Jedáleň nie je dnes už žiadny luxus

Dnes už prítomnosť jedálne v našich interiéroch nie je otázkou luxusu a vysokého blahobytu. Jedáleň prispieva k užívateľskému komfortu a plní funkciu spoločenskú, praktickú i potrebnú.


S pribúdajúcimi rokmi nášho letopočtu sa mení aj požiadavky na pohodlie a komfort bývania. Nové technológie a nové výrobky na trhu nielen rozmaznávajú, ale do istej miery aj rozmaznávajú užívateľa. Rovnako tak tomu je iv prípade priestoru, človek sa nechce tísnit alebo priestorom obmedzovať. K štandardom dnešných nových domov patrí aj miestnosť, ktorá je zriadená za účelom komfortného stravovania. Reč je samozrejme o jedálni, ktorá predstavuje samostatnú, plnohodnotne vybavenú miestnosť. Odporúčame sa pozrieť na e-shop Strakoš, kde si zaručene vyberiete ten pravý jedálenský set pre vašej domácnosť.

E-SHOP Strakoš

E-SHOP Strakoš je preukázateľne najkvalitnejší internetový obchod ktorý sa špecializuje na jedálenské sety. Dôkazom toho je veľa spokojných zákazníkov, ktorí si chvália nielen perfektný domluvu s pánom Strakoš, ale aj kvalitný dovoz jedálnych setov. E-shpo pána Strakoš je veľmi rozsiahly a je vhodný aj pre tú najnáročnejšiu klientelu.

Jedálenské stoly, stoličky a sety - E-shop Strakoš Ostrava

Jedálenské stoly a jedálenské stoličky zostavené na krásne jedálenské sety. Všetko si môžete ľubovoľne meniť, možno kombinovať všetky modely stolov s rôznymi modelmi stoličiek. Tiež si môžete zvoliť farebné prevedenie podľa vašich požiadaviek. Jedálenské stoly a jedálenské stoličky sú určené do prevádzok restarací, hotelov i domácností. Jedná sa o záťažové stoličky a stoly vyrobené z masívu bukového dreva.

Jedáleň versus jedálenský kút

Jedáleň by však nemala zamieňať s jedálenským kútom, ktorý je spravidla súčasťou kuchyni. Jedálenský kút sa stáva nevyhnutnou súčasťou každodenného stravovania v úzkej väzbe s prípravou pokrmov. Pod pojmom jedálenský kút sa skrýva priestor s jedálenským stolom a stoličkami.

Jedáleň - miesto pre rodinu

Naopak jedáleň, ako samostatná miestnosť je vybavená nielen jedálenským stolom a stoličkami, ale aj ďalším nábytkom. Tento priestor slúži na každodenné stolovanie všetkých členov domácností. Mimo to plní aj funkciu reprezentatívne, usporadúvajú sa tu gastronomické hostiny, priateľské stretnutia či najrôznejšie oslavy a výročia. Jedáleň môže byť samostatná miestnosť, ktorá je od ostatných častí domu oddelená pevnými dverami. Alternatívou pevných dverí môžu byť dvere posuvné, či už z dreva, skla alebo iného materiálu. Ďalšou možnosťou, ako oddeliť jedáleň od kuchyne či obývacej izby je múr zo sklenených kvádrov čiže luxferov, popr. polootevřeným oblúkom. Variantov je veľa a fantáziu sa v tomto prípade medze nekladú. Podmienkou však je, aby jedáleň tvorila samostatnú a plnohodnotnú miestnosť s kompletným vybavením.

Ako najlepšie jedáleň vybaviť

K nezastupitelnému nábytku, ktorý nesmie v žiadnej jedálni chýbať patrí jedálenský stôl a stoličky. Ostatné vybavovací predmety sú radené do doplnkového nábytku, ktorým sú napríklad rôzne menšie či väčšie skrinky, komody, barové pulty, barové vozíky, servírovacie vozíky, police, poličky, regály, príborníky alebo treba vinotéky.

Vybavenie jedálne - bez stola a stoličky to nepôjde

Či už sa rozhodneme vybaviť jedáleň akokoľvek, nikdy v tejto miestnosti nebude chýbať jedálenský stôl. Ten by sme mali vyberať tak, aby farebne aj materiálovo korešpondoval s ostatným nábytkom nachádzajúci sa nielen v jedálni, ale aj priľahlých miestností. Podľa priestorových možností a dispozičného riešenia jedálne vyberáme vhodný tvar jedálenského stola. K štandardným typom patrí jedálenské stoly obdĺžnikového tvaru, ktoré sú nielen praktické, ale aj vyžadujú minimálne požiadavky na miesto.

Výber jedálnych stoličiek je skôr vecou dizajnovú, pri ich výbere neplatia žiadne prísne pravidlá. Materiál môže byť úplne odlišný od materiálu jedálenského stola, farebne tiež nemusí so stolom korešpondovať. K moderným typom patria kožené alebo koženkové stoličky s drevenou konštrukciou alebo kovové stoličky s kvalitným polstrovaním.

Stôl do jedálne vyberajme s rozvahou

Pri výbere jedálenského stola však platí jedno nepísané pravidlo, ktorým by sme sa mali riadiť. Toto pravidlo sa týka priestoru, ktorý pripadá na jedného stolovníkov. Na jedného človeka by mal pripadať priestor minimálne 80 centimetrov na šírku a 40 centimetrov na hĺbku. Priestor medzi stolom a stenou by mal byť voľný minimálne jeden meter, teda tak, aby stolovníkov mohol od stola v pohodlí odísť a naopak sa k stolu dobre dostať.

Ideálna výška jedálenského stola

V našich podmienkach sa štandardná výška stola pohybuje v rozmedzí 70 - 75 cm. Tejto nadmorskej výške je potrebné prispôsobiť aj výšku stoličky, pretože nie všetky jedálenské stoličky disponujú rovnakou výškou. Ak teda kupujeme jedálenský stôl, vždy si k nemu prisuňte aj stoličky a vyskúšajte si, či výška zodpovedá našim požiadavkám a potrebám.

Ponuka stolov na našom trhu

je široká, vyberať môžeme z najrôznejších materiálnych i tvarových typov. Stoly sú nielen z dreva, ale skla, plastu alebo nerezovej ocele. Ideálnym typom však už po celé stáročia je stôl drevený, ktorý navodzuje nielen pocit útulnosti a príjemného domova, ale tiež spĺňa stránku praktickú. Je vysoko odolný, stabilný, plne funkčná a nevyžaduje príliš vysoké nároky na údržbu.

Materiál pre jedálenský stôl - masív alebo MDF dosky?

Ak budeme vyberať jedálenský stôl z masívu, majme na pamäti, že mu musí byť prispôsobený aj interiér a priestor. Podmienky pre jeho použitia sú nasledovné: svetlo, priestor a vyhranený štýl. Tieto obmedzenia vedú rad užívateľov k tomu, že pred stolom z masívu uprednostňujú stôl z MDF dosiek.

A čo stôl sklenený?

Sklenený stôl pôsobí v interiéri dojmom luxusu, vzdušnosti a optického zväčšenia. Sklo, ako krištáľovo čistý materiál, veľmi elegantne splynie s každým interiérom, ale užívateľom neprináša príliš veľká pozitíva. Prvým úskalím je údržba, ktorá vyžaduje špeciálnu a každodennú starostlivosť. Na stole zostávajú mastné stopy od prstov, dlaní či lakťov, kteréže treba vyleštiť do stratena. Ďalším negatívom je studený pocit, pretože sklo na rozdiel od dreva nehreje. Počas stolovania je nutné používať prestieranie, pretože s každým položením riadu na nekryté sklo dochádza k ozvučenie priestoru a pocitu, že sa niečo môže rozbiť. Sklenený stôl nikdy nevôle do domácností, v ktorých žijú malé deti.

Príborníky sú stále viac žiaduce

Príborníky sa stali neoddeliteľnou súčasťou nábytkového vybavenia jedálne, a to hneď z niekoľkých dôvodov. K najhlavnejším dôvodom patrí ich praktickosť a systematickosť úložného priestoru. Príborník sa skladá s niekoľkých zásuviek, ktoré sú spravidla uložené nad sebou. Zásuvky slúži na prehľadné ukladanie príborov, ochucovadiel, obrúskov a prestieranie. Väčšie typy príborníky majú aj skrinky, v ktorých môže byť uložené nápojové sklo, karafy alebo alkoholické nápoje. Vzhľad príborníky je nutné štýlovo snoubit s jedálenským stolom, mala by byť zachovalá nielen farba, ale aj materiálové spracovanie. Ponuka je rozmanitá, vyberať môžeme príborníky drevené, laminátové, umelohmotné, sklenené alebo kombinované.

Nezabúdajme na doplnky jedálne

To, čo priestor robí útulným sú spravidla najrôznejšie druhy dekorácií a doplnkov. Rovnako tak tomu je iv prípade jedálenského priestoru, v ktorom by sme nemali zabudnúť vkusnú výzdobu. Ideálnym doplnkom sú obrazy disponujúci tematickými motívmi, a to z oboru gastronómie, vinohradníctvo, cukrárstve alebo rybárstvo. Priestor dokážu tiež oživiť kvety, dávajte prednosť kvetinám živým, alebo vyberajme také, ktoré ako živé vyzerajú. Vkusným doplnkom môžu byť tiež najrôznejšie sošky, fľaše s alkoholom, atypicky riešené nádoby na dochucovacie prostriedky.

Dôležitým vybavením jedálne je osvetlenie

Rovnako ako v ostatných miestnostiach, tak iv prípade jedálne je dôležitý správny výber a umiestnenie osvetlenia. Vedľa centrálneho osvetlenia, ktoré by malo byť umiestnené najlepšie nad prostriedkami stola, doplňme jedáleň aj osvetlenie prídavné. Vkusným typom osvetlenia sú kovové rampy s visiacimi tienidlami rôznych tvarov i farebného prevedenia. K obľúbeným a lacnejším typom patrí osvetlenie bodové, ktoré je zložené z niekoľkých menších hlavíc umiestnených na kovovej alebo drevenej doske. Výhodou bodových osvetlenie je ich ovládateľnosť, podľa aktuálnej potreby a požiadavky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: