Pleseň v dome nie je pre mňa

Pleseň je známkou nedostatočnej izolácie v dome,často sa objavuje po výmene okien za nové, ktorá lepšie těsní.Přes pôvodné okná totiž prúdil vzduch, to však inštaláciou nových okien ustalo.Zrovna tak môže pôsobiť zateplenie fasády polystyrénovými doskami.


Pleseň v dome nie je pre mňa

Pleseň na stenách je húževnatý protivník. Paradoxne sa objavuje iv novo zateplených domoch alebo po výmene starých okien za nové. Zmení sa totiž systém vetrania. Nezúfajte a natrite to plesni!

Čo plesniam svedčí

Plesniam sa darí tam, kde je dostatočná vlhkosť-okolo 80% a príjemná teplota-nad 20 ° Celzia. Živnú pôdu získavajú z organických materiálov obsiahnutých v murive alebo alebo uchytených na povrchu ako nečistota. Tvoria na stenách škaredé skrvny, ktoré časom charakteristicky zatuchnutý zapáchajú.

Zradné zateplenie

Pleseň je známkou nedostatočnej izolácie v dome, často sa objavuje po výmene okien za nové, ktorá lepšie tesnia. Cez pôvodné okná totiž prúdil vzduch, to však inštaláciou nových okien ustalo. Zrovna tak môže pôsobiť zateplenie fasády polystyrénovými doskami.

Vzniku vlhkosti môžeme zabrániť

* Základom je správne vetranie. Často sa mylne domnievame, že dokonale vyvetrajú celodennom otvorením okien. Správne sa vetrá 3 až 5x denne otvorením okien asi na päť minút.
* Nábytok nedávame až ku stene, vždy necháme medzeru o veľkosti piatich centimetrov, aby mohol vzduch voľne prúdiť.
* Po kúpeli alebo sprchovaní vymiešame do sucha nielen dlaždice, ale aj sprchový záves. Zabránime tak nárastu vlhkosti v byte.
* Vzniku plesní výdatne pomáhajú zvlhčovače vzduchu, preto je radšej nepoužívame ak vlhkosť v byte presiahne 60%.
* Aj keď vonku prší a nemáme balkón, nikdy nesušíme prádlo v byte.

Ako pleseň odstránime

Ak sa pleseň predsa len objaví alebo kúpime starší domček, kde sa pleseň vyskytuje musíme najprv zistiť čo ju spôsobilo. Inak sa bude stále vracať a náklady na jej odstránenie porastú. Razantným riešením je či už nahrubo zasiahnutej omietky a nanesenie novej. Ak toto radikálne riešenie zlyhá, je chyba v izolácii domu, čo si vyžaduje zásah odborníka.

Odborník na dezinfekcia, dezinsekcia a deratizácia

Deratizácia a Dezinfekcia Šulc zabezpečuje likvidáciu, potláčaní a preventívne ošetrovanie nežiaducich mikroorganizmov vrátane plesní a úporných pachov. Túto činnosť vykonáva ako v komunálnej, tak aj vo veterinárnej a potravinárskej sfére. Firma Deratizácia Šulc je držiteľom certifikátu členov Združenia pracovníkovi DDD v ČR európskej konfederácie CEPA a vykonáva činnosť podľa európskej normy ISO: 9001 / 2001.

Boj s plesňou vyžaduje trpezlivosť

Väčšinou radikálne riešenie osekáním omietky nie je nutné a postačí jednoduchšie riešenie. Plesnivý múr je potreba navlhčiť špeciálnym roztokom. K tomu sa hodí napríklad Sanal na murivo. Asi po desiatich minútach špachtľou pleseň seškrábneme. Častou chybou je škrabanie plesne za sucha, tým sa zbytočne jej zárodky uvoľňujú do celého bytu. Potom murivo vydezinfikujeme. K tomu sa výborne hodí známe Savo. Plesnivé miesta postriekame, necháme pôsobiť a zotrieme handrou. Postup opakujeme aspoň 2x. Potom interiér vybílíme. Nezabúdajme, že pracujeme s agresívnymi prípravkami, preto používame rukavice. Vhodná je aj rúško cez ústa a nos, zabránime tak nielen vdychovanie nepríjemných výparov, ale aj uvoľňovaných plesňových spor.

Studená spálňa

Nemáte vo zvyku kúriť v spálni? Chyba! Para z ostatných miestností sa v chladných stenách spálne môže ľahko zrážať a vznikne pleseň. Ak si na dve hodiny pred spaním v spálni pustíme kúrenie, vznik plesní tým minimalizujeme.

Tepelná izolácia - nepriatel plesní

Pre novostavby, ale aj renovácie starších domov je tepelná izolácia veľmi dôležitá. Na obvodové steny môžeme použiť obkladové pásiky alebo fasádne dosky. Tieto materiály plne nahradí omietku, prevedenie je pritom jednoduchšie. Obklady takmer nepotrebujú údržbu, slúži ako skvelá tepelná izolácia a zaručujú ideálne cirkuláciu vzduchu. Vyrábajú sa v rôznych povrchových úpravách, širokej farebnej škále as reliéfom imitujúcim rôzne druhy muriva.

Obkladové pásky sú spravidla razené, ťahané alebo liate

Najlacnejšie sú vápennopieskové pásky s prírodným vzhľadom, najdrahšie vysoko spekané keramické pásky s luxusnou povrchovou úpravou. Moderné technológie umožňujú vyrobiť pásky len o sile niekoľkých milimetrov, teda ľahké, ale odolné, pevné, s nízkou nasiakavosťou pre dažďovú vodu, ale naopak priepustné pre vodnú paru.

Ďalším riešením sú nekontaktné odvetrané fasády, ktoré sa vešajú na špeciálnu konštrukciu tak, že medzi murivom a fasádou vzniká malá medzera, ktorá umožňuje prístup a prúdenie vzduchu Murivo tak zostáva dokonale suché a nevznikajú podmienky pre vznik plesní.

Odvetrané fasády sú vhodné pre všetky typy domov, predovšetkým pre zatepľovanie vlhkých stavieb. Nezanedbateľnou vlastbostí týchto fasád je vysoká požiarna odolnosť a hlukový útlm.

Fasáda z povrchovo upravených plastov


láknocementové alebo plastové fasádne dosky sú ľahké a dobre sa tvarujú. Zdarilo imitujú keramiku, majú však dlhšiu trvanlivosť a lepšie sa udržujú Obmenou sú fasádne panely z polyuretánovej peny s povrchom z keramických pásikov. Murivo nimi súčasne obkladáme aj zatepľujeme. Fasádne dosky aj panely sa pripevňujú suchou montážou na drevenú alebo kovovú kostru. Podkladové murivo pritom nie je potrebné nijako upravovať.

Nepodceňujme pleseň

Dlhodobý pobyt v plesní zasiahnutých stenách je nielen nevhodný, ale priamo zdraviu škodlivý. Môže vyvolať rôzne alergie, vyrážky, dýchacie ťažkosti a podobne. Plesne môžu byť v súvislosti s oslabením imunity aj rakovinotvorné.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Pleseň v dome nie je pre mňa

Náchod 1 Jaroměř 1 Nové Město nad Metují 1 Červený Kostelec Broumov 1 Hronov 1 Česká Skalice Police nad Metují Teplice nad Metují Velké Poříčí Jaroměř 3 Meziměstí u Broumova 1 Meziměstí u Broumova 3 Hořičky Chvalkovice v Čechách Machov Nový Hrádek Hronov 4 Velichovky Jasenná