Podlaha v kuchyni - správny výber

Podlaha v kuchyni patrí medzi najviac zaťažované povrchy v dome. Je vystavená pôsobeniu vlhkosti a odstřikujícího tuku. Preto by mala byť ľahko umývateľná, dobre odolávať nechceným pádom kuchynského náčinia a nesmie šmýkať.


Podlaha je spolu so stenami najväčšou plochou v miestnosti, preto je výber správneho materiálu a farebného odtieňa pre celkové vyznenie interiéru rozhodujúci.

Keramická dlažba ako podlaha

Pre svoju možnosť kombinácie s obkladom steny nad pracovnou doskou je tradičná keramická dlažba stále veľmi obľúbeným materiálom pre kuchynskú podlahu. Žiadané sú nielen veľkorysé formáty dlažby, ktoré eliminujú množstvo a hrúbku škár, ale aj veľmi malé dlaždice zdobené často nerovnomernou kresbou. Tie sú vhodné predovšetkým pre romantické a retro kuchyne. Pretože škáry majú tendenciu časom sa zanášať a heterogénne tmavnúť je vhodné voliť farbu škárovacej hmoty o odtieň tmavší, než je dlažba.

* Farebná škála dlaždíc

Pri výbere optimálneho farebného odtieňa podlahy zohrávajú zásadnú úlohu vkus a predstavy investora, štýl a farebnosť interiéru aj ostatné materiály v navrhovanom priestore. Najžiadanejšie sú neutrálne farebné odtiene zahŕňajúce tóny lomené biele, smotanové, krémové, pieskové, svetlo šedé, béžové, kávové a karamelové. Veľmi obľúbené zostávajú tiež všetky odtiene hnedej - od ryšavé cez orieškovo hnedú až po čokoládovú. Zaujímavý vzhľad do interiéru vnesú dlaždice imitujúci zhrdzaveli plech, ktoré sú pôsobivé kontrastom medzi chladom materiálu a príjemne teplú farebnosťou. Čierna je síce veľmi módne, ale nepraktická - až príliš na nej vyniká prach, omrvinky a odstrekujúcou kvapky vody. Veľmi náročné na údržbu sú svetlé tóny dlaždíc. Z praktického i bezpečnostného hľadiska volíme do kuchyne radšej dlažbu s ľahko matným a protišmykovým povrchom.

* Dlažice do rustikálnych kuchyne vo vidieckom alebo francúzskom štýle

Do rustikálnych kuchýň vo vidieckom alebo francúzskom štýle sa hodí ručne razené dlaždice z pálenej hliny pripomínajúce stredomorskej neglazované dlaždice cotto. Sú však pevnejšie a odolnejšie proti opotrebovaniu. Vyberať si môžeme z širokej farebnej škály - od tradičnej tehlovej, cez prírodné bielu, béžovú, okrovú alebo hnedočervenú s tmavými přížehy. Pre ľahšiu údržbu odporúčajú výrobcovia ošetriť povrch špeciálnym voskom.
Prírodný a umelý kameň ako podlaha

Kamenná dlažba pôsobí chladnejšie než keramická. Spĺňa tie najvyššie estetické nároky, do interiéru vnáša nenútenou noblesu a pocit luxusu, preto sa s ňou stretneme najčastejšie pri rekonštrukcii historických štýlových viliek alebo v moderných stavbách odkazujúcich na funkcionalizmus. Dlaždice sa najčastejšie vyrábajú v štandardných rozmeroch, je však možné získať aj atypické veľké diely. Ich rozmery sú limitované technickými možnosťami bezpečnej dopravy a manipulácie.

Povrchová úprava kamennej dlažby

Vybrúsením kameňa možno docieliť vysokého lesku dlaždíc, ktorý však v každodennom kuchynskom prevádzky predstavuje určité riziko. Praktickejšie je pololesk alebo povrch jemne tryskanie pieskom či Opaľovaná plameňom.

Údržba kamennej dlažby

Rovnako ako vysoký lesk kladie tiež kameň tryskanie pieskom zvýšené nároky na pravidelnú údržbu. V náročnom kuchynskom prevádzke je vhodné kamennú podlahu impregnovať prípravkom, ktorý zabraňuje vsakovanie vlhkosti a mastnoty.

Výhody kamennej dlažby

Pokládka takmer bez škár, ktorá je zárukou ľahkej údržby povrchu podlahy. Nízky tepelný odpor kamennej dlažby je výhodné využiť pre inštaláciu podlahového kúrenia.

Dlažba z umelého kameňa ako podlaha

Umelý kameň je zaujímavou alternatívou pre moderné interiéry a na rozdiel od prírodného kameňa ponúka výrazne širšiu farebnú škálu. Výborne odoláva mechanickým aj chemickým vplyvom, zachováva farbu a ľahko sa udržuje v čistote.

Drevená podlaha

Podmienkou dlhej životnosti drevenej podlahy v kuchyni sú okrem výberu vhodnej dreviny a pravidelné starostlivosť aj dobre vykonanú kladenie a Kvalitná povrchová úprava. Kartáčovaný alebo hrubo ručne hobľovaný povrch dodajú podlahe zaujímavý vzhľad, patinu a zvýrazní jej štruktúru.

Povrchová úprava drevené podlahy

Pre bežnú prevádzku rodiny s deťmi je vhodnejší skôr kvalitný lak, ktorý sa ľahko udržuje. Úprava špeciálnymi vosky (prípadne oleji) zachová v maximálnej možnej miere prirodzenú kresbu a štruktúru dreva, ktorú tieto povrchové úpravy ešte zvýrazní. Nášľap na voskované podlahu bosou nohou je navyše o niečo príjemnejšie ako na lakovaný povrch. Tiež veľa šmúh dá pomerne ľahko odstrániť. Pravidelná nutná obnova prírodných a ekologických povrchových úprav drevenej podlahy je pomerne pracná a časovo náročná. Môžeme ju však zveriť špecializovanej firme.

* Vzhľad drevených dielcov

Klasické vlísky sú na ústupe. Objavujú sa skôr v rekonštruovaných stavbách a domoch inšpirovaných funkcionalistickej tradíciou. Okrem obvyklého rybinového kladenie môžeme zvoliť aj remeňové, ktoré interiéru dodá modernejší výraz. Pre jednoduchšiu pokládku a výrazne širší výber drevín prevažujú podlahy skladané zo sendvičových dielcov, ktoré môžu byť takzvane plávajúce alebo napevno nalepené k podkladu.

Odolné dreviny vhodné do kuchynského prevádzky

* Ipe (veľmi tvrdé)
* Teak (odolný vlhku)
* Bambus (pružný)
* Hevea (húževnatá)

Tieto exotické dreviny sú výrazne tvrdšie ako tuzemské, lepšie odolávajú mechanickému poškodeniu, zmenám teploty a predovšetkým vlhkosti.

Výhody drevené podlahy

Výhody podlahy z masívneho dreva (hr. 14-22 mm) je trvanlivosť a možnosť opakovanej renovácie.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy je potrebné do náročného kuchynského prevádzky vyberať s najväčšou obozretnosťou.

Objektívne údaje pre výber laminátové podlahy

*

Renomovaný výrobca
*

Vyššia cena
*

Záťažová trieda
*

Trieda obrusnosti

Nevýhody laminátové podlahy

*

Hlučnosť pri chôdzi a pádu drobných predmetov
*

Malá odolnosť proti vlhkosti vnikol do škár
*

Nemožnosť opravy pri drobnom poškodení povrchu (napr. zbrúsenie ako u masívne drevené podlahy)

Výhody laminátové podlahy

* Obrovská ponuka najrôznejších typov podláh
* Malá hrúbka nášľapnej vrstvy (siahajúci často 8 mm)
* Rýchla a suchá montáž, ktorú je možné zvládnuť aj svojpomocne.

PVC, linoleum, kaučuk ako podlaha

PVC je umelá antistatická, antialergická krytina, ktorej zvárané rola šírky 3-4 m umožňujú získať podlahu takmer alebo úplne bez škár.

Výhody podlahy z PVC

* Hladký a húževnatý povrch zaručuje ľahkú údržbu a vysokú hygienu.
* Kvalitné PVC je pevné, pružné a odolné proti obrusu.
* Povrch tlmí hluk pri chôdzou aj pri páde drobných predmetov.
* Pri kontakte s bosou nohou materiál nestudí a zabezpečuje mäkký došľap.
* Veľmi široká ponuka farieb a vzorov vrátane okrem iného pomerne verné kópie iných materiálov, keramickú dlažbu a prírodné drevo.
* Prírodné lioneum - marmoleum

Ide o ekologický výrobok z čisto prírodných materiálov: živice, ľanového oleja, drevitej a korkové múčky (ako podložka sa používa juta). Osvedčené a praktické dezény sú zdobené mramorovaním alebo drobným vzorom, v ktorom sa prirodzene strácajú drobné nečistoty.

* Kaučuk (prírodný alebo umelý)

Vysoko odolná podlaha zo syntetického alebo prírodného kaučuku je veľmi pružná a elastická. Účinne tlmí hluk chôdze, nie sú na nej vidieť vrypy, výborne odoláva cigaretovým nedopalkům, tukom a olejom. Pri pravidelnej starostlivosti a pastované nekĺže ani za vlhka. Kaučukové krytiny sa predávajú v mnohých prevedeniach, najčastejšie sa jedná o pravidelnú geometrickú jemne vystupujúce štruktúru, ktorá oživuje jednofarebný povrch.

Betónová mazanina a cementová stierka ako podlaha

Betónová mazanina alebo cementová stierka sa v našich krajoch používa iba výnimočne.

Výhody betónovej mazaniny alebo cementové stierky

* Absencia škár, čo zaisťuje ľahkú údržbu.
* Odolnosť proti vysokým teplotám, mechanickému namáhaniu i chemickým vplyvom.
* Netuctový výtvarne presvedčivý vzhľad.
* Silný architektonický účinok
* Strohú prírodná farebnosť betónu možno nahradiť takmer ľubovoľnou farbou: vmícháním farebných oxidov do cementu, finálnou úpravou betónového základu farebnú epoxidovou stierkou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: