Osadzovanie balkóna

V každom ročnom období má balkón svoju vlastnú tvár. Na jar môžu vykvitnú tulipány, hortenzie sa zakrslými listnáčov a jehličinami. Pre každé ročné obdobie môžete vytvoriť čarovne vysadené črepníky. Chce to len trochu fantázie a starostlivosti.


Je nekonečne veľa možností, ako vysadiť balkónové truhlíky.

Osádzanie rastlín pre balkón a terasu

Niektorí z nás majú balkón, iní terasu. Oboje môžeme prispôsobiť okolitej architektúre a danému prostrediu. Napríklad zábradlie z kovaného železa vyžaduje inú atmosféru ako monolitické betónové zábradlia, drevená podlaha pôsobí inak ako dlažba z terakoty apod Jednotlivé prvky podčiarkujú a dopĺňajú zámerne Vami vybranej rastliny, ich farby a vzájomné kombinácie. Do Vášho návrhu zahrňte aj izbové rastliny, ktoré v lete skôr preferujú vonkajší vzduch. Pri vyberaní rastlín je taktiež dôležité vziať do úvahy svetelné pomery na Vašom balkóna, keď na neho svieti slniečko az akej strany.

Jarné kvety na balkóne

Do kvetináča a misiek môžete vysádzať mnohé jarné kvety. Vyberajte z cibulnatých a hľuzových kvetov. Truhlíky a misky umiestnite cez zimu na chránené miesto vonku alebo do chladného priestoru v dome. Krásne sú aj jarné kvety medzi trvalou výsadbou vždyzelených rastlín. Mnoho cibulnatých rastlín možno kúpiť na jar přirychlených. Nezačínajte však jarnej sezóny príliš rýchlo na balkóne, aby Vám jarná krása nezamrzla.

Tulipány, hyacinty, prvosienka sú typickými jarnými kvetmi. Krásne kvety sú priamo pastvou pre oči, naviac hyacinty príjemne a omamne vonia. Po odkvitnutí môžete rastliny zasadiť do záhrady. Pri troche šťastia sa vám objaví v budúcom roku znova.

Letné kvety na balkóne

Ponúka sa Vám pelargonie, petúnie, begónie. Tiež ponuka ďalších letničiek je obrovská, voľte medzi astrami, mesiačiky, křovitými kopretina, labelkami, ružami, levanduľou, šalviou, majoránkou. Tiež okrasné trávy medzi kvitnúcimi rastlinami celú skupinu kvetov rozvolňují a vytvárajú tak dojem prírodnej záhrady.

Trvanlivé a veľmi atraktívne aranžmány pre leto sú petúnie v rôznych odtieňoch, orámované labelkami. Petúnie však moc neznášajú dážď. Ak chcete mať z petúnií radosť po celé leto, odstraňujte pravidelne odkvitnuté kvety i so semenníkov, prípadne skráťte príliš dlhé výhony.

Jesenné kvety na balkóne

Úplne znovuvysádzanie balkónových truhlíkov na jeseň nie je potrebné. Mnohé letničky totiž kvitnú až do prvých mrazíkov a bolo by škoda ich predčasne odstrániť. Koncom augusta alebo začiatkom septembra, nahraďte odkvitnuté rastliny jesennými astrami alebo chryzantémami, ktoré sa postarajú o nové farby až do prvých mrazíkov. Letné astry, georgíny, rudbekie tiež kvitnú až do prvých mrazíkov. Aj keď v záhrade je obdobie výsadby, do kvetináčov a vedier nevysazujte dreviny na jeseň, ale až na jar.

Kvetinový kvetináč s brečtanom, plazivým borievkou, vresovce alebo inými málovzrůstnými vždyzelenými drevinami pôsobí vďaka rozdielnemu olistenie rastlín veľmi rozmanite. Vresovce sa ponúkajú na jeseň v mnohých rôznych farbách. Osádzanie prečká i chladné dni. Pri silnom mraze sa musí kvetináč schovať do chráneného rohu balkóna a dobre prikryť.

Zimné kvety na balkóne

Len jedna rastlina kvitne v zime, a to vřesovec Erica carnea. Ostatné druhy vresovce, ktoré sa kúpi na jeseň, po prvých mrazoch zhnednú. Zimné balkón však nemusí byť zďaleka nudný. Ak máte v kvetináčoch trávy, môžete na nich ponechať dekoratívne kvetenstvo. Medzi ne môžete zápichy vetvičky z jedle, borovice, smreku, cezmínu, buku, borievok alebo iných stálezených drevín.

Aj v zime potrebujú rastliny vodu. I keď nie tak, ako v lete. Zalievajte rastliny len v bezmrazných obdobiach, inak zem zľadovatejú a to neznášajú a nepřečkají ani zimovzdorné druhy.

Balkón s romantickými kvetinami

Balkóny starých nájomných domov majú často veľmi pekné balkónové mreže z umelecky kovaných železných tyčí zdobené ornamentmi a ružicami. Pekný stolík s mramorovou doskou ak tomu vhodné stoličky dopĺňajú romantický dojem. Starý kovový stojan na umývadlo môže slúžiť ako stojan na kvety. Rastliny sa zvlášť dobre uplatnia a vyniknú, keď všetko natrite na bielo, vrátane truhlíkov. Ako rastliny môžete použiť letničky s mnohými drobnými kvetmi a skôr s malými listami. Osádzanie by nemalo pôsobiť príliš ťažko. Veľmi dobre vyzerá kombinácia modrých a bielych kvetov. Očarujúce je aj balkón v ružových tónoch. Fialové a žlté kvety dodávajú výraznejšie akcenty balkóna.

Pre romantický balkón sa hodí kvety: Begonia, Primula (plamienok), Viola (sirôtky), Campanula (zvonček).

Campanula

Kvetina má krehké zvončeky, poliehavý alebo previsnuté výhony a srdcovité listy. Kvety sú biele alebo svetlo modré, často so svetlejším stredom. Rastlina sa väčšinou pestuje ako jednoročná a je veľmi vhodná do závesných nádob. Zvonkům prospieva zálievka mäkkou vodou.

* Vhodné biotopy: svetlé, ale nie na úpalu, vzdušné, chladné 7-16 ° C.
* Ošetrovanie: v lete kvetinu prihnojujte každý týždeň a pravidelne zalievajte. Po odkvitnutí rastliny silne zrežte, udržujte pomerne v suchu. Na jar presádzajú do bežného substrátu pre kvety.
* Množenie: vrcholovými rezne alebo delením.
* Škodcovia, choroby: roztočca, vošky, žltnutie listov pri nadmernom suchu.

Primula

Primula má kvety biele, ružové, červené, žlté fialové. Stojí nad listy a výkvetov od novembra do marca. Sú vhodné pre osadzovanie balkónových truhlíkov a mís v ranom jari. Po odkvitnutí sa môžu vysadiť do záhrady.

* Vhodné biotopy: svetlé až pohostinných bez poludňajšieho úpalu. Pri vyššej teplote nad 15 ° C, je potrebné zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu.
* Ošetrovanie: udržiavanie vyrovnanej vlhkosti bez prevlhčeniu. Krátko pred kvitnutím a počas kvitnutia každé 2 týždne slabo prihnojovať.
* Množenie: semenami.
* Škodcovia, choroby: vošky, roztočce v teplom a suchom prostredí. Pleseň sivá pri nadmernej zálievke.

Begónia

Begónia pôsobí širokou farebnou škálou veľkých kvetov a uplatní sa predovšetkým v tieni. Mnohé hľúzovité begónie sú veľmi vhodné pre svoj pôvabný previsnutý vzrásť do závesných nádob. Vykvitajú po celý rok.

* Vhodné biotopy: svetlé až pohostinných, vonku, chránené pred vetrom.
* Ošetrovanie: vhodný je humózna priepustný substrát, v lete mierna, ale stála vlhkosť. Od mája do októbra kvetinu každý týždeň prihnojujte. Až pred prvými mrazmi kvetinu vyberte, respektíve jej hľuzy z pôdy a cez zimu uložte v suchu a chlade. Stonky predtým zrežte asi 3 cm nad hľuzy a hľuzy nechajte zaschnúť. Pri poškodení hľúz vzniká nebezpečenstvo infekcie. V marci nechajte hľuzy na svetle av teple nariasiť a předpěstujte si rastliny, ktoré v druhej polovici mája už môžete umiestniť vonku.
* Množenie: delením hľúz na jar alebo skorým výsevom v januári.
* Škodcovia, choroby: voška.

Viola

Sirôtky bezpochyby patrí medzi najobľúbenejšie jarné kvety. Jedná sa o viac ako storočnou pestovateľskými prácu, ktorá priniesla pekne tvarované a sfarbené kvety. Množstvo odrôd sirôtok je nepreberné.

* Vhodné biotopy: slnečné až pohostinných vonku.
* Ošetrovanie: počas rastu nechajte substrát vyschnúť. Každé 2 týždne prihnojujte. Odstraňujte odkvitnuté kvety. Do kvetináča vysádzajte sirôtky na jar.
* Množenie: výsevom v júni až júli.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: