Nábytok z ratanu

Nábytok z ratanu patrí k veľmi obľúbeným interiérovým aj exteriérovým dizajnovým doplnkom, ktoré dokážu oživiť nielen klasická, ale aj veľmi moderné obydlia. Obľuba ratanového nábytku tkvie v modernom a zároveň decentným designu.


Aký je rozdiel medzi ratanom a bambusom?

Ratan nie je schopný štát, vždy potrebuje podperu. Kmeň (stonka) ratanu nie je skladaný z častí ako v prípade bambusu, ale jedná sa o mäkký stonku. Ratan sa používa prevažne len na výrobu nábytku. Výhodou ratanu oproti bambusu v nábytkárstve je mäkký a úzky stonku. Ratan umožňuje vytvárať menšie a sofistikovanejšie tvary oproti bambusu. Ak ste sa rozhodli pre ratan, tak Vám doporučujeme navštíviť internetový obchod DOMOV STYLE. Kde si určite vyberiete ten pravý záhradný nábytok, pre váš dom či záhradku.

DOMOV STYLE

Ponúka Vám moderný dizajn, kvalitu a najnovšie technické vymoženosti v oblasti vybavenia bytov, záhrad a bytových doplnkov. V internetovom obchode DOMOV STYLE si môžete vybrať tovar bežné, ale aj luxusné najmodernejšieho dizajnu.

Charakteristika ratanu

Mnohí z nás doma vlastný ratanový nábytok alebo interiérový doplnok z ratanu, ale často ani v najmenšom slova zmysle netušia, z čoho je dielo vyrobené. Ratan je veľmi rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v tropických dažďových lesoch južnej Ázie. Pre vysokú obľubu sú rastliny pestované na rozľahlých plantážových poliach, ktoré musia byť dostatočne zavlažované. Keďže je ratan vzhľadovo veľmi podobný bambusu, často sú si tieto rastliny navzájom zamieňať, ale úžitkové vlastnosti sú úplne odlišné. Po vyťažení sa musí rastlina riadne vysušiť, potom je ešte len pripravená na ďalšie spracovanie. Ratanové tyče sa do požadovaných veľkostí a tvarov spracúvajú v pare, pretože táto technológia patrí k prírodným a nenásilným úpravám.

Akonáhle prejdú ratanové tyče základným ošetrením

sú balené a ukladané do prepravných kontajnerov. Keďže sa všetka práca s ratanom odohráva vo vysokých teplotných podmienkach s dostatočnou vlhkosťou vzduchu, môže pri preprave dôjsť k vzniku plesňového výskytu na povrchu výrobkov. Pleseň sa však po ďalšej úprave dá veľmi ľahko odstrániť, zákazník potom dostane pekne vyhladený a čistý nábytok.

Ani odpadový materiál z ratanových prútov nepríde nazmar

pretože šupky, ktoré sa z prútov odstráni, slúži ako základná surovina pre výrobu rohoží a ako spojovací materiál na výrobu predmetov.

Ratan môže mať niekoľko podôb

k základným patrí ratan nelúpaný, ratan lúpaný a novinkou na trhu je ratan rustikálny.

Nelúpaný ratan

Nelúpaný ratan je v podstate ratan základnej, teda taký, ktorý nebol ani nebude zbavený šupky. Vďaka šupke je chránený pred všetkými prírodnými vplyvmi a preto je vhodný predovšetkým do exteriéru. Z neloupaného ratunu sa vyrába záhradný nábytok a ďalšie doplnky určené do exteriéru, teda do záhrad, na terasy alebo pergoly.

Nelúpaný ratan nie je potrebné moriť

jeho štruktúra a farba je teda len a len prírodným ukazovateľom. Pre vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť sa pretierať bezfarebným lakom.

Lúpaný ratan

Lúpaných ratan je taký, ktorý bol zbavený svoju ochrannej vrstvy, teda základné šupky. Takto pripravené ratanové tyče sú vhodné na výrobu nábytku či dekorácií slúžiace pre interiérové využitie. Predmety z lúpaného ratanu je potrebné ďalej ošetriť, morením a ďalšími špecifickými povrchovými úpravami.

Rustikálne ratan

Rustikálny ratan je radený k pomerne novým materiálom, ktorý na našom trhu pôsobí veľmi krátko. Je to druh ratanu, ktorého prirodzenou farbou je farba šedá, teda pôsobí tak trochu stará škola, rustikálne. Šedý ratan sa používa špeciálne na výrobu väčších kusov nábytku, a to predovšetkým pre exteriérové využitie.

Design

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z nepreberného množstva tvarového a štýlového prevedenie ratanového nábytku, a to v podobe najrôznejších nábytkových druhov. Z ratanu sa vyrábajú nielen stoličky a stoly, ale aj truhlice, sedačky, práčovňa koše, predsieňové steny, otoman, skrinky do kúpeľní kombinovanej so šuplíky alebo taburetky najrôznejších tvarov a veľkostí.

Veľmi efektným dizajnom pôsobí ratanový nábytok kombinovaný so sklom

táto kombinácia je napríklad veľmi žiaduce aj stolov a stolíkov, kde sklo tvorí stolný dosku. Predsieňové alebo obytné ratanové steny môžu byť doplnené kovovými úchytkami šuplíkov, táto netypická kombinácia pôsobí veľmi harmonicky.

Z ratanu sa nevyrába len nábytok

ale aj moderné bytové doplnky, ktoré vkusne a decentne obohatia interiérové priestory. K obľúbeným predmetom z ratanu patrí vázy, stojany na víno, držiak na noviny a časopisy, kvetinové stojany, vešiaky, podnosy alebo kuchynské doplnky.

Ratanové sedacie súpravy sú spravidla kombinované s ďalším druhom materiálu

na výrobu sa najčastejšie používajú vzácne exotické dreviny, ktoré dodajú nábytku luxusný vzhľad. K obľúbeným doplnkovým drevinám patrí morská tráva, banánovej listy alebo vodné hyacinty. Takto zhotovené sedacie súpravy sa potom samozrejme pohybujú vo vyšších cenových triedach, rádovo v rozmedzí od 10 000 do 40 000 Sk.

Každý kus ratanového nábytku, rovnako ako napr nábytku dreveného, môže disponovať iným farebným odtieňom. Každá rastlina má odlišnú štruktúru prútu a samozrejme ľahko odlišné farebné prevedenie. Nábytok z ratanu je možné moriť alebo farbiť do požadovaných farebných odtieňov.

Výhody ratanového nábytku

K najväčším prednostiam ratanového nábytku patrí jeho hmotnosť, vďaka veľmi nízkej váhe možno s nábytkom ľahko manipulovať, čo ocenia predovšetkým seniori.

K ďalším výhodám patrí vzdušnosť a vysoká nosnosť, ktorá je porovnateľná s inými druhmi nábytku.

Veľká výhoda ratanového nábytku spočíva v priaznivej obstarávacej cene a vo veľmi jednoduchej údržbe, ktorá tkvie spravidla v odstraňovanie prachu prachovkou alebo očistení vlhkou handričkou.

Údržba výrobkov z ratanu

Jednou z hlavných predností výrobkov z ratanu je údržba, pretože tento materiál nevyžaduje žiadne špecifiká.

Nábytok z ratanu očisťuje vlhkou handričkou, na očistenie stačí iba voda bez žiadnych chemických prísad. Pre bežný upratovanie môžeme použiť iba prachovku, alebo vysávač, ktorým sa zbavíme aj tých najjemnejších prachových čiastočiek. Špeciálne povrchové úpravy nie sú potrebné, ratan si dokáže udržať svoju mladistvú vizáž po riadku rokov, bez toho aby sme sa o to nejakým spôsobom zaslúžili.

Ratanový nábytok a ratanové doplnky v interiéri

Ratanový nábytok sa začal veľmi častejšie uplatňovať v interiéri, pretože pôsobí nielen prirodzene ale dokáže s daným prostredím aj splynúť. Z ratanu sa vyrábajú kreslá, húpacie kreslá, najrôznejšie druhy stoličiek, stoličky, konferenčné stolíky, taburet, ale aj komody či väčšie skrine.

Na trhu nájdeme nielen rôzne tvarové prevedenie, ale aj farebné variácieod svetlých až po tmavé odtiene. Kvalitné modely ratanhového nábytku disponujú nielen vysokou mierou stability, ale tiež majú dosť vysokú nosnosť.

Z ratanu však nemusí byť iba nábytok

ale môžeme z neho mať aj najrôznejšie interiérové doplnky či praktické predmety. K najčastejšie sa vyskytujúcim ratanovým doplnkom v interiéri patria rôzne druhy košov a košíčkov. Obľúbené sú na bielizeň koša, ktoré disponujú ľahkosťou a preto sú veľmi ľahko prenosné.

K drobným dekoráciám patrí najrôznejšie tvary či veľkosti košíčkov

ktoré môžu mať rôzne spôsoby použitia. Môžu slúžiť ako ošatka na chleba, na pečivo, na ovocie či ako dekoračný predmet v interiéri.

Z ratanu si tiež môžeme zakúpiť rôzne druhy sošiek alebo abstraktných diel

ktoré si vystavíme v priestore. Obľúbené sú aj obaly na kvetiny alebo vysokej vázy, do ktorých sa aranžujeme sušené či umelé kvety.

Veľmi moderným interiérovým doplnkom sa stali aj ratanové paravány

ktoré spĺňajú ako funkciu dizajnovú, tak i praktickú. Paravány z ratanu majú rôznu podobou, a to nielen dizajnovú, ale aj farebnú.

Základným doplnkom z ratanu sú najrôznejšie druhy políc či policových systémov

Police môžu byť nielen závesné, ale aj samostatne a voľne stojace, a to buď u steny alebo v priestore.

Finančná stránka - ratanový nábytok

Cena je závislá predovšetkým na kvalite spracovania, použitia doplnkových materiálov a čalúnenia. Sedacie súpravy z ratanu (stolík, dve kreslá a dvojmiestna sedačka) možno kúpiť rádovo od 5 000 do 30 000 Sk. Lacnejšie varianty sa spravidla obstarávajú ako forma záhradného nábytku, drahšie typy, vybavené mäkkým a komfortným čalúnením sa obstarávajú ako interiérový nábytok. Umelý ratan sa vyrába priamo k výrobe nábytku. Existuje v mnohých farbách a prevedení. Najčastejšie sú tmavé odtiene - hnedá a čierna, ale nájdete aj svetle hnedou alebo striebornú. Jednotlivé produkty sa líšia v šírke a hrúbke materiálu, jeho zloženie iv povrchovej úprave. Existuje hladká variant materiálu i vzorkované variant. Umelý ratan sa vyrába priamo k výrobe nábytku. Existuje v mnohých farbách a prevedení. Najčastejšie sú tmavé odtiene - hnedá a čierna, ale nájdete aj svetle hnedou alebo striebornú. Jednotlivé produkty sa líšia v šírke a hrúbke materiálu, jeho zloženie iv povrchovej úprave. Existuje hladká variant materiálu i vzorkované variant.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: