Obalové kvetináče

Kvetináče, vedierka aj truhlíky predstavujú tvorivý prvok rovnako ako samotné rastliny. Zásadnými hľadiskami pri výbere obrábané nádob a kvetináčov je veľkosť a farba kvetov rastliny, štýl bytového zariadenia a Váš osobný vkus.


Glazované hlinené kvetináče

Tieto kvetináče s miskou sú cenovo únosné, praktické a dostanú sa vo všetkých veľkostiach a mnohých farbách. Nekupujte však najlacnejšie tovaru, pretože u týchto kvetináčov sa glazúra čoskoro naruší. Dodajte si odvahu ku kúpe neobvyklých tvarov nádob.

Nádoby so zásobníkom vody

Jedná sa o nadmieru praktické nádoby. Vyrábajú sa z plastov, najčastejšie v bielej farbe, okrúhleho alebo hranatého tvaru. Nádoby však pôsobí trochu neohrabane.

Drevené vedierka pre rastliny

Tieto vedierka sú k dostaniu od malých veľkostí pre okenný parapet, až po veľkosť suda pre terasu. Musia byť ošetrené impregnáciou, ktorá neškodí rastlinám ani prostredie.

Drevené kontajnery pre rastliny

Tieto kontajnery sú vhodné pre väčšie rastliny. Kontajnery sú na štyroch nohách s plastovou vložkou, ktoré sa často ponúkajú v obchodoch s nábytkom. Pre lepšiu manipuláciu sú niektoré kontajnery opatrené kolieskami, na ktorých sa veľmi ľahko posúvajú.
Nádoby z terakoty

Jedná sa o veľmi obľúbené nádoby, dostupné v mnohých veľkostiach, tvaroch, bohato zdobené alebo hladké. Majú však jednu nevýhodu, sú príliš ťažké. Ponúka sa však jedna alternatíva nádob z terakoty, a to Terracast, kedy tieto nádoby vyzerajú úplne rovnako ako z terakoty, sú však vyrobené z nepomerne ľahšieho plastu.

Obalové kvetináče

Tu sa Vašej fantázii rozhodne nekladú žiadne hranice. Môžete použiť nádoby z keramiky, porcelánu, dreva, kovu, plastu, košíky všetkého druhu.
Keramické obalové kvetináče

K dostaniu sú kvetináče všetkých mysliteľných farieb i tvarov. Kúzelne vyzerajú mnohé trsovité kvitnúce rastliny v starom umývadle. Ak máte starú polievkovú misu, použite ju pre rozložité rastúce rastlinu, potrebné pre papradie alebo bromélie.

Kvetinové nádoby z pozinkovaného plechu

Tieto nádoby sa hodí pre balkónové výsadby. Pred umiestnením pestovateľských nádob je vyložte keramzitom, aby nedochádzalo k premokreniu.

Liatinové, mosadzné, medené obalové kvetináče

Rastliny v miestnosti tiež môžu stať v liatinových hrncoch, v šesťhranných obalových črepníkoch z proplétaných hliníkových pásikov, v baňatých medených hrncoch, v lesklých mosadzných nádobách.

Koše na kvety

U košov je výber tiež takmer neobmedzený. Môžu byť z bambusových tyčí alebo z jemnej bambusové pleteniny, často s jemným vypletaným vzorom, v rôznych výškach, guľaté alebo hranaté, lakované alebo prírodný. Ďalšími materiálom pre koša je prútie, slama, palmové listy.

Kvetinové truhlíky z dosiek dýhovaných bambusom

Okrem týchto truhlíkov, môžete vyskúšať aj ratanové kocky.

Obalové kvetináče s kolieskami

Tieto obalové kvetináče je veľmi praktické pre veľké a ťažké rastliny. Podložky a kolieska sú v rôznych veľkostiach.

Tipy pre výber vhodných obalových črepníkov

*Malé rastliny vo veľkých obalových črepníkoch sa strácajú.

* Kvetináč nesmie byť vyššia ako výška rastliny.
* Okrúhle nádoby pôsobí lepšie než štvorhranné.
* Kvitnúce rastliny sa neumiestňujú do farebne zdobených nádob.
* Pekne vyzerá, keď sa kvety rastlín opakujú na obalovom kvetináči.
* Koše, ako obalové kvetináče, sú vhodné na proutěnému nábytku a do sedliackych interiérov.
* Účinok sa umocňuje, keď kvetináč má värv kvetov alebo listov.
* Pestovateľské nádoby z terakoty vnášajú na balkón alebo na terasu trochu romantiky Stredomoria.
* Obalové kvetináče z medi alebo mosadze pôsobí solídne a čisto.
* Drevené vedierka sú pevné a majú vidiecky charakter.
* S klasickým mobiliárom v anglickom alebo francúzskom štýle a v štýle biedermeieru pôvabne ladia staromódnou porcelánové kvetináče.
* Trsovité rastliny rastúce do kruhu sa dobre vynímajú v baňatých črepníkoch.
* S bielymi kvetináči, prírodne sfarbenými koši as nádobami z pálenej hliny dá sotva čo pokaziť.
* Pre skupiny rastlín sa používajú jednotné obalové kvetináče, prípadne v rôznych veľkostiach a farbách.
* Obalové kvetináče z dreva alebo plastu uchovávajú teplo.
* Ťažké rastliny sa ľahšie premiestňujú v košoch alebo vedtách s postrannými držiaky a ušami.
* Medzi stenou obalového kvetináče a rastové nádobou musí byť medzera najmenej 1 cm.
* Nezabudnite po zálievke vyliať prebytočnú vodu z obalového kvetináče.
* Rastliny v plastových alebo v polévaných črepníkoch potrebujú menej vody ako rastliny v poréznych hlinených nádobách.
* Tlustá vrstva zo štrku alebo z keramzitu v obalovom kvetináči, na ktorej stojí pestovateľský kvetináč, zabraňuje trvalému premokrenie koreňového obalu. Podobný účinok má obrátená miska, na ktorú sa rastlina postaví.
* Obalové kvetináče nesmie konkurovať rastlinám. Elegantné sú biele nádoby.

Odstránenie vápenatého okraje na kvetináčoch

Na neglazovaných hlinených, keramických kvetináčoch sa po čase vytvára nevzhľadný okraj z vápenatých solí, ktorý sa neodstráni jednoduchým kefovaním. Spôsob odstránenia, najšetrnejší k životnému prostrediu, je namočení hlinených kvetináčov do nádrže s kompostovaný kôrou, ktorú zalejte vodou. Druhý deň vápenatý okraj zmizne.

Vhodnosť rastlín pre malé miestnosti

Veľké rastliny ešte zmenšujú malé miestnosti. Voľte skôr stredne veľké alebo malé rastliny s veľkými alebo jemnými listami. Rastliny umiestnite na dobre viditeľné miesta, aby sa plne uplatnili. Nepoužívajte príliš veľa rastlín, účinok jednotlivých by potom zanikol.

Vhodnosť rastlín pre veľké miestnosti

Čím väčší máte miestnosť, tým viac a mohutnejší rastlín v nej môžete mať. Jednotlivé malá zelená rastlina je vo veľkom priestore príliš stratená. Viac malých kvitnúcich rastlín v košíčku alebo na stolíku naproti tomu dodáva farebný akcent. Skutočne vysokú pôsobivosť majú vo veľkej miestnosti stromovité rastliny. Velkolisté druhy, ako dračica, figovník, filodendrony, sa veľmi dobre uplatnia v miestnostiach s malým množstvom nábytku alebo vo vstupných halách.

Vplyv rastlín na naše zdravie

Niektoré rastliny sú schopné odfiltrovať škodlivé látky zo vzduchu miestnosti a dokonca je premeniť v neškodné produkty. Pre vyčistenie vzduchu v miestnosti by sa však daný priestor musel husto zaplniť rastlinami. Rastliny však môžu výrazne prispieť k zvýšeniu vlhkosti vzduchu, najmä tie, ktoré prijímajú veľa vody, a opäť ju listy vyparujú. Niektoré rastliny, ktoré zlepšujú klímu v miestnosti, zvyšujú vlhkosť vzduchu a znižujú obsah benzolu, formaldehydu a trichloretylén vo vzduchu. Nehľadiac na merateľné prednosti izbových rastlín, hrajú významnú úlohu aj psychologické aspekty. Rastliny totiž pôsobí na človeka priaznivo.

Rastliny zlepšujúce klímu v obytných miestnostiach

* Aloe barbadensis - redukuje formaldehyd
* Aphelandra - zvyšuje vlhkosť vzduchu
* Asplenium nidus - zvyšuje vlhkosť vzduchu
* Chamaedorea - redukuje formaldehyd
* Cyperus papyrus - zvyšuje vlhkosť vzduchu
* Dracaena - redukuje formaldehyd, benzol
* Ficus benjamina - redukuje trichloretylén
* Gerbera jamesonii - redukuje formaldehyd, benzol, trichloretylén
* Hedera helix - redukuje benzol a trichloretylén
* Musa oriana - zvyšuje vlhkosť vzduchu, redukuje formaldehyd
* Philodendron - redukuje formaldehyd
* Rhododendron - zvyšuje vlhkosť vzduchu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: