Oblečte steny do nového kabátu

Interiér veľmi často túžia po zvýraznenie a premene. Ideálnym riešením sú samolepky a tapety, ktoré interiéru dodajú novú tvár a vdýchnu mu mladistvý vzhľad. Ponuka na našom trhu je rozmanitá, výber zložitý.


Zdobenie stien patrí k súčasným a módnym trendom výzdoby interiéru, ktoré prispievajú k celkovej atmosfére priestoru. Málokto z nás sa uspokojí s obyčajnou bielou stenou, hoci biela farba je stále v kurze a trendy. Priestor je spravidla doplnený tapetou, bordúrou, samolepiacou fóliou, samolepkou s určitým motívom alebo farebnou výmaľby.

Či už sa rozhodneme pre akúkoľvek techniku zdobenia našich stien, vždy by sme mali dbať na to, aby vybraná varianta celkovo ladila so štýlom interiéru.

Samolepky sú stále v kurze

Samolepky sú v dnešnej dobe veľmi populárne záležitostí, ktorými ide dokonale preformovať interiér a vtisnúť mu inú tvár. Na našom trhu existuje niekoľko firiem, ktoré ponúkajú samolepky rôznych motívov, veľkostí, farebných prevedeniach a materiálového spracovania. Vyberať môžeme z ponuky samolepiek drobných rozmerov až po samolepky veľkoformátové, ktoré zaplnia celú stenu. A práve samolepky obrích rozmerov si získali popredné postavenie v oblasti nástenných doplnkom, ktoré dokážu dodať interiéru novú podobu.
Na akom princípe samolepky fungujú?

Väčšina samolepiek, rovnako tak aj samolepiace fólie, sú vyrobené z veľmi tenkého materiálu, ktorý dokáže priľnúť k akémukoľvek hladkému povrchu. Na trhu existuje niekoľko druhov samolepiek, ktorých technológia prenosu na povrch je rôzna. Ponuka zahŕňa samolepky odnímateľné, ktoré zastupujú najväčší percentuálny podiel. Samolepka sa odlepí z fólie a ručne sa prenesie na požadované miesto. Ďalším typom sú samolepky prenosné, ktoré sa dajú jednoducho obtisknou z fólie na stenu.

Kam sa samolepky umiestňujú?

Samolepky môžeme umiestniť kamkoľvek nás napadne, podmienkou je však hladký povrch. Najčastejšie nimi zdobíme steny nášho interiéru, vypĺňajú prevažne steny obývacích izieb, vstupných hál alebo detských izbičiek. Môžeme ich umiestniť nielen na murovanú stenu, ale aj na sadrokartón, keramické obklady, sklenené povrchy, okná, zrkadlá, dvere, dvierka od kuchynskej linky alebo šatníkové skrine. Ich využitie je všestranné, vo všeobecnosti môžeme povedať, že si je nalepíme proste tam, kam nás práve napadne.

Typy samolepiek

Na našom trhu sú k dostaniu rôzne druhy samolepiek, ktoré sa od seba líšia výrobným materiálom. K dizajnovým novinkám patrí samolepky textilné, ktoré pôsobia v interiéri exkluzívne a honosne.

Vinylové samolepky

Vinylové samolepky patrí k najobľúbenejším typom, ktoré si svoju obľubu získali predovšetkým vďaka ľahkej manipulácii a priaznivým cenovým reláciám. Jednoduchosť aplikácie vinylových samolepiek spočíva v klasickom odlepenie vrchné fólie od papierové podložky a prenesenie na určené miesto. Ich najväčšou prednosťou je však možnosť opakovaného prenesenie a prelepenie z miesta na miesto. Ak po nejakej dobe zistíte, že by sa samolepka lepšie vynímala niekde inde, jednoducho ju zlúpnite a prelepíme inam. Samolepka nezanecháva na povrchu žiadne stopy ani nepoškodí výmaľbu.

Prenosné samolepky

Na trhu sú k dostaniu samolepky fóliové, ktoré sa na určené miesto presúvajú pomocou prenosnej fólie. Prenosovými fóliami sú spravidla vybavené samolepky obrích rozmerov, ktorých ručné prenos by bol takmer nemožný. Tento druh samolepiek funguje tak, že sa najprv odlúpne krycí papierik, na základe čoho sa motív prenesie na fóliu. Potom priložíme aplikačnej fóliu na určené miesto a celý formát přetíráme jemnou hubkou. Motív sa postupne z aplikačnej fólie uvoľňuje a presúva sa na stenu.

Cena prenosných samolepiek, je na základe ich detailnejšieho modifikovanie, oproti vinylovým samolepkám podstatne drahšie. K zásadným nevýhodám tohto typu samolepiek patrí ich nemožnosť ďalšieho prenesiem na iné miesto. Odtrhnutím samolepky od povrchu sa výrobok znehodnotí a nemožno ho už použiť inde.

Design samolepiek

V súčasnej dobe je ponuka motívov viac než pestrá, počnúc od detských motívov a končiac po motívy slávnych stavieb.

Samolepky zdobia aj detské izby

Samopaly sú veľmi vítaným doplnkom detských izieb, dokážu navodiť rozprávkovú atmosféru a priestor zútulniť. Samolepky predstavujú veľmi jednoduchú a pohodlnú výzdobu detskej izby, ktorú s rastúcim vekom dieťaťa veľmi jednoducho vymeníme. Novorodencom môžeme izbičku vyzdobiť dudlíčky, slniečko, mašličky alebo zvieratkami. S pribúdajúcimi rokmi tento design zmeníme na rozprávkové postavičky a malým školáčikom vyzdobíte izbičku filmovými hrdinami. Vyberať môžeme zo širokej škály motívov, ponuka zahŕňa rozprávkové postavičky, zvieratká, postavičky z kreslených seriálov alebo z detských filmov. K obľúbeným designom patrí Disney kolekcie, ktorá je inšpirovaná filmovými hrdinami. Klasikou aj naďalej zostávajú Piráti z Karibiku, medvedík Pú, malá rybka Nemo alebo Spiderman. K obľúbeným postavičkám patria aj hrdinovia večerníčkov, ktorými sú Kremienok a Chocholúšik, Ferda Mravec, Snehulienka a sedem trpaslíkov, Krtko, Bořek staviteľ, Pat a Mat alebo Makové bábika.

V interiéri nesmie chýbať kvety

Motívy kvetov sa na samolepkách objavujú veľmi početné, pretože dopyt po nich je zatiaľ nejmasivnější. Ponuka zahŕňa kvety exotické, jednofarebné, farebné, abstraktné, lúčne, záhradné, drobná kvietky alebo kvetinové pásy. Výber je veľmi zložitý, pretože to, čo sa nám páči, nemusí byť v súlade s interiérom.

Vzdušnému a priestrannému interiéru pristanú jednofarebné kvetinové vzory väčších rozmerov. Motív kvety by mal byť jednodruhový, ale o rôznych veľkostí. Dizajnovým trendom sú konáre, z ktorých padajú kvety exotických rastlín alebo z krajiny vystupujúce kvety vrátane listov.

Ak chceme samolepkou zdobiť keramické obklady, vyberajme z motívov drobnejších. Ideálne sú tiež pásy tvorené drobnými kvietkami, ktoré môžu slúžiť ako výborná alternatíva drahých keramických listiel. Samolepka pôsobí na keramickom povrchu veľmi prirodzene, absolútne nie je poznať, že ide o prídavný materiál.

Módnym smerom sa uberá aj abstrakcie

Abstraktné motívy patrili, patria a stále budú patriť k veľmi populárnym obrázkom, ktoré zdobia rad interiéru. Inak tomu nie je ani v podobe samolepiek ktorých motív je mnohokrát nerozoznateľný. Obľúbenou sú rôzne ťahy, ktoré nikde nekončia, geometrické vzorce v priestore alebo nedefinovateľnej poňatie krajiny.

Nepodceňujme tapety

Svoju stálu úlohu v interiéri samozrejme majú aj najrôznejšie typy tapiet, ktorých prítomnosť dokáže zmeniť interiér k nepoznatelnému. V skorších dobách slúžili tapety iba ako nástroj, ktorým sa ľahko maskovali nerovné steny, trhlinky, prasklinky alebo detské kresby. Dnes však predstavujú tapety dôležitejšiu funkciu, ktorou je design.

Prítomnosť tapiet spĺňa v interiéri tiež funkciu praktickú, pretože tapety disponujú významnými prednosťami, o ktorých mnohí ani netušia.

Tapety čiastočne fungujú ako tepelná a zvuková izolácia, zabraňujú prieniku tepla do stenách a odbúravajú zvuky. Ich prítomnosť taktiež potláča vznik plesniach a mnohé druhy dokážu vyrovnať drobné trhlinky a nerovnosti na stenách.

Ponuka tapiet na našom trhu

Na domácom trhu existuje široká a veľmi rozmanitá ponuka tapiet, ktorú bežný spotrebiteľ mnohokrát nedokáže rozpoznať.

Vinylové tapety

Vinylové tapety sú charakteristické plastovým povrchom, na základe ktorého môžeme tapety podľa potreby umývať vlhkou handričkou. Najširšie uplatnenie nachádzajú v kúpeľniach alebo kuchyniach, a to z dôvodu znesiteľnosti vzdušnej vlhkosti. K veľkým prednostiam vinylových tapiet patrí aj ich pomerne vysoká životnosť, ktorá je odborníkmi udávaná až na desať rokov. Vinylové tapety veľmi často slúži ako alternatíva kúpeľňových obkladov.

Papierové tapety

Klasikou v tapetový svete zostávajú modely z papiera, ktoré môžu disponovať hladkým alebo štruktúrovaným povrchom. Papierové tapety nedokážu príliš absorbovať vlhko, ich povrch nemožno utierať, preto životnosť je oproti tapetám vinylovým oveľa kratšie.

Vliesové tapety

Tento druh tapiet je tvorený polyesterovými a vláknami celulózy zoradených polymérovým lepidlom. Najväčšou prednosťou vliesových tapiet je ich stálofarebnosť, ľahká odstrániteľnosť, nehorľavosť a umývateľnosť. Tiež manipulácia a tapetovanie patrí k ľahším úkonom, stenu najprv natrieme lepidlom a potom priložíme tapetu.

Textilné tapety

K módnym a veľmi žiadúcim patria tapety textilné, ktoré dokážu interiér premeniť v exkluzívne dizajnový priestor. K prednostiam textilných tapiet patrí ich ľahká údržba, ktorá vyžaduje občasné očistenie vysávačom. Povrch textilných tapiet disponuje stálofarebnosťou a nestárnoucím vzhľadom.

Kovové tapety

Kovové tapety sú taktiež ponúkané pod označením reflexné tapety a sú tvorené papierovým základom v spojení s hliníkovou fóliou. Vzhľad kovových tapiet pôsobí takmer ako zo sci-fi filmu, ale v moderných interiéroch pôsobí vskutku veľkolepo. Aplikácia kovových tapiet si vyžaduje zvýšenú opatrnosť, z dôvodu vodivosti hliníka, ktorý je v tapete prítomný. Pri aplikácii v okolí zásuviek a vypínačov radšej odpojte elektrinu.
Či už sa rozhodnete na výzdobu vášho interiéru použiť samolepky či tapety, vyberajte s rozumom, nie na prvý pohľad. Design a motív prispôsobte čo najviac štýlu vášho interiéru tak, aby výzdoba steny priestor nenarušovala, ale splynula s ním.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: