Izbové kvety plné farieb - I. diel

Kúzlo interiéru utvárajú odjakživa rastliny, ktoré do priestoru vnesú šarm, eleganciu a kúsok prírody. Hovorí sa, že dobre pôsobí na ľudskú psychiku a zdravie. Ich hlavnou úlohou však je zdobiť a spríjemniť interiér.


Interiér odjakživa zdobia rastliny, či už kvitnúce alebo stále zelené, ktorý priestoru dodávajú značnú dávku prírody. Kvety pôsobí veľmi pozitívne na ľudské zdravie, napomáhajú relaxovať, uvoľniť sa a načerpať psychické vyrovnanosť.

Hyacint

Nádherne pestrofarebné kvety hyacintu dokážu prevoňať celý dom alebo byt veľmi príjemnou, sviežou vôňou. Hyacint je kvetinou jarné, dalo by sa povedať, že patrí medzi prvé kvitnúce rastlinky, ktoré privolávajú toľko očakávané jarné dni.

História hyacintu siaha až do 17. storočia, v Holandsku boli tieto rastlinky populárne začiatkom 18. storočia a vyplňovali rad domácností. A práve Holandsko je krajinou, kde sa hyacinty dodnes pestujú v převelké miere.

Hoci je hyacint populárny iu nás, málokto o ňom vie trochu viac. Zaujímavosťou, pre mnohých priaznivcov tejto nádherne kvitnúce rastlinky, môže byť informácia o rozpoznanie farby kvetu. Farbu budúceho kvetu hyacintu rozpoznáme podľa cibuľky, pokiaľ je cibuľka sfarbená do bielych alebo šedivých odtieňov, bude kvet disponovať bielou farbou. Z červenkastých cibuliek vyrašia kvety v červených odtieňoch, z namodralých naopak odtiene modrej či jemne fialkové.

Príjemná vôňa však nie je jedinou prednosťou, ktorú hyacinty disponujú. K ich ďalším prednostiam patrí široká paleta farieb, ktorú nám sú schopné poskytnúť. Vyberať môžeme zo širokej ponuky farebných odtieňov ružovej, červenej, fialovej, modrej, smotanové, oranžové alebo žlté.

Hyacint začlenený do interiéru

Hyacint veľmi vkusne a dizajnovo dopĺňa interiér, v ktorom pôsobí elegantne, noblesne a príjemne. Trendom je umiestnenie hyacintu do sklenej nádoby, akéhokoľvek tvaru. Príjemným dekoračným prvkom môže byť váza plná gélových guličiek, ktoré ladia s farbou kvetu. Aj napriek transparentnosť sklenených nádob nie je potrebné nijako zakrývať cibule alebo korene hyacintu. Práve tieto časti rastlinky vyzerajú vo skle prirodzene a vytvára celkovo zaujímavý dekoratívny efekt.

Na jar môžeme už odkvitnuté hyacint presadiť do záhradky, kde by nám mal za sezónu ešte raz vykvitnúť. Rastlinka výkvetov pri teplote medzi 17 - 21 ° C, doba kvitnutia trvá približne 20 dní. V horúcich letných mesiacoch však neočakávajte dobu kvitnutia dlhšiu ako 15 dní, s vyššími teplotami sa doba kvitnutia kráti.

Kolopejka

Izbová kvitnúce rastlinka, kolopejka, je podľa názvu neznáma, ale podľa vzhľadu prítomná vo väčšine domácností. Toľko obľúbená je predovšetkým pre svoje nenáročných rastové podmienky. Rádovo by sa dala zaradiť medzi sukulenty, vyžaduje dostatočne osvetlený priestor a nepotrebuje príliš zálievky. Kvety kolopejky sú plné, z diaľky nám môže táto prenádherná rastlinka pripomínať ružu.

Kolopejka v interiéri

Kolopejka pôsobí veľmi prirodzene a romanticky v každom interiéri, a to predovšetkým vďaka širokej škále farieb, ktorými môže disponovať. Kvety kolopejky môžu byť žiarivé, výrazné, ale aj jemných až pastelových odtieňov. V ponuke sú kolopejky ružové, červené, oranžové, žlté, biele i purpurové. Výnimkou nie sú ani dvojfarebné odrody, ktoré pôsobia v interiéri veľmi exkluzívne.

Kolopejkám pristane decentné obaly, najlepšie jednofarebného prevedenie, ktoré nechajú vyznieť farbu kvetov. Vhodné sú nielen nádoby stredne vysokej, ale aj veľmi nízke, teda kruhovitého tvaru alebo naopak, vysoké, valcovité. Kvety dobre vyznějí napr. na schodisku, na vani v kúpeľni alebo na jedálenskom stole.

Dracéna

Dracéna je jedna z mála izbových rastlín, ktoré nie je treba predstavovať. Patrí k stáliciam na domácej pôde a čoraz častejšie si nachádza cestičku do ľudských príbytkov. Svoju obľubu si získala predovšetkým vďaka svojmu exotickému vzhľadu a tiež pre nenáročných rastové podmienky.

Na našom trhu existuje nepreberná ponuka najrôznejších druhov a typov dracény. Najznámejší dracény je Dracaena fragrans, ktorá disponuje pomerne širokými zelenými listami, ktoré bývajú od stredu nažltlé.

Nenáročné rastové podmienky však vyžadujú určitú teplotu, ktorá by sa mal pohybovať v rozmedzí 18 - 21 ° C, v letných mesiacoch je možné teplotu zvýšiť cca o 4 stupne. Dracéna nemá rada vlhkosť, preto je dôležité, aby kvetináč za žiadnych okolností nestál vo vode. Na druhej strane ju tiež veľmi škodí sucho, koreňový bal by mal byť stále vlhký.

Dracéna v interiéri

Dracéna, vďaka svojej druhovej rozmanitosti, sa dokáže dokonale snoubit s takmer akýmkoľvek interiérom. Jej exotický vhľad pôsobí veľmi vkusne v moderných a presvetlených domoch alebo bytoch. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o dominantné rastlinu, ktorá by si zaslúžila početné miesto, kde vynikne v celej svojej kráse.

Čo sa obalového materiálu týka, farebnosť a ni materiálové prevedenie v prípade dracény, nepozná hranice. Veľmi dobre pôsobí v decentných, nenápadných obaloch, s tejně tak aj vo výrazných, pestrých kvetinových obaloch. Môže byť umiestnená do plytkého aj hlbokého kvetináče, v každom kabáte vyzerá výborne a elegantne.

Hortenzie

Romantickú izbovú kvetinky, s noblesným menom - Hortenzie, snáď ani nemusíme predstavovať. Drobná kvietky prepletená sýto zelenými lístky, sú úžasným doplnkom interiéru. Svoju históriu v Európe, začali hortenzie písať až v 18. storočia, kedy sem pricestovali z Japonska a Číny. Hortenzie môžeme vyberať z nasledujúcej škály farieb: modrá, ružová, červená, biela a kombinácia farieb s bielym lemom.

V letných mesiacoch môžeme hortenzie pestovať iv záhrade, svedčí im teplo a dostatočná zálievka. Rastlinku je nutné každých 14 dní prihnojovať, nesmie stáť vo vode a nesvedčí jej priame slnko.

Hortenzie v interiéri

V interiéri je hortenzie naozajstným skvostom, pretože vyzerá veľmi elegantne a sviatočne. Vďaka rôznorodému farebnému prevedenie kvetov môžeme výber hortenzie prispôsobiť súčasnému interiéru.

Hortenzie veľmi vkusne ozdobí každý jedálenský stôl, kvetinový stolík v obývacej izbe alebo vstupnej hale, kuchynský kút. Elegantne pôsobí v črepníku, ktorý farebne ladí s kvetmi. Ružovo kvitnúcim hortenziím sluší temne ružové kvetinové obaly, oranžovo-zelenej hortenzie naopak vyniknú v oranžovom, zelenom alebo hnedom obale.

Lopatkovec

Lopatkovec aneb rastlina, ktorá je veľmi často nazývaná nepravú Kalou je ozdobou nejednej domácnosti a kancelárií či iných verejných priestorov. Dôvodom jej využitie v kancelárskych priestoroch je jej opakované ožiť, ktoré nastáva ihneď po dodaní zálievky.

Lopatkovac je rastlina, ktorá sa charakterizuje veľkými lesklými listami na dlhé stopke a bielymi zavinutými kvetmi, ktoré pripomínajú kvety kaly. Málokto o tejto rostlince vie, že je veľmi účinným osviežovače vzduchu, pretože dokáže pohlcovať všetky pachy, vrátane alkoholu, acetóne, benzéne alebo formaldehydu.

Rastlinka miluje dostatok vody, pokiaľ nedostane potrebné množstvo, zosunie sa k zemi. Po výdatnej zálievke sa však zobudí späť k životu a odmenou nám budú nádherné biele kvety, ktoré vydržia po dlhú dobu.

Lopatkovec v interiéri

Lopatkovce je možné postaviť kamkoľvek, dobre znáša tieň, polotieň, ale aj slnko. Rostlince pristane vysoké kvetináče, ktoré nechajú vyniknúť jej dlhým stopkaté, na ktorých sú umiestnené nielen kvety, ale aj listy.Vkusné aranžmán lopatkovce je tiež v prútené koši, papierových taškách, farebných organzách alebo rôznych kyblíčkách.

* Izbové kvety plné farieb - II. diel


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: