Obývacia izba je dominanta interiéru

Vybavenie obývacej izby patrí k veľmi náročným úkonom pri zariaďovaní domu či bytu. Zariaďovacie predmety by sme nemali vyberať podľa vkusu, ale predovšetkým podľa praktickosti. Najdôležitejším prvkom je užívateľský komfort a plnohodnost priestoru...


Obývacia izba tvorí srdce domu a predstavuje miesto, kam sa sústreďuje väčšina rodinných aktivít. Tento izba spravidla slúži aj ako reprezentatívne miestnosť, usporadúvajú sa tu rodinné oslavy a prijímajú sa tu návštevy.

Hlavné funkcie obývacej izby však spočíva v sledovaní televíznych programov, k doplnkovým aktivitám patrí čítanie, odpočinok, hranie spoločenských hier alebo počúvanie hudby.

Či už nám obývacia izba slúži k akýmkoľvek aktivitám, mali by sme dbať na jeho interiérové vybavenie, dispozičné riešenie, útulnú atmosféru a užívateľskú komfortnosť.

Funkcia obývacej izby

Obývacia izba je jednou z mála miestností bytu či domu, ktorú možno prispôsobiť podľa aktuálnym potrebám a požiadavkám. V priebehu dňa môže obývacia izba slúžiť ako priestor vhodný na prijímanie návštev, hranie hier, odpočinku, počúvaní hudby, čítania alebo ako relaxačná miestnosť. Počas dňa spravidla slúži ako príjemný priestor určený pre tie najmenšie deti. Tie sa tu pozerajú na rozprávky, hrajú si alebo oddychujú. S prichádzajúcimi večernými hodinami sa obývacie izby premení v priestor televíznej, prinášajúci potešenie a úľavu po náročnom pracovnom dni.

Vybavenie obývacej izby

Pri vybavovaní obývacej izby nábytkom, bytovými textíliami alebo interiérovými dekoráciami, by sme sa mali riadiť určitými pravidlami a zásadami. Tieto pravidlá nevychádzajú z finančnej situácie svojich majiteľov, ale predovšetkým z dispozičného riešenia obývacej izby a celkového štýlu domu či bytu.

Podľa veľkosti, presvetlenie a dispozičného riešenia priestoru, vybavíme obývacia izba vhodným nábytkom a doplnkami.

Nezastupiteľné miesto má sedačka

Sedacia súprava neodmysliteľne patria k najdôležitejšiemu nábytku nachádzajúcim sa v obývacej izbe. K dnešným štandardom patrí pohodlné a komfortné posedenie, ktoré môže ponúkať aj doplnkový program. Tým je myslené napríklad polohovanie hlavy, nôh alebo postranný odkladací stolík.

Dôležitý je nielen správny výber sedacej súpravy, ale aj jej umiestnenie v obývacej izbe. Pri výbere miesta pre sedaciu súpravu alebo sedací nábytok je nutné dodržať určité pravidlá. Sedaciu súpravu sa snažme umiestniť tak, aby oddeľovala jednotlivé funkčné časti miestnosti a dokázala ucelit priestor obývacej izby.

Sedaciu súpravu vyberajme s rozumom

Výber sedacej súpravy je v našich pomeroch zatiaľ veľkou neznámou. Zákazníci si spravidla vyberajú nábytok podľa toho, či sa im páči alebo nie. Väčší dôraz by však mali klásť na kvalitu, vhodného začlenenia do interiéru alebo užívateľskú praktickosť. Jasným príkladom môže byť biela kožená sedačka, ktorá časopisoch o bývaní aj v skutočnom interiéri pôsobí elegantne, luxusne a trendy, ale v praxi je všetko úplne inak. Biela farba po veľmi krátkej dobe užívania prestane byť bielou a nastáva problém odstránenia zašlej špiny.

Na našom trhu existuje široká a rozmanitá ponuka sedacích súprav

v rôznych farebných prevedeniach, materiálového zloženia, tvarového usporiadania a veľkostného riešenia. Pri výbere veľkosti sedacej súpravy je nutné držať sa presných rozmerov obývacej izby. Sedacie súpravy by nemala žiadnym spôsobom interiér narúšať, nemala by brániť voľnému priechodu, popr. vytvárať sebemenší prekážkovú bariéru.

Ak zariaďujeme kompletne celý obývacia izba

mala by sa sedacia súprava zaobstarať ako prvý a podľa nej izba vybaviť. Farebne by mala ladiť predovšetkým s podlahou a ostatným nábytkom nachádzajúcim sa v interiéri.

K módnym farbám patria odtiene hnedej, čokoládové, krémové, fialovej alebo křiklavější farby - červená alebo oranžová.

Do veľkých a presvetlených priestorov môžeme voliť tmavšie farby, ktoré budú vyzerať elegantne a trendy. Naopak malým priestorom slušia farby svetlé, ktoré dokážu tiesnenie opticky rozbiť.

Výber materiálu záleží na vkuse a požiadavkách každého užívateľa, k luxusnejším materiálom patrí koženka, k luxusným kože. Sedačky z prírodného materiálu sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť interiéru a klimatickým podmienkach mimo domu.

Nepostrádateľným doplnkom sú konferenčné stolíky

K vybavovacím predmetmi obývacej izby patrí bezpochyby konferenčné stolíky, ktorá vedľa funkcie praktické spĺňajú aj funkciu dizajnovú. Konferenčné stolíky spravidla slúži ako odkladací priestor televíznych ovládačov, televíznych programov, novín i časopisov. Na stolíky sa odkladajú hrnčeky alebo poháre s nápojmi alebo riad s pokrmami, preto je potrebné, aby bol konferenčný stolík v tesnej blízkosti sedacej súpravy.

Tuzemský trh ponúka rozmanitú škálu konferenčných stolíkov

vyberať môžeme podľa materiálového či tvarového prevedení. K moderným typom patria sklenené konferenčné stolíky s kovovými nohami alebo kombinácia skla a dreva. Naopak po stránke praktickej sú najideálnejšie celodrevené stolíky z masívu alebo laminátu.

Módnym výstrelkom môžu byť aj stolíky z plastu alebo nerezu

ale tomuto materiálu je nutné prispôsobiť ostatné nábytok a štýl izby. Plast je vhodný do interiéru, ktorý disponuje určitú vzdušnosťou, otvorenosťou a nadčasovým vybavením.

Obývacia stena je už našťastie minulosťou

Dávnu sú už doby, kedy obývacej izbám dominovala nábytkové celoplošná stena, ktorá slúžila takmer ako výlohy. Dnešný trend sa uberá smermi ľahkosti, vzdušnosti, jednoduchosti, elegancie a minimalizmom.

Televízne stolíky


disponujú minimalizmom a jednoduchosťou, spravidla sa jedná o nízke skrinky rôznych veľkostí. Steny nie sú nijako preťažované, minimálne sa vyskytujú poličky na kvety, knihy alebo iné dekorácie. Úložný priestor sa z obývacej izby vytráca a presúva sa do samostatných miestností, ktorými sú šatne alebo spálne. Vďaka minimalizmu skríň pôsobí priestor vzdušne a ľahko, elegantne a vkusne.

Ak sa však rozhodneme obývacia izba vybaviť skriňami

voľme skôr variant skríň vstavaných, ktoré v interiéri pôsobia prirodzene. Vstavané skrine nijako nenarušujú priestor, vyzerajú vkusne a ponúka dostatok úložného miesta. Farba skríň by mala zodpovedať farbe dominujúceho nábytkového vybavenia, ak však máme červenú sedaciu súpravu, zvoľme skrine v tmavom odtieni napr podoby wenge.

Nie každý si však môže dovoliť zaplatiť väčšiu finančnú čiastku za vstavanú skriňu alebo za skriňu zhotovenú na mieru. V tom prípade je žiaduce vyberať skrine jednoduchého prevedení a nižšej veľkosti (do 180 cm). Voľne stojace skrine by sme mali umiestniť tam, kde nebudú narúšať priestor a prekážať v bežnom dennom živote.

Bytové textílie

Obývacia priestor patrí k miestnostiam, v ktorých sa bytové textílie najviac prejaví a dotvorí priestoru novo tvár.

Klasikou sú záclony a závesy, ktoré pri správnom výbere dokážu interiér povzniesť o niekoľko stupienkov vyššie. Záclony by mali disponovať jednoduchosťou, svetlosťou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Vyhýbať by sme sa mali frekvencie motívov, hustote tkaniny alebo príliš výraznému zdobenie. In sú záclony vyrobené takmer až z priesvitného materiálu, ktoré potom dopĺňajú mohutnejšie a zdobnější závesy. Samozrejme aj farbu závesov sa snažíme skĺbiť s farbou sedacej súpravy a popr. kusového koberca.

Obývacia izba veľmi často vypĺňajú kusové koberce, ktoré sa umiestňujú pod konferenčný stolík. Na trhu existuje široká ponuka a rozmanitá paleta farieb a motívov. Trendy sú koberce s dlhým vlasom, ale ich údržba je oproti klasickým kobercom ďaleko náročnější.u, potom až dizajn.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: