Materiál na stavbu krbu

Rozhodli ste sa postaviť krb svojpomocne? Nie ste si istí, aký všetok materiál máte zakúpiť, použiť, aby Vám krb nielen držal, ale plnil aj svoju funkciu, a to po mnoho rokov? Poradíme Vám, aké materiály budete potrebovať.


Pri stavbe kozuba je potreba pamätať na vysoké požiadavky na tepelnú odolnosť krbu, len tak zaručíte stálosť aj správnu funkčnosť stavby. Stavba krbu vyžaduje určité špecifické vedomosti aj isté skúsenosti. Okrem toho aj stavebné materiály používané na stavbu krbov podliehajú špecifickým požiadavkám. Kvalita použitých materiálov je jednou z dôležitých vecí, ktorá Vám zaručí výborné vlastnosti Vašej stavby.

Rozdelenie materiálu pre stavbu krbu

* Spojky pre murovanie - jedná sa o materiály vhodné pre stavby s tepelným zaťažením.
* Akumulačné systémy - slúžia na akumuláciu energie z horenia dreva, sú uschované vo vnútri stavby krbu.
* Akumulačné tvarovky pre stavbu krbov - sú určené k stavbe plášťa krbov. Počas kúrenie do seba naakumuluje teplo, ktoré aj po ukončení kúrenia vydávajú teplo po dlhú dobu.
* Materiály pre izoláciu krbov
* Lepidlá, malty, tmely, kamnářská perlinka - spojovací materiál.
* Kachle najrôznejšieho designu

Typy krbov

Záleží tiež, či dávate prednosť krbu otvorenému alebo krbu uzavretému s krbovou vložkou.

Otvorený krb

* Nevýhody - možnosť vzniku prievanu, vysoká prašnosť, vyletovanie uhlíkov z ohniska, nutnosť prívodu vonkajšieho vzduchu.
* Výhody - o niečo málo nižšia cena, priamy pohľad do ohňa.

Uzavretý krb

* Nevýhody - nutnosť čistenie skla krbu.
* Výhody - vysoká bezpečnosť, bezproblémové rozkurovania pri nízkom tlaku vzduchu.

Izolačný materiál na stavbu krbu

* Superisol - kombinuje špičkové izolačné vlastnosti, bezkonkurenčnú jednoduchosť spracovania. Táto žiaruvzdorná izolačná doska je výborná na výstavbu nielen krbov, ale aj murovaných pecí, kachľových pecí apod Superisol je vhodná na izoláciu krbov od zvislých stavebných konštrukcií, ako sú priečky, obvodové steny ai Platňa sa nepoužíva v miestach krbe, kde by bol priamy kontakt s plameňom, ani v miestu viac mechanicky namáhané. Ideálne použitie je pre profesionálne stavby krbov aj pre krby svojpomocne. Superisol je lisovanie vysokým tlakom za veľmi vysokých teplôt a je teda stabilný pre použitie v teplovzdušných systémoch krbov, kedy sa z neho neuvoľňujú žiadne pevné ani plynné časti. K týmto doskám budete potrebovať spojovacie maltu, ktorá je priamo určená pre lepenie dosiek Superisol.
* Promasil - izolačný materiál určený ako k izolácii stien za krb. Vložkou, tak ku stavbe sopúch obstavieb.
* Calsil - slúži ako predmurovka a tepelná izolácia v stavebnom materiáli a je univerzálne použiteľná. Dosky Calsil 1000 sú klasifikované ako fyziologicky nezávadný a ekologicky prijateľný stavebný výrobok. Dosky nie sú rezané z jedného bloku, ale jednotlivo lisované na filtračnom lise.
* Grenaisol - izolačné dosky pre stavbu krbov aj kachľových pecí.

Krbové vložky

* Krbová vložka s rovným sklom - umožňuje horenia na rošte i bezroštové horenia.
* Krbová vložka s preskleným rohom
* Vložka pre rozvod teplého vzduchu
* Podstavec pod krbovej vložky

Kozubové mriežky

Kozubové mriežky majú nezastupiteľnú úlohu pri stavbe krbových vložiek. Ich využitie: rozvod ohriateho vzduchu z krbovej obstavby, prívod vzduchu do krbovej obstavby za účelom ohrevu, ukončenie rozvodu ohriateho vzduchu v ďalších miestnostiach domu, regulácia rozváděného vzduchu. Kozubové mriežky sú k dostaniu vo veľkom výbere farieb aj prevedenie, a to, aby celkovo ladili s Vašim interiérom.

* Krbová mriežka biela
* Krbová mriežka biela s žalúzií
* Krbová mriežka rustikálne
* Krbová mriežka rustikálne s žalúzií
* Krbová mriežka biela antik
* Krbová mriežka brúsený nerez
* Krbová mriežka brúsený nerez žalúziová
* Krbová mriežka grafitová antik
* Krbová mriežka tanierový ventil

Krbové potrubia, rúry, rúrky, odbočky

* Tepelne izolovaná hliníková rúrka - ohybná hadica, ktorá nahrádza klasické izolované potrubia. Používa sa na odbočkách z hlavného potrubia.
* Tepelne a zvukovo izolovaná hliníková rúrka - ohybná hadica, ktorá nahrádza klasické izolované potrubia. Používa sa na odbočkách z hlavného potrubia aj na hlavné potrubie teplovzdušných systémov. Znížené hladiny zvuku je dosiahnutá vďaka mikroperforáciou povrchu.
* Jednovrstvová rúrka (flexibilné hadice) - použitie pre teplovzdušné rozvody krbov.
* Odbočka jednoduchá - slúži pre vetvenie vzduchotechnických rozvodov.
* Odbočka dvojitá - slúži pre vetvenie vzduchotechnických rozvodov.
* Vzduchotechnické tvarovka - slúži pre vetvenie vzduchotechnických rozvodov.
* Dymovody pre krbovej vložky - dymovod kontrolujte kontrolnými otvormi niekoľkokrát za sezónu.
* Dymovod (koleno) - uhol 45 °, uhol 90 °
* Dymovod (koleno regulovateľné)
* Dymovod (koleno s čistiacim otvorom)
* Dymovod (roura)
* Štvorhranné potrubie - používa sa pre rozvod teplého vzduchu aj prívod externého vzduchu pre horenie.
* Štvorhranné potrubie (osová prechodka) - používa sa z štvorhranu na priemer.
* Štvorhranné potrubie (spojka na potrubie) - používa sa ako spojka na štvorhranné potrubie.
* Štvorhranné potrubie (kanál) - používa pre rozvod vzduchu.
* Štvorhranné potrubie (prechodka roura) - prechod medzi štvorhranným a kruhovým potrubím.

Kamnářský tmel, lepidlo, omietka, perlinka

* Kamnářská omietka vrchná - omietku oceníte pre finálnu povrchovú úpravu krbu aj ďalších tepelne namáhaných stavieb.
* Kamnářská omietka hrubá - je určená pre vytváranie štrukturovaných omietok ryhovaním. Vyrovnáva plochy.
* Spojovacie malta - malta slúži na lepenie a úpravu povrchu vysoko savých, pórovitých, žiaruvzdorných materiálov, napríklad dosiek Superisol.
* Kamnářský tmel - je určený pre sezdívání aj lepenie žiaruvzdorných materiálov, ako je šamot, keramické kachle, keramika ai
* Kamnářská malta rýchlotuhnúce alebo univerzálne-je možné ju použiť aj pre väčšie hrúbky vo vrstvách, napríklad na opravy opotrebovaného muriva. Vhodná ako výplň hluchých miest šamotových výmuroviek. Kamnářská rýchlotuhnúce sa používa, keď potrebujete čo najrýchlejšie dobu zatuhnutí, čím dosiahnete počas Vašej stavby veľkú úsporu času pri zachovaní najvyššej kvality vykonanej práce. Kamnářská malta univerzálny je vhodná pre miesta, kde je potreba dlhšia doba spracovateľnosti. Používa sa tiež ako nosná vrstva pre kamnářskou perlinka.
* Kamnářské lepidlo - používa sa na lepenie izolačných dosiek, na stavbu krbov. Môžete si vybrať medzi lepidlom v sáčku alebo vedre.
* Tesniace šnúry
* Hrana rohová podmítková - profily slúži k vytvoreniu presných a spevnených rohov. Umožňujú rovnomerné a presné nanášanie omietok.
* Páska - žiaruvzdorná hliníková páska na lepenie izolačnej vrstvy.
* Izolačné vata - používa sa k izolácii krbových obezdívek a sopúch. Spoje sa ďalej dolepují ešte lepiacou páskou s hliníkovou vrstvou.
* Kamnářská perlinka - jej špeciálna povrchová úprava zabezpečí pretrvanie perlinka v kamnářské omietke. Je dokázané, že pri použití klasickej stavebné perlinka dôjde do 3 rokov k jej postupnému rozloženiu.

Potrebné súčasti krbového ventilátora

* Krbový ventilátor - je dôležitý pre rozvod teplého vzduchu zo vzdušníka nad krbovou vložkou do miestností v dome. Ventilátor môže byť neregulovateľný alebo regulovateľný. Ak sa rozhodnete pre regulovateľný ventilátor, môžete na ňom nastaviť teplotu, pri ktorom sa má ventilátor zapínať a vypínať.
* Filtračné box pred krbový ventilátor - umiestňuje sa pred krbový ventilátor.
* Termostat pre krbový ventilátor - používa sa pre spínanie krbového ventilátora, ktorý je vo väčšej vzdialenosti od krbu. Po zakúrení v krbe spína krbový ventilátor teplovzdušného kúrenia.

Doplnky ku krbu

Váš krb je postavený, nezabudnite si tiež zaobstarať krbové doplnky, ktoré Vám spríjemnia Vaše zatopeniu.

* Okrasné tehly - používajú sa pri stavbe obezdívek krbov. Tehly sú odolné proti vysokým teplotám.
* Krbové náradie
* Čistič skla krbu - čistí, leští sklo a krbové vložky od sadzí, špiny i mastnoty. Čistič využijete ik odstránenie sadzí a mastných pripečených nečistôt z krbového náradia.
* Čistič komínov - katalyticky pôsobí na správny proces spaľovania, horenia drevo, zmenšuje vyvíjanie dechtu a sadzí. Čistič komínov je potrebný, pretože pri spaľovaní dreva sa vytvára tuhé znečisťujúce látky, ktoré časom pokryjú vnútorné steny nánosom. Tým je ťah komína postupne zhoršený, v najhoršom prípade môže dôjsť k vyhoreniu komína.
* Krbová zástena
* Kôš na drevo
* Krbový mech
* Krbový vysávač popola


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: