Kuchynská digestor

Kuchynská digestor prešla dlhým vývojom. Ploché a lievikovité tvary odsávača pár už dávno nie sú jedinou možnosťou. Vďaka nespočetných najrôznejších tvarov i povrchov sa môže aj toto vysoko praktické zariadenie štát dizajnovú ozdobou interiéru.


Kuchyňa je miestom kde sa vedľa chutných pokrmov produkuje aj veľké množstvo najrôznejších pachov a pár. A pretože čistý vzduch je základným predpokladom zdravého domova, digestor by rozhodne mala byť jeho plnohodnotnou súčasťou.

Úloha digestora v kuchyni

* Základnou úlohou digestora je postarať sa o prísun čerstvého vzduchu.
* Odsať nežiaduce zápach z varenia.
* Zavčasu eliminovať paru, ktorá so sebou nesie čiastočky tuku, ktoré potom zostávajú na nábytku a ďalších častiach interiéru.
* Efektívne osvetliť varnú dosku.

Čo by sme mali poznať pred výberom digestory

* Výšku hornej hrany pracovnej plochy ku stropu
* Uhol zlomu stropu
* Hĺbku pracovnej plochy
* Vzdialenosť od stredu varnej dosky k stene
* Hĺbku varnej dosky
* Výšku pracovnej dosky

Aký typ digestora zvoliť

Priamy odťah - digestor s priamym odťahom je najúčinnejším riešením. Privádza zvonku do interiéru čerstvý vzduch výmenou za znečistený.

Recirkulácia - v prípade, že nie je možnosť vyviesť odťahové potrubie z domu (alebo by to bolo na úkor výkonu). Vzduch v tomto prípade prechádza cez uhlíkový filter a vyčistený vychádza späť do kuchyne. Keďže sa technológia iv tomto odbore neustále zdokonaľujú, tak aj odsávača pár s recirkuláciou vzduchu skvele plní svoj účel.

Odsávača s externou jednotkou, ktoré majú ventilátor umiestnený osobitne.

Faktory rozhodujúce pre kúpu daného modelu digestory

* Výkon

Výkon by mal byť vždy rozhodujúcim faktorom pre kúpu daného modelu. Najlepšie s niekoľkostupňový reguláciou. Potrebná hodnota vychádza z veľkosti kuchyne.

* Samostatné kuchyne

Vhodná digestor, ktorá dokáže vymeniť vzduch v miestnosti minimálne desaťkrát (najlepšie šestnásťkrát) za hodinu pri prvom až druhom stupni prevádzky.

* Kuchyňa menších rozmerov

Vhodná digestor, ktorá dokáže vymeniť 300 metrov kubických vzduchu za hodinu.

* Kuchyňa prepojená s jedálňou a obývacou izbou (cca až 50 m²)

Vhodná digestor, ktorá zvládne vymeniť za hodinu až 700 metrov kubických vzduchu.

Tip k pozdvihnutiu výkonu: digestor zapneme aspoň tri minúty pred varením a necháme ju dobehnúť päť až desať minút po jeho skončení. Nad varnou doskou tak vznikne potrebný podtlak a pary sa nestihnú rozšíriť do zvyšku priestoru.

* Hlučnosť

Ideálne je taká digestor, ktorá pri maximálnom výkone nepresiahne 56 decibelov. Všeobecne hlučnejšie sú odsávača s recirkuláciou, pretože vyžadujú silnejšie elektromotor. Výborných hodnôt dosahujú v tomto smere drahšie modely (niektoré typy pouhých 40 decibelov). Vyššej triedy disponujú tiež funkciou, ktorá pri približne 28 decibeloch zabezpečí čistý vzduch v miestnosti po celý deň.

* Veľkosť

Digestor by mala najlepšie presahovať varnú dosku aspoň o desať stupňov. Odporúčaná vzdialenosť od plynového variča je 75 cm Odporúčaná vzdialenosť od sklokeramickej dosky je 65 cm

* Vedenie potrubie pre odťah výparov

Na výkon i hlučnosť digestora má vplyv aj správne vedenie potrubia pre odťah výparov. Zlým vyvedením von sa môže znížiť výkon až o päťdesiat percent. Odťahové potrubie by nemalo presahovať dĺžku štyroch metrov. Odborníci odporúčajú používať vždy tlmiaceho potrubia a vyhnúť sa klasickému plastovému systému bez kontrolných prvkov. Rúra by totiž zafungovala ako zvukovod. Vývod inštalujeme pod sklonom aspoň 10 stupňov s maximálne dvoma pravouhlými kolenami (každý ohyb predstavuje stratu 15% výkonu).

* Priemer odťahového potrubia

Priemer odťahového potrubia sa volí podľa výkonu prístroja - čím silnejší motor, tým väčší priemer. Ak máme možnosť realizovať odťah s priemerom 150 mm, pretvorme tak aj v prípade slabšieho motora. Pre stredný výkon stačí 125 mm. U odsávačov pár s výkonom okolo 200 metrov kubických za hodinu volíme odťah 100 mm. Odťah nemožno riešiť vývodom do komína, ani do šácht kam ústia kúreniská. Jednou z variant je vyvedenie potrubia jeho umiestnenie pod pracovnú dosku do skriniek. Ďalšou možnosťou je vedenie priamo pod podlahou, čo možno uplatniť u takzvaných stolových digestorom.

Nadštandardné funkcie digestory

S neustálym vývojom materiálov a technológií použitých u digestorom sa rozširuje aj pole "chytrých" funkcií. O najdrahšie modely sa v podstate nemusíte starať.

Najväčšie uľahčenie predstavujú predovšetkým displeja so zvukovou signalizáciou, ktoré včas upozornia na vyčistenie či výmeny filtra.

Vďaka ultrazvukovým senzorom dokáže prístroj zhodnotiť situáciu a optimalizovať intenzitu odsávania.

Citlivosť senzorov je možné nastaviť podľa vlastných požiadaviek. Možno prednastaviť aj intervalový prevádzku, časovo vymedzený úsek odsávanie, automatiku a ľubovoľnú dĺžku dobehu.

Funkciou "reset" je možné kedykoľvek prejsť späť na pôvodnú prednastavenia hodnoty.

Súčasťou modelov vyššej triedy je aj dotykové ovládanie osvetlenia s možnosťou voľby jeho intenzity.

Farba digestory

Rovnako ako ostatné súčasti kuchyne aj digestor podlieha módnym trendom.

Biele, hnedé a čierne odsávača nahrádza nerez a sklo, alebo ich kombinácie.

Ošetrovanie povrchu digestory

Povrch odsávača býva často upravovaný špeciálnym spôsobom nazývaným kefovanie a klasické prostriedky na ňom môžu zanechať neodstrániteľné škvrny. Preto sa oplatí používať čistiace prípravky odporúčané výrobcom (väčšinou na báze liehu). Vhodná je aplikácia rôznych parafínových olejov, ktoré vytvorí na digestore ochrannú vrstvu. O niečo menej náročné sú digestory v matnom prevedení.

Výmena recirkulačných filtrov


ravidelnú údržbu si vyžiadajú aj filtre recirkulačných aj spojovacom odsávačov.

Recirkulačné filter, ktorý pohlcuje pachové zložky, pary a čiastočne aj dym, je nutné vymeniť približne raz za pol roka (životnosť do 120 hodín). Jeho cena sa pohybuje okolo 500 korún.

Údržba protihlukového filtra

Väčšina modelov ťažných digestorom je už osadená kovovým protitukovým filtrom, ktorý stačí umyť v umývačke riadu. Textilné tukové filtre možno dvakrát až trikrát vyprať. Pravidelné odstraňovanie tuku z prístroja je nevyhnutné, pri väčšom nánosu totiž hrozí riziko vznietenia.

Tvar digestora a jeho umiestnenie

* Plochá
* Lievikovitý
* Podvesný typ, je plochý typ digestora vhodný do malých kuchýň a inštalujeme ho pod závesné skrinky.
* Nástenný digestor sa montuje voľne do priestoru priamo pod strop.
* Oblúková
* Digestor v tvare V
* Kruhová
* Klenutá
* Cylindrická
* Otočná s niekoľkými ramenami
* Stolný digestor - ľubovoľný počet sacích stĺpikov sa skrutkovanie priamo na pracovnú dosku a odťah vedený spodkom. Digestor je možné použiť pre akúkoľvek šírku varnej dosky a jednotlivé stĺpiky možno podľa potreby natáčať.
* Komínové odsávače pár v priestore medzi hornými skrinkami či v rohu kuchyne sú rozložitější a ich ozdobný komín je zámerne vystavený očiam pozorovateľa. Komínové odsávače pár s technológiou Perimeter umožňujú najúčinnejšie odsávanie. Para, ktorá vzniká pri varení, sa pri styku s panelom roztriešti a je rozprestretá po celom povrchu tak, aby mohla byť odsatá po úplnom obvode odsávača. Vďaka tomu je spotrebič účinnejšie, tichšie a ľahšie sa čistí a udržiava.
* Teleskopické odsávača pár s možnosťou operatívneho vysunutí alebo sklopení určité časti zariadenia sú určené do atypických priestorov (napr. v podkroví - šikmé steny, výklenky).

Funkčné skúška digestory

Pred úplným dokončením inštalácie výrobku (predtým než nasadíte kryty komína) je dobré preveriť funkcie odsávača a presvedčiť sa, že odťahové potrubie, na ktoré bude výrobok pripojený, je v poriadku. Skúšku urobíte tak, že spustíte odsávač bez nasadeného potrubie na cca 1 / 3 výkonu a za chodu odťahové potrubie napojíte. Po napojení sa nesmie zásadným spôsobom zmeniť beh a hlučnosť odsávača.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: