Izbové kvety plné farieb - II. diel

Kúzlo interiéru utvárajú odjakživa rastliny, ktoré do priestoru vnesú šarm, eleganciu a kúsok prírody. Hovorí sa, že dobre pôsobí na ľudskú psychiku a zdravie. Ich hlavnou úlohou však je zdobiť a spríjemniť interiér.


Interiér odjakživa zdobia rastliny, či už kvitnúce alebo stále zelené, ktorý priestoru dodávajú značnú dávku prírody. Kvety pôsobí veľmi pozitívne na ľudské zdravie, napomáhajú relaxovať, uvoľniť sa a načerpať psychické vyrovnanosť. Pokračujeme v putovaní po krásach izbových rastlinách, kvitnúcich i nekvitnúce, klasických aj exotických.

Chryzantémy

Chryzantémy sú skôr známe ako rastliny záhradné, ale črepníkové varianty chryzantém zdobí nielen balkóny alebo terasy, ale aj interiér domu. Chryzantémy môžeme zakúpiť v niekoľkých farebných variáciách, veľkostiach aj kvetových druhoch.

Ak si zakúpime izbovej varianty, vložte chryzantémy do chladnejších priestorov a doprajme im pravidelnú zálievku. Koreňový bal by nemal nikdy vyschnúť, vyžaduje stálu vlhkosť.

Chryzantémy v interiéri

Ak sa rozhodneme začleniť chryzantémy do interiéru, majme na pamäti, že im pristane exkluzívny obaly. Dobre vyniknú ako vo vysokých a úzkych, tak aj nízkych a buclatých obaloch. Dôležitý je predovšetkým ich dizajn, pretože chryzantémam sluší atypické a exkluzívne obaly. Môžu to byť ako klasické keramické obaly, tak aj dizajnovo zaujímavé, napríklad obal napodobňujúci kôru stromu. Chryzantémam pristane výsostné a čestné usadenia, mali by mať okolo seba dostatok priestoru, aby vynikla ich krása a pôvab.

Cyklámen

Nádherne kvitnúce izbová rastlinka, cyklámen, je obľúbená predovšetkým vďaka nádhernej vôni, ktorá sa v dobe rozkvetu line po interiéri. Rozstrapkané či celokrajné kvety cyklámen disponujú najrôznejšími farbami, ktoré vnesú do priestoru príjemnú atmosféru. Cyklámen je však náchylná rastlinku na zlé rastové podmienky, nemá rád príliš vody, ani sucho. Zálievka by mala byť dodávaná zospodu, akonáhle si korene natiahnu potrebnú vodu, je nutné prebytočnú zálievku z misky vyliať. Za dostatočnú starostlivosť nám však cyklámen nachystá nádherné a pestrofarebné variáciu v tej najkrajšej podobe.

Cyklámen v interiéri

Cyklámen veľmi dobre vynikne na parapetoch okná, na kvetinovom stojane, na skrinke či komode alebo na kuchynskej linke. Cyklámeny dobre vyniknú v jednoduchých, jednofarebných črepníkoch, pretože bohatosť kvetov by sa s dizajnovo náročnými obaly tlmili. Podľa farby kvetov vyberáme farbu keramického alebo plastického obalu, temne červeno kvitnúcim bramboříkům bude slušať obal v smotanovej farbe. Naopak jemným farebným tieňom, ako je biely kvet s nádychom ružovej, naopak sadnú výraznejšie farby - fuchsiová alebo lila.

Můrovec

Můrovec je druh orchidey, ktorá sa vyznačuje přenádhernými a bohatými kvetmi ktorý tvarovo pripomínajú odpočívajúceho motýľa. Nepríliš priaznivý názov je odvodený z gréckeho slova Phalaina, čo v preklade znamená mora. Pomenovanie sa však úplne vymyká skutočnosti, pretože pestrofarebná kvietky žiariace už z veľkej diaľky skôr pripomínajú motýlie raj.

Najčastejším farbami kvetov sú biele a ružové, poťažmo fialkovej, ale existujú aj hybridy, ktoré disponujú farebnými škvrnami - bodkami. Kvety sa vyskytujú až na konci dlhého stonke, ktorý je zakončený oválnymi kožovitými listy a striebornými korene, ktoré prostopují z umelohmotného kvetináče.

Rastlinky Můrovce vyžadujú svetlé stanovište, nemajú radi chlad a ani častú alebo intenzívnu zálievku. Můrovcům najlepšie vyhovuje ponorenia koreňového balu zhruba raz za dva týždne do vody. Listy je potrebné niekoľkokrát týždenne a pravidelne rosiť.

Můrovec v interiéri

Můrovec najlepšie vynikne v exkluzívnych obaloch, ktoré sa farebne snúbi s farbou kvetov. Můrovce môžeme umiestniť do obalov keramických, plastových, prútených alebo sklenených. Exkluzívne pôsobí v celom interiéri, sú ideálne do kúpeľne, vstupnej haly, obývacej izby, do kuchyne aj do spálne. Decentné a zároveň elegantný vzhľad můrovce, dokáže z každého interiéru vykúzliť veľmi romantický priestor s vysokou dávkou exkluzivity.

Toulitka

Toulitka, vzhľadovo pripomína miniatúrne kalu, ktorej kvety disponujú rovnakými farebnými odtieňmi. Táto bohato kvitnúce rastlinka nevyžaduje žiadne špecifické pestovateľské podmienky. Ideálnym miestom pre jej biotopy sú svetlé priestory, pravidelná zálievka je však nutnosťou.

Toulitka v interiéri

Toulitka patrí medzi jedny z najobľúbenejších rastlín, ktoré sa v interiéri nachádzajú. Veľmi dokonale vynikne v individuálnych interiéroch, do ktorých vnesie nielen veľkú dávku výnimočnosti, ale aj originality a luxusu. Kvety môžu disponovať rôznymi farebnými odtieňmi, k štandardom patrí odtiene červenej, od tmavo červené až do svetlých, takmer narůžovělých odtieňov. Dominantným prvkom toulitky sú predovšetkým jej listy, srdcovitého tvaru. Z bohatého zeleného trsu srdiečok sa predierajú nádherne kvitnúce hlavičky, ktoré sú zelení chránené pred všetkým škodlivým a nebezpečným.

Toulitky si zaslúži kvalitné a takmer až exkluzívny obal, dobre vyniknú v obaloch jednofarebných odtieňov, rovnako tak ako v obaloch zdobenejsi. Nemusí sa vždy jednať len o obal keramický, žiaduce je plast alebo exotické materiály, ako je napríklad bambus, ratan alebo morská tráva.

Ruže

Ruže, ako izbová rastlinka, je ponúkaná vo variante miniatúrnych črepníkových izbových rastlín. Miniatúrne ružičky sú vhodné predovšetkým k oživeniu alebo rozveselení nepríliš optimistických interiérov či konkrétnych zákutí. Mini ruže disponujú malinkatými, bohato porastenými lístočky, z ktorých sa predierajú miniatruní farebná kvietky.

Črepníkové ruže nie je nijako náročná na rastové podmienky, darí sa ju dobre ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Kvety sa po odkvitnutí dokážu znovu adaptovať, ak bude rastlinka dobre živená, dočkáme sa ďalších kvetov počas niekoľkých mesiacov.

Črepníkové ruže v interiéri

Črepníkové čiže mini ružičky sú v našich domácnostiach veľmi žiadané, pretože nevyžadujú žiadne obsiahla rastové špecifiká. Ich romantický vzhľad najlepšie vyznie v tzv barokových obaloch alebo obaloch charakteristické zámockú dobou. Ak dávame prednosť modernejšiemu vzhľadu, vyniknú ružičky v jednofarebných obaloch jemných farieb.

Malé a stredne vysoké palmy

Exotika v interiéroch je veľmi trendy a preto nie je divu, že mnoho izbových rastlín sa skladá z paliem a palmiček rôznych druhov. K obľúbeným druhom patria napr datľovníky, ktorý je v interiéri veľmi dekoratívne. K ďalším obľúbeným druhom patrí tzv washingtonia, ktorá je charakteristická svojimi vejárovitými listy. K svojmu rastu potrebuje nielen priestranný kvetináč, ale tiež vlhký substrát a voľný priestor.

K najobľúbenejším hrnkovým palmám patrí howeia, ktorá pochádza z veľkých trópov. V našich podmienkach dorastá do výšky 3 - 4 metrov, vo svojej domovine sa však rozrastá až do úctyhodných 20 metrov.

Najlepšie vyznie v trsoch, teda pri stávkovanie majme na pamäti, že by sme mali do jednej nádoby staviť približne 2 - 3 rastlinky.

Črepníkové palmy v interiéri

Všeobecne môžeme povedať, že palmy pôsobí v interiéri exkluzívne a navodzujú exotickú atmosféru. Najlepšie vyznie v priestranných a presvetlených interiéroch, pretože ako dominantný izbová rastlina vyžadujú priestor. Ako už bolo povedané, palmy vyzerajú exkluzívne, preto si zaslúži aj exkluzívny obalový materiál. Najlepšie však vyzerajú v jednofarebných, decentných obalových nádobkách rôzneho materiálového zloženia. Čo sa tvarovania týka, vyberajme obaly atypické, nie klasické okrúhle. Svedčí im kvetináče štvorcového, obdĺžnikového, oválneho či kónického tvarového prevedení.

* Izbové kvety plné farieb - I. diel


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: