Orchidea v sklenenej nádobe - dekorácie

Túžite po pestovanie orchideí v byte? Alebo hľadáte nápad na prejasnenie domova? Orchidey sú celkom náročné, ovšem keď im budete venovať starostlivosť, môžu skvele poslúžiť ako dekorácia do bytu. Zvlášť ak ich umiestnite do priehľadnej sklenenej nádoby.


Orchidey sú krásne kvety, naviac sú vhodné aj pre alergikov a sú skvelou voľbou na rozjasnenie domova. Ich pestovanie je však docela náročné. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako je pestovať a ako si z nich vytvoriť originálne dekoráciu.

Niečo o orchidea

Orchidey sú vytrvalé byliny, ktoré pochádza z tropických oblastí s horúcim a miernym podnebím. Výhodou orchideí je, že kvety vydrží kvitnúť mesiac, u niektorých druhov môže ísť aj o 3 mesiace. Orchidey patrí čo do počtu druhov medzi najpočetnejšie rastliny na svete. Z toho dôvodu majú veľmi rôznorodé nároky na pestovanie. Pochádza z dažďových pralesov, ktorým vďačí za svoj exotický vzhľad. Väčšinou potrebujú veľa svetla a teplotu okolo 20 ° C, tiež vyžadujú veľmi vysokú vlhkosť vzduchu, avšak neznesú nadmernú zálievku. Pokiaľ ide o vlhkosť, sú na ňu orchidey veľmi náchylné. Orchidey slúži tiež ako dekoratívne rastliny. Ak si nimi chcete vyzdobiť svoj domov, najlepším spôsobom je zasadiť ich do akvária, alebo sklenené nádoby. Môžete použiť napríklad veľký pohár, alebo sklenenú vázu. Nielen, že to vyzerá veľmi atraktívne a profesionálne, ale v jednej nádobe môžete mať vysadených aj niekoľko rastliniek. Ďalšou výhodou tohto návodu je, že si budete schopní zasadiť orchidea za pouhých 20 minút.

Pestovanie orchideí v byte

V květinářství môžete nájsť nenáročné krížené orchidey, ktoré sa dajú úspešne pestovať aj v byte. Základom je zabezpečenie potrebnej teploty a vlhkosti. Orchidey dávajú prednosť svetlému stanovišti bez priameho slnka, ale znesú aj mierny tieň. Vadí im suchý a prašný vzduch. Výhodou je, že všetky druhy orchideí obsahujú veľmi málo peľu. Medzi najvhodnejšie druhy orchideí pre pestovanie v bytoch patrí Paphiopedila, Cattleya, Phalaenopsis, či Cymbidia. Ak vlastníte iný druh orchidey, určite sa Vám oplatí nájsť si informácie o tom, či tiež nepotrebuje špecifický typ pestovania.

Väčšina druhov orchideí, ktoré kúpite v kvetinárstve, či supermarkete sa dá pestovať podľa nasledujúceho návodu.

Návod na pestovanie orchideí v sklenenej nádobe

Najskôr si nakúpte, či zožeňte všetky potrebné materiály

Budete potrebovať orchidea, hlbokú sklenenú nádobu, riečne kamene, alebo dekoratívne kamene, ktoré kúpite v obchode. Ďalej potom mach, rašelinu, papradie a hnojivo pre orchidey.

Dajte mach do nádoby a namokro ju

Množstvo machu určte v závislosti na veľkosti vašej sklenené nádoby do ktorej neskôr umiestnite orchidea. Mach nechajte tak, aby sa do neho vsákla voda, kým budete pokračovať s ďalšími krokmi.

Opatrne umiestnite kamene do sklenenej nádoby

Dajte ich tam toľko, aby siahali približne 5 cm od dna. Kamene budú slúžiť ako miesto, kde sa zhromaždí voda, takže sa uistite, že je ich tam dostatok.

Ďalej si rozprestrite rašeliník

Rozdeľte ho na plátky. Potom ho poskladajte po stranách nádoby nahor na kamene naspodku. Uprostred nezabudnite nechať miesto na orchidea. Správne by mali byť všetky strany nádoby pokryté machom. Môžete tiež pridať papradie.

Teraz je čas na to pripraviť si orchidea

Ak si všimnete nejakých mŕtvych koreňov - sú čierne a duté - odstráňte ich. Ďalej vezmite navlhčený mach a obaľte ho okolo koreňov. Pozor, nesmiete obaľovať príliš tesne, každý koreň by mal mať okolo seba miesto. Mech má slúžiť ako zavlažovač pre orchidea, pretože udržiava vlhkosť pôdy a zvyšuje vlhkosť vzduchu v okolí rastliny.

Potom orchidea spolu s machom umiestnite do sklenenej nádoby

Výšku umiestnenia orchidey v nádobe môžete korigovať pridaním ďalšieho machu doprostred nádoby a až naň potom vložiť orchidea. Záleží na tom, ako veľa chcete, aby Vám orchidea z nádoby trčala von.

Dôležité je, aby všetky korene boli pokryté machom a nedotýkali sa skla

Takže skontrolujte diery a vyplňte ich. Pridajte aj malé množstvo rašeliníku, či papradie na vrch a zakryte tak všetky viditeľné korene iz vrchu.

Nakoniec zmiešajte vodu s hnojivom v pomere 4:1

a nalejte ju do nádoby tak, aby pokryla všetky kamene a len trochu sa dotýkala machu na nich. Nezalievajte. Mach bude vstrebávať hnojivo a udržiavať korene orchidey vlhké, bez toho je príliš namáčali. Nepřilívejte vodu kým mach neuschne, to môže niekedy trvať aj mesiac.

Presádzaní orchideí

Takmer všetky druhy orchideí, s výnimkou tých s opadavými listy, nemajú radi presádzanie. Epifytní orchidey sa presádzajú najskôr po 4 rokoch, stále zelené po 2 rokoch a opadavé každý rok. Pokiaľ však orchidea vôbec nerastie, je vhodné ju presadiť do väčšej nádoby. Ak je orchidea zasadená vo veľmi veľkej nádobe, tiež nerastie. Môže sa stať, že prvý rok po presadení orchidea nevykvete, alebo sa objaví iba malé kvety. Je to z toho dôvodu, že korene orchideí rastú veľmi pomaly.

Rozmnožovanie orchideí

Orchidey sa dajú rozmnožovať niekoľkými spôsobmi. A to rezne, delením, hľuzami a semenami. Pri rozmnožovanie delením, rozdelíme orchidea na časť s koreňmi, pričom miesta rezu sa zasypávajú uhlím. U odkvitnutých orchideí sa pri množení oddeľuje hľuza, ktorá sa potom zasadia. Potom z pukov hľuzy vyrastú nové rastliny. Pri množení pomocou odrezkov, sa odrežte vedľajšie výhonky, alebo odkvitnuté kostrnky. Odrezky majú byť dlhé 10 - 15 cm. Rezeň sa však nezasazuje do zeminy, ale pokladá sa na povrch.

Rovnako dobre môžete orchidey pestovať iv plnom truhlíka. Sklenená nádoba tu slúžia predovšetkým ako dekorácia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: