Kúpeľňový nábytok

Pri výbere nábytku do kúpeľne je nutné vedľa dizajnovej stránky zohľadniť aj stránku praktickú. Vyberajme teda taký, ktorý sa bude najlepšie snoubit s kúpeľňovým interiérom a uživtelskými potrebami.


Vyškolený personál Vám poradí s výberom správneho príslušenstva do Vašej kúpeľne. Sapho kúpeľne ponúka všetko príslušenstvo, ako sú sprchovacie kúty, hydromasážne vane, wc nádrže, zrkadlá a osvetlenie, vodovodné batérie, dlažbu, obklady a veľa rôznych doplnkov. Spoločnosť Sapho ďalej ponúka aj inštalačné materiály.

Kúpeľňový nábytok a kvalitný materiál

Kúpeľňový nábytok dnes predstavuje Snúbenie kvalitných materiálov s dokonalým spracovaním, rafinovanými doplnky, elegantného a jednoduchého dizajnu. Cieľom súčasných návrhárov je vytvoriť taký nábytok, ktorý bude v kúpeľni navodzovať atmosféru príjemného prostredia, vkusu, elegancie, luxusu a užívateľského komfortu. Za ideálne kúpeľňový nábytok je považovaný taký, ktorý bude zároveň pohodlný a bezpečný. Kvalitný nábytok by mal svojim užívateľom vedľa hlavnej funkcie, úložného priestoru, súčasne ponúknuť impozantný design a stopercentnú funkčnosť.

Pri vybavovaní kúpeľne nábytkom by sme sa mali riadiť hlavné filozofiou, ktorá spočíva vo voľnosti pohybu v interiéri. Základným stavebným prvkom každej kúpeľne je totiž pocit harmónie v priestore. Rovnako, ako v každej inej miestnosti, tak iv kúpeľni, sme pri výbere nábytku obmedzeni priestorovými možnosťami a celkovým ladením interiéru.

Sektorové zostavy

Sektorový kúpeľňový nábytok volia predovšetkým používatelia, ktorých kúpeľne nedisponujú prebytočným priestorom. K výhodám patrí variabilita čiže možnosť individuálneho zostavenia nábytku podľa svojich požiadaviek. Na našom trhu nájdeme široký sortiment kúpeľňového sektorového nábytku, ktorý disponuje rozmanitosťou tvarovú i farebného prevedenia.

Dizajnová kolekcia

Dizajnová kolekcia spravidla obsahuje skrinku s umývadlom, ktorá môže byť v rovnakom štýle doplnená o ďalšie kusy nábytku - skrine, police, stolíky, zrkadlové skrinky. Jedná sa prevažne o architektonicky vyspelej kusy nábytku, ktoré prekvapí nielen oko, ale aj peňaženku.

Univerzálny skrinky do kúpeľne

Výhodou univerzálnych skriniek je nekonečná kombinácia, ktorú možno zostavovať podľa priestorových možností a vkusu majiteľa. Výrobcovia často uvádzajú na trh kompletnú sadu v jednotnom dizajne, ktorá obsahuje skrinky rôznych typov a rozmerov, ktorý na seba veľmi ľahko nadväzujú. Zákazník si môže vyberať z viacerých typov dvierok - plné, presklené, výpletové alebo kombinovať viacero materiálov, vďaka čomu si navrhne nevšedný kúpeľňu podľa svojich predstáv.

Doplnkový nábytok

Veľmi praktické riešenie ponúka kúpeľňový nábytok v podobe smetnej nádoby, ktorý môžeme ľahko a kamkoľvek umiestniť. Najbežnejším materiálom pre výrobu kúpeľňových kontajnerov je kombinácia plastu a skla alebo kovu a skla. Stále vyššiu popularitu zažívajú prútené koše a krabice, ktoré sú úplne odolné voči vlhkému prostrediu.

Typy jednotlivých kusov nábytku

Jednotlivé typy kúpeľňového nábytku môžeme triediť podľa:

Úzka, vysoká skriňa

Z praktického hľadiska sú veľmi užitočné vysoké skrinky, v rozmeroch 130 - 200 cm, ktoré slúžia na ukladanie kúpeľňových textílií, umývacích potrieb a hygienických doplnkov. Často sa využívajú do malých kúpeľní, v ktorých je nevyhnutnou nutnosťou úspora miesta. Vysoká skriňa môže byť postavená na nožičkách, sokli alebo ju možno zavesiť na stenu.

Vstavaná skriňa - ušetríte miesto

Vstavané skrine si v poslednej dobe nachádzajú uplatnenie iv kúpeľniach, pretože dokážu šetriť priestorom a ponúknuť prehľadné vnútorné usporiadanie podľa požiadavky majiteľa. Kompatibilné začlenenie nábytku v kúpeľni nielen zvyšuje celkový design, ale tiež prispieva k prehľadnosti a užívateľskému komfortu.

Zrkadlové poličky - optické zväčšenie kúpeľne

Nástenná skrinka so zabudovaným zrkadlom sa umiestňuje tesne nad umývadlo, môže byť doplnená niekoľkými otvorenými poličkami a regály, ktoré plnia dekoratívnu funkciu. V posledných rokoch sa však od tejto varianty ustupuje a zrkadlo vystupuje ako dominantný prvok zasadený medzi obkladmi.

Spôsob usadenia nábytku

* Závesné skrinky

V súčasnej dobe sú v móde závesné skrinky, ktoré sa umiestňujú pod umývadlo. Tento typ skriniek si získal svoju obľubu predovšetkým vďaka ľahkej údržbe priestoru pod skrinkou.

* Skrinky na nožičkách

Celkový vzhľad skrinky záleží predovšetkým na správnom výbere nožičiek, pretože nepatrnú chybou sa celkový vzhľad presúva úplne do inej dimenzie. Zákazníci si obľúbili skrinky na vyšších nožičkách, ktoré dovoľujú jednoduchú údržbu podlahy. Pri výbere nožičiek dbajme na to, aby ladili so štýlom kúpeľne, za módny sa považujú nohy masívnejšie.

* Skrinky na klasickom sokli

Medzi skrinkou a podlahou je vhodné ponechať sokel vysoký 10 - 15 cm, čo umožňuje pohodlne sa postaviť k umývadlu a zjednodušuje upratovanie kúpeľne. Tento typ nábytku sa pomaly, ale iste vytráca zo všetkých kúpeľní, čo je ovplyvnené aj nižšou životnosťou, ktorú spôsobuje zatečená voda s následným napučaním a znehodnotením materiálu.

Materiál pre nábytok do kúpeľne

Korpusy skríň sa vyrábajú z lacnejších materiálov, ku ktorým patrí dyhovaná alebo laminovaná drevotrieska. Dvierka najlacnejších modelov sú vyrobené z laminovanej dosky, u drahších modelov sa na výrobu dvierok používa biodoskami, MDF doska alebo masív.

Laminovaná doska

Nosnú časť dosky tvoria spravidla drevotrieska, ostatné plocha je vyrobená z dekoratívnych viacvrstvových krycích papierov napustených syntetickou živicou, ktorá zaručuje tvrdosť. Povrch materiálu môže byť hladký alebo štruktúrovaný s imitáciou dreva, vyberať môžeme z niekoľkých desiatok farebných odtieňov.

Biodoskami - zdravá kúpeľňa

Povrch je tvorený veľmi kvalitné viacvrstvovú drevenú plochou, čo zaručuje výrobku rozmerovú stálosť a nižšie riziko krúteniu. Hoci tento materiál nepatrí k najlacnejším, patrí stále viac k obľúbenejším a užívateľovi žiadanejším.

MDF doska - polotvrdá drevovláknitá doska

Kvalitné polotvrdá drevovláknitá doska opatrená jemnou štruktúrou v celom priereze, ktorá je z pohľadovej strany opatrené vrstvou lakovaného laminátu alebo potiahnutá špeciálnou fóliou alebo pokrytá drevenou dyhou.

Masív - klasika i kvalita v kúpeľni

Cenovo najnáročnejšie, ale zároveň aj najkvalitnejšie variantom sú dvierka z masívu dreva, k najobľúbenejším patria exotické dreviny v odtieni teak, zebrano, makassor, wengé a klasické dreviny - orech, čerešňa, javor, buk alebo dub. K výrobe dvierok z masívu sa používajú vode-odolná dreva, ku ktorým patrí teak alebo iroko, ktoré oproti teaku je nutné aspoň 1x za pol roka ošetrovať špeciálnym olejom.

Sklo a kov - moderný interiér kúpeľne

V poslednej dobe patrí k vyhľadávaným materiálom sklo a kov v podobe hliníka alebo nerezovej ocele. Skrinky z chrómovaného nerezu sa vyrábajú v kombinácii so sklenenou transparentné alebo pieskovanou výplňou, popr. so zrkadlom. Kombinácia skla a kovu, na výrobu kúpeľňového nábytku, dokáže odľahčiť interiér, ale spravidla pôsobí veľmi studeno. Nevýhodou však je príliš náročná údržba skelněného aj nerezového povrchu, pretože oba materiály sú chúlostivé nielen na odtlačky prstov, ale aj kvapky zaschnutej vody a každý materiál vyžaduje iný typ čistiaceho prostriedku.

Kvalita materiálu pre kúpeľňový nábytok

Pri výbere kúpeľňového nábytku by sme si mali dobre prezrieť stav a kvalitu zakončenie hrán. Pýtajte sa predajcu či výrobcu, či sú hrany zabezpečené tzv ABS hranami, čo je plastový prúžok nalepený na hranu vode-odolným lepidlom. Lacnejšiu alternatívu predstavujú laminované hrany, ktoré sa na hranu nábytku nažehľujú. Najvyššia odolnosť predstavujú kovové hrany z hliníka alebo nerezu.

Pred samotnou kúpou by sme si mali nábytok veľmi starostlivo prezrieť, či na ňom nenachádzam sebemenší prasklinky alebo puklinky, ktoré čoskoro vedú k rýchlemu znehodnoteniu. Pri nábytku z kovu by sme sa mali detailne zamerať na povrchové chyby, ktoré môžu byť príčinou korózie spôsobené vlhkým prostredím kúpeľne.

Záverom môžeme povedať, že na slovenskom trhu nájdeme niekoľko špičkových výrobcov kúpeľňového nábytku, ktorých výrobky predstavujú najvyššiu triedu kvality, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších zákazníkov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky