Krby a krbové kachle

Krb alebo krbové kachle zaiste zútulnia váš domov. Predstavte si, že sedíte večer pri plápolajúceho krbe, čítate si knižku alebo sa len tak pozeráte do plameňov. Aký typ krbu zvoliť? Aký dom je najvhodnejší pre krbové vykurovanie?


Ako vznikli krby?

Už od pradávna si ľudia udržiavali oheň v primitívnych prístreškoch. Jednalo sa o otvorené ohnisko, kedy dym odchádzal otvorom v streche. Prvé zmienky o stavanie krbov pochádza z Talianska a Švajčiarska z 9.storočia. Prvé krby boli veľmi jednoduché a nevytvárali veľa tepla.

Medzi významné staviteľa, ktorí ovplyvnili vývoj krbu, patril Vinzenco Szamozzi, ktorý žil na prelome 16. a 17. storočia. Zaviedol rozdelenie krbov podľa toho, kde bol krb umiestnený - zapustenie v stene alebo pristavenie k stene. Ďalšími významnými staviteľmi boli Lorris Savot, francúzsky architekt, ktorý pre Louvre navrhol krb s výmenníkom, Benjamin Franklin, americký fyzik, ktorý vystaval prvý krb s veľkou výmenníkové komorou z liatiny. Tento typ sa rýchlo rozšíril po celej Európe 18. a 19.storočia.

Vývoj krbov ďalej pokračoval, v druhej polovici 20.storočia sa začali do všetkých krbov vkladať krbovej vložky, čo prinieslo úsporu dreva a vyššiu výhrevnosť. V dnešnej dobe sú krby vysoko efektívne, protipožiarne zabezpečenie a bez úniku dymu do miestnosti.

A čo krbové kachle?

V priebehu 18. storočia, kedy sa začali vyrábať krbovej vložky, došlo k vzniku a rozvoju krbových kachlí. V 19.storočia sa k nám začala dovážať zdobená kachľové pece z Mohuči. Tieto kachle sú súčasťou mnohých zámockých expozícií. Firma Hardmuth z Českých Budějovíc vyrábala vysoko kvalitné vložky do krbových kachlí. Jej výrobky boli tak žiadané, že sa rozšírili do celého Rakúsko-Uhorska. Po prvej svetovej vojne však záujem o kachľové pece výrazne klesol.

Ako delíme krby?

Chcete si vystavať krb? Ale neviete aký? Krby sa delia podľa rozloženia vonkajšieho otvoru krbu. U nás najpoužívanejšie francúzsky typ má ohnisko umiestnené nad úrovňou podlahy a výška portálu je vždy menšia ako šírka. Holandský čiže Vestfálsky typ krbu má ohnisko v úrovni podlahy a na krbe sú umiestnené dvierka, aby ohnisko bolo uzavreté. Portál má väčšiu výšku ako šírku.

Aké zvoliť palivo?

Medzi hlavné palivá patria drevo a drevené brikety. Niektoré krby môžu byť elektrické alebo plynové, ale konštrukcia krbu musí byť prispôsobená týmto palivám.

Drevo

Drevo je veľmi ekologické palivo, ktoré na rozdiel od uhlia šetrí naše ovzdušie. Navyše je aj obnoviteľným zdrojom, ktorý je dostupný ako v mestách, tak aj na dedinách.

Ako získať najvyššiu výhrevnosť dreva? Dobre vysušené drevo má výrazne vyššiu výhrevnosť ako drevo nedávno porazenej. Čerstvé drevo obsahuje vysoké množstvo vody, ktorú je potreba správnym uskladnením vysušiť.

Drevené brikety

Drevené brikety sa objavili na našom trhu len pred niekoľkými rokmi. Vyrába sa z pilín z dreva. Ktoré brikety sú najkvalitnejšie? Najvyššia výhrevnosť majú valcovité brikety, sú lisované pod vysokým tlakom. Brikety je najvhodnejšie používať u krbových kachlí a krbov s krbovou vložkou, naopak neodporúča sa ich používať u otvoreného ohnisko.

Aký krb zvoliť?

Krb môže byť otvorený - s otvoreným ohniskom - a uzavretý - ohnisko je uzavreté zvyčajne presklenými dvierkami. Pri výbere krbu by sme mali dbať na funkčnosť a vzhľad interiéru. Krb môže byť ďalej zasadený do steny alebo umiestnený v miestnosti pred stenou. Najviac sa u nás stavia uzavretý krb s krbovou vložkou. Neviete si rady aký krb si zvoliť? Potom Vám odporúčame navštívi internetový obchod JV KRBY. Kde si určite vyberiete ten správny krb pre váš dom či záhradku.

Internetový obchod - JV KRBY

Internetový obchod JV KRBY Vám ponúka:

* Krbové kachle
* Krbové vložky
* Krbové obstavby
* Krbové mriežky
* Náradie, koše, paravany ku krbu a mnoho ďalších.

Ak ste si v internetovom obchode vybrali ten správny krb, pre Vaš dom či záhradku, JV KRBY Vám ho dovezú do Vášho domova už za 10 dní. Ceny všetkých ponúkaných výrobkov majú uvedené v Sk a zahŕňajú 20% DPH.

Výhody krbovej vložky

U otvoreného krbu sa stráca veľké množstvo tepla. Aby nedochádzalo k tepelnej strate, do krbu sa vkladá krbová vložka. Nasáva chladný vzduch a do miestnosti privádza teplý vzduch. Ak máte v krbe krbovú vložku, nemusíte sa obávať zafajčené miestnosti. Krb otvorte iba počas vloženia paliva, keď vďaka prúdeniu vzduchu nedochádza k úniku dymu.

Krbové kachle

Krbové kachle fungujú na rovnakom princípe ako krb s krbovou vložkou. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena ako pri krbe a rýchlejší inštalácie. Krb je potreba najprv vystaviť a potom nainštalovať krbovú vložku. Krbové kachle tiež zaberajú menej miesta, takže ak váhate a bojujete s priestorom, vyberte krbové kachle! Ďalšou výhodou krbových kachlí je, že hrejú čoskoro po zaplavení. Preto sú vyrábané z materiálov, ktoré sa v krátkom čase nahreje.

Akú plochu možno krbovými kachľami vykúriť?

To záleží na výkone krbových kachlí. Kachle s malým výkonom vyhreje jednu až dve miestnosti, naopak tie s veľkým výkonom vykúri aj celý dom. Výkon krbových kachlí sa samozrejme odráža na cene.

V akom prevedení sa vyrába?

Na trhu môžete nájsť krbové kachle v niekoľkých štýloch prevedení. Nízka, široká, vysoká, úzka ... vyberať môžete podľa veľkosti alebo podľa vzhľadu. Skoršie kachľové pece môžu pripomínať krbové kachle obložená po stranách kachľami, do honosného interiéru sa hodí krbové kachle s ozdobnými kovovými prvkami pripomínajúce zámocký štýl.

Pre aký typ domu je vhodné krbové vykurovanie?

Ideálnym domom pre krbovej vykurovanie je dom, kde teplo z krbu alebo krbových kachlí môže stúpať nahor. To znamená, že krb je umiestnený v prízemí a stúpa do obytného poschodia, kde je prívod tepla rozvedený rúrami. Veľký dom, ktorý má niekoľko obytných miestností na prízemí iv ďalšom poschodí, nie je vhodný pre krbové vykurovanie. Iba, ak by sa v dome nachádzali dva alebo aj viac krbov. Ak chcete svoj dom vykurovať len krbom alebo krbovými kachľami, poraďte sa s odborníkom!

Možno vykurovať krbom i byt?

Všeobecne sa dá povedať, že áno. Záleží na tom, či máte v byte komín, ku ktorému je možné krb alebo krbové kachle pripojiť. Ak nie, je potreba komín vybudovať. O postavení komína je potrebné stavebné povolenie, ale ak máte družstevný byt, musíte získať súhlas družstva s vybudovaním komína.

Rozvod tepla

Chcete vykurovať svoj dom či byt krbom alebo krbovými kachľami? Po vystavení krbu je potrebné rozviesť teplo do všetkých miestností vášho domu. To sa vykonáva rúrami, ktoré sú k tomu určené. Teplo putuje z krbu alebo krbových kachlí do rozvodnej skrine teplého vzduchu, odkiaľ sa ventiluje do každej miestnosti zvlášť. V každej miestnosti je potrebné vyviesť teplý vzduch pomocou takzvaných výduchov teplého vzduchu, ktoré väčšinou umiestnené v strope. Výhodou je, že rozvod je v každej miestnosti regulovateľný. Ak nie je určitá miestnosti využívaná, jednoducho vypnete kúrenie.

Ako je to s podlahovým kúrením?

Teplo z krbu alebo krbových kachlí je možné rozviesť i do rúrok podlahového kúrenia. Tieto práce, rovnako ako rozvod teplého vzduchu do miestností, ale zverte do odborných rúk. Je možné pomocou krbového kúrenia ohrievať aj vodu? Krbové vykurovanie nám môže ušetriť energiu za ohrev vody. Pomocou rúr môžeme rozviesť teplo, aby dochádzalo k ohrievanie vody.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: