Obývacie steny - výber a materiál

Obývacie steny by mali spájať moderný design, praktické úložné priestory a kvalitné materiály, ktoré predurčujú jednoduchú údržbu a odolnosť proti prípadnému poškodeniu. Môžete voliť obývaciu stenu z najrôznejšieho materiálu a komponentov: lamina.


Výber obývacie steny

* Obývacia stena hotového rozmeru a dizajnu - možnosť veľkého výberu. Vopred vidíte výsledok vzhľadu obývacie steny. Steny na trhu však nemusí vyhovovať Vašim požiadavkám, rozmerom miestnosti apod
* Obývacia stena na mieru - navrhnutá a realizovaná presne podľa Vašich špecifických predstáv a požiadaviek.

Ako vybrať vhodnú obývaciu stenu

Obývacia izba ako celok, kladie nároky na priestor i členenie. Vhodným návrhom a realizáciou obývacej izby, zaistíte dokonalú relaxáciu i príjemné prostredie pre posedenie s rodinou i priateľmi. Obývacia izba predovšetkým tvoria: obývacia stena, konferenčný stolík, sedačka, taburetky alebo kreslá, koberček, osvetlenie.

Voľba obývacie steny alebo obývacia zostavy aj ďalšieho nábytku, by nemala len dobre vyzerať, ale tiež sa ľahko udržiavať, byť príjemné na pohľad i posedenie.

Komponenty obývacích stien

Môžete si zakúpiť obývaciu stenu už zostavenú, alebo možno vyberať z jednotlivých komponentov, presne takých, ktoré využijete, a budú sa hodiť do Vášho interiéru obývacej izby.

* Televízny stolík
* Jednodverové skleník s bodovým osvetlením
* Jednodverové skleník bez bodového osvetlenia
* Dvojdverová skleník s bodovým osvetlením
* Dvojdverová skleník bez bodového osvetlenia
* Komoda zásuvkové nízka / vysoká
* Komoda policová nízka / vysoká
* Závesná skrinka otvorená / zatvorená
* Skrinka rohová otvorená / zatvorená
* Skriňa otvorená / zatvorená
* Regálový systém

Zrkadlá v obývacích stenách

Zrkadlá dodajú každej obývacej stene originalitu, jedinečnosť. Zadná strana zrkadiel skríň je poväčšinou z dôvodu bezpečnosti podlepovanie fóliou, ktorá zamedzí zranenia v prípade rozbitia skla.

Skla v obývacích stenách

Skla dodávajú eleganciu, väčšie priestorovosti obývacia stene. Sklenené vitríny využijete predovšetkým pre uloženie pohárov. Sklo však nemusí byť len transparentné, aj matné, nepriehľadné a farbené.

Farebné sklá Lacobel - jedná sa o lakovaná neprehľadné a efektné farebné sklá, opatrená bezpečnostnou fóliou, rovnako ako u zrkadlových výplňou. Táto farebná sklá skutočne mimoriadnu a dodá moderný vzhľad Vašej skrine a celkovému dizajnu izby alebo predsiene.

Farebné sklá Lacomat - jedná sa o lakované sklo s matovaným vzhľadom. Číre sklo je pokryté na jednej strane dvojzložkovým lakom matného vzhľadu. Originalita Lacomatu spočíva v jeho schopnosti zladiť sa s akýmkoľvek vybavením interiéru. Môže nahradiť konvenčné pieskovaná alebo leptaná skla, čo znamená dlhodobé a úsporné riešenie.

Design skiel v obývacích stenách

Tónované sklo (biele, číre, šedé, bronz, modrej, zelenej, béžovej a i.)

Lacobel sklo (biele, béžové, strieborné, čierne, modré a i.)

Lacomat sklo (biele, šedé, modré, červené a i.)

Materiál obývacích stien

Lamino - je obľúbený vďaka dlhej životnosti i širokej ponuke farieb, dekorov. Lamino sa ponúka v troch cenových kategóriách: A, B, C. Kategória A predstavuje základný drevodekory. Kategória B predstavuje menej používané druhy drevín. Kategória C zastupuje najdrahšie lamina, poväčšinou z exotických drevín a pastelových farieb. Lamino sa používa na boky, stojky, police aj lišty. Lamino zaisťuje dostatočnú pevnosť aj dlhú životnosť celej šatníkové skrine. Výhody laminátu - odolný materiál, minimálne nároky na údržbu, vysoká životnosť, široké množstvo dezénov, tvarovo stály materiál.

CPL lamino (Continuous Pressure Laminate) - jedná sa o odolný materiál, ktorý je vyrobený na báze laminátové živice, a to pri vysokej teplote a tlaku. Vydrží viac než fólie. Hodí sa do priestorov so strednou záťažou (kancelárske priestory, domácnosti s možnosťou poškrabaniu dverí). CPL laminát znesie aj dezinfekčné prostriedky. Tento povrch sa tiež môže pýšiť tým, že je ťažko rozoznateľný od pravého dreva. Cenovo je však viac dostupnejšie.

HPL lamino (High Pressure Laminate) - materiál, ktorý je vyrobený na báze laminátové živice, a to pri vysokej teplote i tlaku. HPL laminát je odolný voči bežným chemickým prípravkom, odolný proti vode, ľahko umývateľný, odolný proti odretiu. HPL laminát je vhodný pre interiérové aj exteriérové dvere. Tento povrch sa tiež môže pýšiť tým, že je ťažko rozoznateľný od pravého dreva. Cenovo je však viac dostupnejšie. HPL laminát predstavuje odolnejšie variant CPL laminátu.

MDF (Medium Density Fibreboard) - jedná sa o stredne zhustenú drevovláknitá doska, ktorá predstavuje lacnejšiu alternatívu masívneho dreva. Drevovláknité dosky sú rozdrvené do prúžkov a lisované pod vysokým tlakom. Existujú dve metódy lisovania: suchá metóda - 7 Mpa, alebo mokrá metóda - 5 Mpa. Tento materiál je potom frézovanie do rôznych tvarov a opatrený povrchovou úpravou. Fólie sa v špeciálnom lise nalepia na povrch MDF. Teplom a tlakom sa vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak veľmi odolný povrch. Doska MDF sama o sebe ako konštrukčný materiál nepodlieha tvarovým zmenám ako masív. Povrchová úprava môže byť vykonaná dyhovaním, CPL lamino alebo HPL lamino. MDF je silnejší a mohutnejší, než drevotrieska. Výhody: jednoduchá údržba, dlhá životnosť, odolnosť proti vlhku, oteru.

Prírodná dýha - jedná sa o tenkú vrstvu dreva, na ktorej je zrejmá kresba dreva, ktorú je možné smerovať vhodným skladaním listov dyhy. Jedná sa o pravé drevo, materiál je teda drahšie. Nevýhodou je to, že oproti CPL laminátu, je dyha náchylná k strate farby.

Dyhované dosky - predstavujú ďalší materiál šatníkových skríň. Sú určené na vnútorné vybavenie, pre použitie v suchom prostredí. Môžete voliť medzi doskami: Exclusive, Comfort, Economic. Exclusive sa používajú na prednej pohľadovej plochy nábytku, korpusy, všade tam, kde sú vysoké nároky na kvalitu aj vzhľad spracovania. Comfort sú univerzálne. Používajú sa vo väčších, ale aj menších sérií, na korpusy a predné plochy. Economic sa používajú na korpusy, police, predné plochy. Ich hlavnou prednosťou je atraktívna cena, univerzálny vzhľad a vysoká možná záťaž.

Masív - ako už názov napovedá, jedná sa o masívne drevo, pravé neprepočítaným. Masív je ako povrch dverí najdrahšou, však tiež najkrajšie a dodáva domovu väčšiu útulnosť a komfortnosť. Ďalšie výhody masívu: zdravotná nezávadnosť (negatívne dôsledky pôsobenia formaldehydov, lepidiel, lakov bývajú súčasťou v nábytku z niektorých drevotrieskových dosiek), nadčasovosť, bytelnost, veľká rozmanitosť, ľahko sa dá prerobiť, brúsiť, moriť na rôzne odtiene, kúzlo prírodného materiálu, hodí sa prakticky kamkoľvek, pôsobí upokojujúco. Obývacia stenu môžete mať z niekoľkých druhov dreva: borovica, buk, smrek ai

Folie - predstavuje najlacnejšie povrch dverí. Je určený k bežnému použitiu. Materiál však neznesie nadmernú záťaž v domácnostiach, kde sú malé deti, alebo domáci maznáčikovia.

Čo škodí obývacia stene z dreva

Drevu škodí najviac kolísavá vlhkosť, ďalej škrob, cukor, bielkoviny, ktoré vyhľadávajú škodcami dreva.

Trvanlivosť dreva závisí od obsahu ochranných látok a na podmienkach, v ktorých je drevený výrobok používa. Rozoznávame ochranné látkypřirozené a umelé. Z prirodzených sú to hlavne triesloviny: v dreve duba a gaštanu, živice: borovica, smrek, smrekovec a silice alebo alkaloidy. Prirodzenej ochrannej látky sú uložené väčšinou v jadre.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: