno kúpiť od pár stoviek po státisíce. Do bežnej domácnosti si asi nebudete robiť desénový kúsok za štvrť milióna, ale ani tá spodná hranica nie je ideálnym riešením. Extrémne lacné výrobky sa vám nakoniec predraží, pretože ich životnosť je minimálna.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: