Interiérové textílie

Interiérové textílie vytvárajú útulnú, príjemnú, elegantné a veľakrát aj exkluzívny atmosféru domu či bytu. Bez textílií by sme sa v žiadnom prípade neobišli, a to z dôvodu nielen praktického, ale aj funkčného a designového.


Interiérové textílií nielen priaznivo ovplyvňujú atmosféru nášho bývania

ale spravidla predstavujú praktického pomocníka, ktorý slúži na rôzne účely. Interiérovými textíliami môžeme nášmu domovu dodať určitý štýl, eleganciu, ľahkosť, vzdušnosť aj exkluzívne podobu.

Jednoduchými premenami interiérových textílií

môžeme zmeniť celkovú atmosféru izby alebo mu dodať iný nádych. Zlou voľbou textílií však môžeme celkový dojem izby znížiť, pretože pri výbere interiérových textílií je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Rozdelenie interiérových textílií podľa jednotlivých miestností. Každá miestnosť domu či bytu obsahuje minimálne jednu interiérovú textíliu, ktorá v danom priestore tvorí praktickú aj estetickú funkciu. Odporúčame Vám navštíviť internetový obchod BONATEX.CZ

Interiérové textílie - BONATEX.CZ

Bonatex.cz sa zaoberá predajom obliečky, posteľnej bielizne, prestieradiel a prikrývok Quilt. Bonatex.cz predáva obliečky Matějovský, Veratex, svoju vlastnú značku Bonatex a ďalšie. Zakúpiť je možné rôzne druhy obliečky, posteľnej bielizne, napr obliečky z hladkej bavlny, krepové obliečky, flanelové, bavlnený satén, jersey obliečky. Ponúka aj detské obliečky a detské osušky a uteráky.

Z PONUKY internetového obchodu BONATEX.CZ

Ďalej Vám ponúka: prikrývky, prikrývky, župany, pyžamá, uteráky, osušky ...

Bytové textílie

Dokážu miestnosť zvukovo izolovať, mierne regulujú charakter a intenzitu osvetlenia a celkovo dotvára jej charakter. Jednoducho môžeme povedať, že bytové textílie sú veľmi užitočnými pomocníkmi, ktorí sa nám snažia bývanie zútulniť, spríjemniť a poskytnúť nám aj užívateľský komfort.

Kúpeľňa - interiérové textílie

Kúpeľňa predstavuje miestnosť, v ktorej sa nachádza nejedna interiérová textílie, vedľa zácloniek a závesov sa tu nachádzajú uteráky, osušky, žinky, vaňové alebo sprchové predložky.

Uteráky, osušky, žinky

Uteráky by mali farebne vhodne dopĺňať dlažbu a obklady kúpeľní, pretože dokonalým Snúbením sa nenaruší celková atmosféra miestnosti.

Na trhu sú k dostaniu uteráky v najrôznejšom farebnom prevedení

s motívmi alebo v jednofarebnej variante av rôznych veľkostiach. K moderným trendom patrí uteráky jednofarebné, doplnené vkusným motívom, ktorý sa nachádza spravidla po okrajoch.

Na kvalite uterákov, osušiek či umývacích zinok by sme nemali šetriť

pretože kvalita materiálu sa prejaví na savosti. Vyberajme teda uteráky zo 100% bavlny o vyššej gramáži a hustote vlákien, ktoré zaručujú dokonalú savosť. Riedke uteráky a osušky sú síce podstatne lacnejšie, ale ich miera nasiakavosti je minimálna alebo zanedbateľná.

K obľúbeným materiálom patrí uteráky z froté

ktoré sa vyrábajú zo stopercentnej bavlny a obľube ich použitie prispieva ich mäkkosť. Kvalita froté uterákov však s nejpožadovanější vlastnosťou, ktorou je mäkkosť, stráca na kvalite. Čím mäkším a hebčím zloženom froté uterák disponuje, tým stráca najdôležitejšia vlastnosť, ktorou je savosť.

Súčasným trendom sú uteráky a osušky disponujúci bambusovou prímesou

ktoré sú veľmi príjemné na dotyk a dokonale absorbujú vlhkosť. K ich materiálovým prednostiam patrí schopnosť prirodzenej antibakteriálnosti a protiplísnivosti.

V kúpeľniach sa veľmi často objavujú uteráky z mikrovlákna

ktoré vynikajú svojou ľahkosťou a rýchloschnúcim efektom.

Kúpeľňové predložky

Farbe uterákov a osušiek by mala byť prispôsobená aj kúpeľňová predložka, ktorá priestor zdobí 24 hodín denne. Kúpeľňové predložky si kupujeme za účelom mäkkého, teplého a jemného došliapnutí pri opustení horúce kúpele alebo sprchovacieho kúta. K ďalším nezanedbateľným vlastnostiam kúpeľňových predložiek patrí ich vysoká miera bezpečnosti, ktorá nás ochraňuje pred možným pošmyknutím.

K praktickým účely kúpeľňových predložiek však pribúda aj účel esteticky dizajnový, pretože správna voľba predložky dokáže kúpeľňový interiér povzniesť o stupienok vyššie.

Na trhu môžeme vyberať z najrôznejších druhov predložiek

v rôznych materiálových zloženiach. K najkvalitnejším druhom patrí kúpeľňové predložky s vysokým vlasom a hustú gramážou, ktoré zaručujú vysokú mieru savosti. A práve savosť je veľmi podstatnou vlastnosťou, ktorú by mali kúpeľňové predložky disponovať.

Motív, farbu a tvar kúpeľňové predložky

treba prispôsobiť danému prostrediu,. Ideálna kombinácia je Snúbenie farebné ladnosti všetkých kúpeľňových textílií. Teda vyberať tak, aby farby uterákov, osušiek a kúpeľňových predložiek ladili v rovnakom alebo podobnom odtieni.

Kuchyňa

V kuchyni a poťažmo v jedálenskom kúte alebo jedálni je zrejme sústredených najviac interiérových textílií. Hlavné kuchynskú textílií sú bezosporu utierky alebo savé handričky, ktoré slúžia na utieranie riadu či iného povrchu. V kuchynskom kúte alebo jedálni bude dominantou obrus a prestieranie, ďalej podsedáku na stoličkách alebo čalúnenia. V týchto miestnostiach sú tiež dôležitým aspektom záclony a závesy, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru.

Obrus

Dominantou jedálenského kúta je stôl, ktorý je spravidla pokrytý obrusom a látkovým alebo papierovým prestieraním. Pri dennom stolovanie sa používajú klasické bavlnené obrusy, ktoré neslúžia len na účely dekoratívnym, keďže spĺňajú aj funkciu praktickú, a to v tlmenia hluku. Pri výbere obruse by sme sa mali zamerať predovšetkým na jeho kvalitu, schopnosť absorbovanie tekutín, nemačkavosť, ľahkú údržbu a minimálnu mieru priťahovaní špiny.

Prestieranie

K farbe a typu obruse by sme mali vhodne skombinovať použité prestieranie, ktoré ochránia obrus pred prípadným znečistením. Ak budeme voliť látkovej prestieranie, je potrebné zamerať sa na kvalitu materiálu. K dôležitým vlastnostiam prestieranie patrí ich vysoká miera savosti a zároveň nepriepustnosti. Látkové prestieranie by malo farebne ladiť s obrusom, žiaduce je zachovanie elegantného farebného kontrastu. Vanilkový obrus môžeme doplniť prestieraním v čokoládovej farbe, k temne červenému obruse je vhodné prestieranie v krémovej farbe.

Utierky

Kuchynským kútom z interiérových textílií dominuje utierky, ktoré v tomto prípade netvoria stránku dizajnovú, ale praktickú. Utierky vyberajme z kvalitných, vysoko savých materiálov, ktoré nám uľahčia prácu pri upratovaní riadu.

Farebne by mali ladiť s kuchynskou linkou alebo s ňou vytvárať harmonický farebný kontrast.

Spálňa

Každej spálni dominuje posteľ, ktorej prikrývky sú oblečený do nejrozličnějšího obliečky, ktoré utvára celkový charakter miestnosti. Posteľnú bielizeň môžeme vyberať z najrôznejších materiálov, k obľúbeným patrí bavlna, bavlnený satén alebo krep. Výber materiálu záleží len na našich zvyklostiach, zo zákazníkovho hľadiska je však stále najobľúbenejší bavlna.Z hľadiska designu existuje na našom trhu obliečky disponujúci nekonečnú škálou motívov v farebnom i jednofarebnom prevedení. K moderným motívom patrí abstraktné vzory, kvety alebo geometrické vzorce. Farebnosť posteľnej obliečky by sme mali prispôsobiť ostatným textíliám, teda kobercom, závesom či záclonám.

Obliečky sa usilujme vyberať tak, aby nám bolo príjemné na dotyk s pokožkou tela

Niektoré druhy obliečky sú vhodné len pre danú sezónu, napr chladivý satén je vhodný pre horúce letné mesiace, zatiaľ čo froté obliečky zahreje v chladných zimných mesiacoch.

Obývacia izba

Vedľa závesov a záclon sa v obývacej izbe objavujú dekoračné vankúšiky, ktoré sa spravidla nachádzajú na sedacej súprave. Obliečky na vankúšiky môžeme vyberať z širokej farebnej, dizajnové, veľkostnej i materiálové škále.

Výber závisí predovšetkým na našom osobnom vkuse

poťažmo na farebné a materiálové zladenosti s ostatnými obývacími prvkami. Predovšetkým v obývacej izbe však platí, že s farebnosťou nie je potrebné experimentovať. Sedaciu súpravu vkusne doplní vankúšiky jednofarebné, popr. v kombinácii dvoch farieb.

K moderným trendom patria kombinácie

bielo čierne, alebo fialovo-hnedé, popr. kombinácia krémovo-čokoládová. Pri výbere farieb sa však riaďme predovšetkým farbou sedačky, keďže jej farebnej kombinácii by už mali byť prispôsobené ďalšie interiérové predmety.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: