Okná - výber kvalitných okien

Väčšina žien chce od záclony hlavne estetické zušľachtenie okná. Záclon je v obchodoch alebo na internete nepreberné množstvo a záleží len na pani domu aký zámer sa záclonou má.


Okná sú oči nášho domu

Pred obstarania okien si dobre rozmyslite, aké majú byť - kupujete si je pravdepodobne na celý život. Hovorí sa - okná sú očami domu. Spájajú majiteľa s životom vonku a prinášajú svetlo do domu. Vzhľad stavby - architektúru môže výber okná zdvihnúť alebo naopak poškodiť. Myslite na farbu rámu a fasádu domu.

Tiež sa prihliadať na oblasti, v ktorej žijeme. Určujú aj množstvo a kvalitu svetla v miestnosti. Záleží na tvare, veľkosti i priepustnosti denného svetla. Niektorí výrobcovia ponúkajú nielen číre, ale aj farebne tónované alebo dokonca umelecky spracované formou vitráže alebo imitácie. Plocha okien by mala tvoriť najmenej desatinu, u strešného okna osminu obytnej plochy bytu.

Z hľadiska architektonického sa odporúča až jedna polovica celkovej podlahovej plochy obytných miestností. Príliš malá okná prepustí málo svetla, veľké sklenené plochy môžu spôsobiť pocit nežiadúceho otvorenia. Neplatí to však o presklených balkónoch, ktoré naopak dodávajú domu eleganciu.

Okenné otvory musia byť tak veľké, aby presvetlenie a preslnené vnútorného priestoru bolo rovnomerné. Kvalitné okná urobí iz najjednoduchšie komôrky nádherný izbičku. Oslnenie pritom závisí na orientáciu okien k svetovým stranám aj na polohe okna vzhľadom k vonkajším obrysom stavby.

Na čo myslieť pri výbere okien?

1. Životnosť
2. Ochrana proti hluku
3. Ochrana proti prestupu tepla
4. Nenáročná údržba
5. Záruka
6. Kvalita kovania
7. Cena

Aký rám a aké sklo pre okná?

Pre stavby v horských oblastiach je najlepšia kombinácia drevo a hliník. U frekventovaných ciest okná vyžadujú dobrú zvukovú izoláciu. U výmeny okien je potrebné zachovať ráz stavby.

Čo nesmie chýbať dobrému oknu?

* Vhodná plocha
* Priestupnosť tepla
* Vhodné zaclonenie
* Možnosť dostatočného vetrania
* Bezpečnosť
* Jednoduchá montáž

Výber materiálu - okná

Plastové okná

Sú extrémne zaťažiteľná. Ani po mnohých rokoch nestrácajú svoje vlastnosti - zdravotnú nezávadnosť, odolnosť voči svetelným a poveternostným vplyvom, tvarovú stabilitu. Zároveň si doživotne zachovávajú svoju farebnú kvalitu, ľahkú a nenáročnú údržbu. Majú vynikajúce tepelné a zvukové vlastnosti a výrobcovia na ne dávajú dlhodobé záruky. Možno si tiež vybrať zo širokého sortimentu farieb a tvarov a navyše aj bohatej škály doplnkov. Jednoduchej konštrukcie rámov uľahčujú údržbu okien. Dvojsklo v plastových oknách je hermeticky uzavreté v mnohých variantoch konštrukcií.

Drevené okná

Vyznávači tradíciou, zvolia určite do svojho domu či bytu okná drevená. Jeho obydlia tak získa vyššiu estetickú hodnotu. Na tieto okná sa používajú dreviny, ako je smrek - tradičné, osvedčená a najpoužívanejší drevina pre výrobu drevených okien.

Plasthliníková okná

Päťkomorový systém s predsadeným hliníkovým krídlom, ktorý poskytuje perfektnú tepelnú izoláciu, má špeciálny prevetrávacie tesnenie pre zníženie tvorby kondenzátu v medzipriestore okná a tri špeciálne tesnenie pre spoľahlivú ochranu proti nárazovému dažďu, vysokú tesnosť a zdvojenou konštrukciu pre možnosť vstavby žalúzie.

Drevohliníkové okná

Okná vyrobené z hliníka a dreva zaručujú optimálnu kombináciu ceny a tepelne izolačných vlastností. Majú dlhú životnosť a bezproblémovú povrchovú úpravu. O drevenom ráme okna sa hovorí, že má jednu z najlepších tepelne izolačných vlastností.

Ostatné okná

Existujú ešte okná určená pre rekonštrukciu pamiatkových objektov. Ich vonkajšia strana býva doplnená o niektoré ozdobné historizujúce prvky, napríklad ozdobné frézovanie na stĺpiku, ozdobné hlavice alebo prekrytie hliníkovej odkvapnice ozdobnou drevenou lištou. Ďalej sú k dostaniu okná špeciálne určená pre dlhodobú výstavbu.

Veľkoobchod plastových okien

Významným veľkoobchodom v ČR, ktorý ponúka kvalitné plastové okná je spoločnosť DINO-okná. Hlavným odborom činnosti firmy DINO-okna je veľkoobchodný predaj plastových okien a dverí z profilov REHAU, drevených eurookien a dverí pre montážne a stavebné firmy a montáž okien a všetkých doplnkov pre drobné stavebníkov. Spoločnosť zabezpečuje doplnky ako žalúzie, parapety a siete proti hmyzu. Využite dobré ceny a kvalitné služby.

Ako na okná v rámci Zelenej úspory?

Oknami uniká cez 30 percent celkovej spotreby tepelnej energie. Tepelne izolačné vlastnosti okien by mali byť porovnateľné s tepelne izolačnými vlastnosťami obvodového muriva rodinného domu.

Dotačný program ministerstva životného prostredia "Zelená úsporám" prispieva dotáciami na komplexné zateplenie obálky budovy alebo vybraných čiastkových častí obálky budovy tak, aby sa dosiahol nízkoenergetického štandardu. Súčasťou oboch pomoci je aj zateplenie okien.

Tu sa však vyskytuje prekážka, pretože aj väčšina nových okien u mnohých domov nedosahuje svojou tepelnou izoláciou potrebných hodnôt pre pridelenie zelené dotácie. Tam kde majú staré okná vymenia ich za nové a kde sú novšie, všetko je v jednoduchej výmene zasklení so súčasným zachovaním existujúceho okenného rámu is jeho vyššiu tepelnú priepustnosťou.

Slnečné fólie na okná

Čo sú to slnečné fólie na okná budov? Funkcia solárne fólie v zime Slnečné fólie na sklá budov sú aplikované na ochranu interiéru pred slnečným žiarením, ale slúži aj ako izolácia proti úniku tepla cez sklené plochy z miestnosti. Slnečné fólie v letných mesiacoch znižujú náklady na prevádzku klimatizáciou av zimných mesiacoch znižujú náklady na vykurovanie objektov.

Ich ekonomická návratnosť je veľmi rýchla a efektívna. Slnečné fólie sa rozdeľujú na dve základné skupiny:

* Vnútorné interiérové fólie Používajú sa predovšetkým na výdavky na ostatné jednoduchá skla, na dvojité sklá možno použiť iba vybrané druhy fóliou so zníženou reflexiou. Túto fóliu je možné aplikovať na izolačné dvojsklá, bez toho aby došlo vďaka veľkým tepelným rozdielom k poškodeniu týchto skiel ako pri aplikácii interiérových reflexných fólií.
* Vonkajšie exteriérové fólie - funkciu solárne fólie v lete. Tieto fólie sa lepia na vonkajšiu stranu skiel a vytvárajú maximálnu ochranu proti slnečnému žiareniu a dokážu znížiť v letnom období teplotu vo vnútri miestností o mnoho stupňov. Ďalšou významnou funkciou týchto fólií je zamedzenie pohľade z mimo do zasklených priestorov.

Slnečné fólie sú významný pomocník pri úsporách nákladov na energie

V letných mesiacoch je úspora na prevádzke klimatizácie až 80% av zimných mesiacoch je množstvo odrazenej tepelnej energie späť do miestnosti až 33%. Z týchto čísel je možné vypočítať návratnosť investície do aplikácie fóliou. Ďalšou významnou výhodou je tepelná a svetelná pohoda a to najmä v kanceláriách.

Ostrý slnečný svit nielen oslňuje, ale obťažuje aj tepelne a to aj pri maximálnom výkone klimatizácie. Slnečné fólie všetkým týmto javom zabráni a napomôžu k vyššej pracovnej produktivite. Slnečné fólie pomôžu zároveň zabezpečuje súkromný av neposlednom rade sú aj významný architektonický prvok.

A čo oknám obliecť?

Okná nám dnes už neponúkajú len neskreslený pohľad na svet a nesvieti priestory nášho bytu lúče svetla, ale môžu pre nás byť aj zaujímavým estetickým prvkom na stene nášho izby. Chceme mať domov útulný a aby aj dekorácie okien ladila s ostatným zariadením, býva táto otázka kľúčovým zakončením úpravy interiéru.

Záclony, rolety alebo žalúzie?

Väčšina žien chce od záclony hlavne estetické zušľachtenie okná. Záclon je v obchodoch alebo na internete nepreberné množstvo a záleží len na pani domu aký zámer sa záclonou má. Klasické žalúzie Sú ideálne pre paneláková okná.

Vodorovné hliníkové žalúzie

vo veľmi bohatej škále farieb a odtieňov. Samozrejmosťou je farebné zladenie celého výrobku do toho istého tónu s možnosťou farebných kombinácií lamiel. Umiestňujú sa medzi dve skla, ktorá sa potom znova k sebe priskrutkujú. Majú veľmi dlhú životnosť. Hliníkové lamely sú v podstate nezničiteľné. Občas sa môžu ošúcha alebo pretrhnúť šnúrky, aj keď dnes už nie sú bavlnené, ako tomu bolo predtým, používajú sa trvanlivejšie silónové. Ich cena je najnižšia.

Horizontálne žalúzie

sa dajú použiť aj na špaletové okná, ale tam je ich umiestnenie už problematickejšie. Zasadíme Ak je do interiéru pred samotná okná, býva montáž jednoduchšie. V tom prípade však musíme počítať s ich slabšie účinnosťou. Platí čím viac sú žalúzie umiestnené do interiéru, tým menej svetla a tepla odoberajú.

Rolety

sa dnes vyrábajú klasické s pružinovým mechanizmom, rolety ovládané nekonečným guličkovým retiazkou, rolety na strešné okná alebo rolety ovládané elektrickým motorom. Majú rad farebných odtieňov i dezénov. Ponuka tkanín je veľmi široká, všetky sú stálofarebné, s antistatickou úpravou, nestrapkajú sa, vhodné aj pre alergikov, dokonca zoženiete aj umývateľné. Obstarávacia cena rolety je trochu vyššia než u žalúzie.

Vertikálne žalúzie

sa zhotovujú z látok a zo skleného vlákna, odpudzujú prach a zároveň vytvárajú dojem klasického textilu. Ponúkajú sa v širokej škále farebnosti. Na sever sa dávajú lamely slabšie, aby neuberali svetlo, na juh zase silnejšie, aby zabraňovali oslneniu a prílišnému prehriatiu. Textílie sú stálofarebné, antistatické, niektoré ťažko zápalné, s možnosťou čistenia pomocou ultrazvuku alebo umývateľné. Špeciálne materiály sú určené do miestností, kde pracujeme na počítači. Tie potom zabraňujú reflexii svetla. Sú perforované tisíckami maličkých dieročiek, ktoré umožňujú prepúšťanie potrebného množstva svetla.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: