Kuchynské drezy - výber, druhy a materiál

Výber kuchynského drezu nie je práve jednoduchou záležitosťou.Obstaranie nového drezu Vás bude stáť viac času, než ste pôvodne zamýšľali.Priblížime Vám, na aké parametre drezov sa zamerať,aby pre Vás konečný výber bol rýchly,jednoduchý a Vy boli spokojní.


Moderné kuchynské drezy bývajú krásne kusy prepracované do posledného detailu. Smaltovaným drezom, s ktorými sa dnes stretneme snáď už len na chalupách, už takmer odzvonilo. Nastúpili nové materiály a tvary inšpirované najnovšími módnymi trendmi.

Ponuka drezov na našom trhu je dokladom toho, že aj u drezov sa čoraz viac presadzujú nové trendy. Súčasné drezy sú nielen odolné voči teplote, chemikáliám a mechanickému poškodeniu, ale sú aj veľmi dekoratívne. Pekný dizajn a vhodne zvolená farba drezu do veľkej miery ovplyvní celkový dojem z Vašej kuchyne. Odporúčame Vám navštíviť internetový obchod DOBRACENA.CZ kde si určite vyberiete ten správny drez pre Vašu kuchyňu.

INTERNETOVÝ OBCHOD DOBRÁCENA.CZ - Kuchynské drezy

Internetový obchod DOBRÁ CENA.CZ Vám ponúka veľký výber kuchynských drezov, od klasického dizajnom po moderné a luxusné desing kuchynských drezov špičkovej kvality. V ich ponuke nájdete drezy od známych značiek ako je Alveus, Elleci, Franke, Pyramisa, Rieber, Schock, Teka a ďalšie ...

Ponuka kuchynských drezov:

* Rohové
* S odkvapkávačom
* S vaničkou
* S vaničkou a odkvapkávačom
* Dvojdrez
* Dvojdrez s odkvapkávačom
* Vzorkovník granitov

Väčšina kuchynských prác sa odohráva pri dreze, a to iv tom prípade, keď v kuchyni máme umývačku riadu: umývame zeleninu, slíváte vodu zo zemiakov, ryže, cestovín, umývame drobné predmety apod Tak preto neváhajte a navštívte internetový obchod DOBRACENA.CZ spokojnosť a výber zaručujeme.

Parametre, podľa ktorých vyberať vhodnosť drezu

* Doba užitelnosti drezu - vezmite do úvahy to, či si drez kupujete na päť, pätnásť či dvadsať rokov.
* Cena drezu - na dreze sa neoplatí šetriť.
* Veľkosť drezu
* Hrúbka drezu
* Hĺbka drezu
* Tvar drezu
* Uhlopriečka drezu
* Materiál drezu
* Údržba drezu - z hľadiska údržby sú najvýhodnejšie kompozitné, granitové drezy, ktoré sa môžu čistiť všetkými kuchynskými čistiacimi prípravkami.
* Drez podľa spôsobu montáže
* Drez podľa veľkosti kuchyne

Druhy drezov

* Jednodrezom
* Dvojdrez
* Trojřezy
* Rohové drezy
* Drezy s odkvapkávacia plochou
* Drezy s prepadom
* Drezy s menším doplnkovým drezom na odkvapkávanie umytých potravín

Druhy drezov podľa materiálu

Nerezový drez

Nerezový drez je vyrobený z chrómniklová ocele. Drezy sú vyrábané vo viacerých povrchových úpravách.

Výhody: nerez nekoroduje, udržuje si veľmi vysokú kvalitu bez náročnej údržby, či už si vyberiete hladký prírodné nerezový, profilovaný alebo kartáčovaný povrch. Odolný voči mastnotám, vode, vysokým teplotám, lúhom, kyselinám. Drez spĺňa najnáročnejšie hygienické normy. Drez odoláva vysokým teplotám. Na nerezovú plochu môžeme ale bez obáv položiť horúci hrniec. Chrómniklová oceľ je pružná a na rozdiel napríklad od keramiky nehrozí jej prasknutie.

Nevýhody: drez si vyžaduje neustále čistenie, hrozí jednoduché mechanické poškodenie, hrozí riziko vzniku drobných deformácií. Pri vylievaní horúcich tekutín však môže dôjsť k jeho poškodeniu teplom, pretože sifón je plastový. Drez z nerezu býva tiež hlučný, čo sa rieši inštaláciou tlmiče vibrácií na spodnej časti drezu.

Glazúrovaný drez

Výhody: smaltovaný drez je cenovo dostupný.

Nevýhody: smaltovaný drez sa môže veľmi ľahko povrchovo poškodiť. Smalt pri náraze odprýskne. Navyše sa ľahko drez zafarbí od kávy, čaju a ďalších potravín bežne používaných v kuchyni.

Plastový drez

Výhody: plastový drez si môžete vybrať v niekoľkých farebných kombináciách.

Nevýhody: plastový drez je náchylný k jednoduchému mechanickému poškodeniu.

Drez z glazovanej keramiky

Výhody: drez z glazovanej keramiky si môžete vybrať v niekoľkých farebných kombináciách. Glazovaná keramika je stálofarebná. Drez je odolný proti mechanickému poškodeniu. Drez z glazovanej keramiky vyžaduje jednoduchú údržbu. Drez je odolný a pevný.

Nevýhody: drez z glazovanej keramiky má krehký povrch pri strete s ťažkými predmetmi.

Drez z kompozit

Výhody: drez sa môže pochváliť elegantným vzhľadom, je trvanlivý, tvrdý, odolný voči vysokým teplotám, mechanickému poškodeniu, chemikáliám, vode, mastnotám. Drez je neporézny. Drez má neobmedzenú životnosť. Drez nemôžete ľahko poškriabať, ak by však k tomu predsa len došlo, poškodenie nie je viditeľné. Drez vyžaduje jednoduchú údržbu. Drez spĺňa vysokú hygienickosť.

Nevýhody: drez je cenovo náročnejší. U tohto drezu sa môžete stretnúť s falzifikátov, a to vo forme falošných kompozitných zmesí.

Drez kameninový

Jedná sa o materiál tvorený z 80% lisovaným kryštalickým kremíkom s prímesou farbív a spojivových akrylátov.

Výhody: drez sa veľmi ľahko udržuje, nemusíte ho na rozdiel od nerezu leštiť. Drez je odolný voči vysokým teplotám, môžete tak na neho odkladať bez obáv rozpálené hrnce a pekáče. Drez je odolný voči nárazom. Drez je nenasiakavý, má zvýšenú odolnosť proti poškodeniu agresívnymi zložkami, ako sú najrôznejšie čistiace prostriedky. Drez je hygienický, odoláva pôsobeniu farbiacich látok, ako je víno, káva, čaj, červená repa apod Drez je ponúkaný v širokej škále farebných odtieňov aj rozmanitých tvarov.

Nevýhody: drez je cenovo náročnejší.

Druhy drezov podľa spôsobu montáže

* Modulové drezy - jedná sa o samostatné drezy, ktoré sa pokladajú priamo na vhodnú inštalačnú skrinku. Tieto drezy nie sú upevnené k pracovnej doske.
* Nastavené drezy - jedná sa o drezy, ktoré sa montujú sa zhora do výrezu v doske linky. Nástavné drezy sú vhodné pre drevené či drevovláknité dosky, kedy rezná plocha výrezu v linke je chránená proti prenikaniu vlhkosti.
* Podstavné drezy - jedná sa o drezy, ktoré sú pomocou hmoždiniek alebo lepidla pripevnené zospodu pod výrez v pracovnej doske. Rezná plocha výrezu v doske musí byť pohľadovo upravené leštením alebo brúsením.
* Rovinnne drezy - jedná sa o drezy, ktoré sú určené pre dosky z umelého alebo prírodného kameňa, kedy povrch drezu i pracovnej dosky je v jednej úrovni.

Drez podľa hrúbky, veľkosti, hĺbky

* Nekupujte drez, ktorý je tenší než 0.8 mm.
* Ak máte v domácnosti umývačku riadu, postačí Vám menšie drez. Ak budete umývať riad v dreze, kúpte si väčšie.
* Aby drez ochránil kuchynskú linku aj podlahu od striekajúcej vody, mala by byť hĺbka drezu 19 až 25 cm.

Drez podľa veľkosti kuchyne

Dôležité je tiež nezabudnúť na potrebný voľný priestor okolo kuchynského drezu.

* Štvorcový, kruhový drez bez odkvapávača, jednodrezom - hodí sa pre malú kuchyňu. Ideálnym riešením je tu tzv jednodrezom s odkvapkávacia plochou. Môžete tiež vybrať drez pokrytý skleneným alebo dreveným doskou na krájanie. Toto posunovacie lopárik zároveň prakticky rozšíria pracovnú plochu. Ak často pracujete v kuchyni s čerstvou zeleninou a ovocím, iste oceníte odkvapkávacej misky a krájacie dosky priamo na mieru Vášmu drezu.
* Drez s odkvapkávačom - hodí sa pre väčšiu kuchyňu.
* Vícedřez - hodí sa pre väčšiu kuchyňu. Hodí sa pre kuchynské linky do tvaru U alebo L. Tu oceníte kombinovanej dvojité alebo trojité drezy s minidřezem.
* Drez v tvare polkruhu, menšieho štvorca s guľatými rohmi, oválu, elipsy - hodí sa do kuchynskej linky cez jej roh.
* Väčšie drez - oceníte pri častom umývaní veľkých plechov a hrncov.

Doplnok ku kuchynskému drezu

* Kuchynská batérie - sú nevyhnutným doplnkom každého drezu. Kuchynské batérie z nerezových materiálov s pochrómovanou úpravou sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu. Dnešný trh ponúka aj kuchynské batérie pre pravákov a ľavákov. Kuchynská batéria môže disponovať výsuvnou sprchou, s pomocou ktorej ľahko dosiahnete do všetkých kútov kuchynského drezu.
* Zápachová uzávierka (sifón) - jedná sa o dôležité príslušenstvo drezu, ktorý napája drez na kanalizáciu. Typové sifóny bývajú vybavené odbočkou pre pripojenie umývačky. Ak má byť v kuchyni ešte aj práčka, treba zaobstarať špeciálny sifón, ktorý má priemer závitu zodpovedajúcej štandardnej odtokovej hadici práčky.
* Krájacia doska
* Odkvapkávacia kôš
* Drvič odpadkov
* Košík na riad


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: