Interiérové dvere - materiál a výber

Interiérové dvere vytvárajú prirodzený predel medzi jednotlivými miestnosťami. Sú bariérou, ktorá jasne definuje náš súkromný priestor. Ich výbere by sme teda mali venovať patričnú pozornosť.


Ako spoznáme pravé alebo ľavé dvere

Postavte sa pred otvor, kde dvere budú tak, aby ste ich otvárali k sebe (nezáleží na tom, ak je to dovnútra miestnosti či von) a pozrite sa, na ktorej strane budú pánty. Ak budú napravo, potrebujete dvere pravé. Ak budú vľavo, pôjde o dvere ľavé.

Dvere by sa mali otvárať tak, aby ste pri vstup do miestnosti videli jej väčšiu časť.

Vypínače svetla by mali byť na strane klik tak, aby ste otvorené dvere nemuseli obchádzať.

Po otvorení dverí by ste sa mali dostať ľahko k svojmu cieľu (napr. v kúpeľni k umývadlu apod)

Otvorené dvere by nemali narážať napríklad do skríň, sprchovacieho kúta apod

Typy interiérových dverí

* Jednokrídlové pravé
* Jednokrídlové ľavej
* Dvojkrídlové pravé
* Dvojkrídlové ľavej

Rozmery interiérových dverí

Štandardné dvere bývajú označované ako 60, 70, 80 a 90/197 cm. Moderný trend však praje svetlu a eleganciu dverí vyšších, a tak sa už pomerne často objavujú dvere vysokej napr. 210 cm

To, aký rozmer sa kam hodí, vychádza zo zvyklostí a príslušných právnych predpisov (záleží tiež na možnostiach vášho priestoru). Do kúpeľní a na WC sa odporúčajú dvere šírka 70cm (predtým 60cm). Do obytných miestností sa používajú dvere šírka 80cm, tak aby ste pohodlne pretiahli nábytok apod Neplatí však, že čím širšie dvere tým lepšie. V prípade otočných dverí počítajte s tým, že vám otvorené krídlo zaberie kus miestnosti.

Otváranie interiérových dverí

* Dvere otočné - klasické dvere, ktoré sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do priestoru miestnosti.
* Dvere posuvné

Dvere jednokrídlové posuvné medzi stenu - pravé

Dvere jednokrídlové posuvné medzi stenu - ľavé

Dvere jednokrídlové posuvné na stenu - pravé

Dvere jednokrídlové posuvné na stenu - ľavé

Dvere sa dajú kombinovať s rôznymi druhmi bočných svetlíkov. Zvolením posuvných dverí na stenu, alebo medzi steny vám zostane ničím nerušený priehľad do ďalších miestností. Dvere sa vyrábajú ako jednokrídlové aj dvojkrídlové. Pre zvýšenie komfortu otvárania dvojkrídlových dverí je možné vybaviť tzv synchrónnym ovládaním - pôsobením na jedno krídlo sa súčasne otvára druhé.

Dvere posuvné na stenu - posúvanie dverí funguje tak, že sa krídlo dverí pohybuje tesne pozdĺž steny. Tento systém možno s úspechom použiť pri rekonštrukciách (nevyžaduje špeciálne stavebné úpravy) alebo tam, kde je zámerom využiť estetiku dverí aj pri otvorenom stave - výrazný prvok interiéru (napr. dvere s vitrážami).

Dvere posuvné do steny - princíp spočíva v tom, že krídlo zachádzajú do priestoru v stene. Táto varianta je priestorovo najvýhodnejší. Tu sa najčastejšie používa tzv stavebné puzdro, ktoré je uspôsobené pre sadrokartónové priečky, ale aj pre omietku, zvoliť môžete i spôsob zasúvanie iba medzi steny.

Kyvné dvere

Niekedy sa nazývajú slangovo ako "lietačky". Závesy dverí umožňujú otváranie na obe strany. Výhodou tohto systému je, že dvere otvoríme obyčajným zatlačením z jednej i druhej strany a zaručujú teda ľahký priechod. Tento systém sa používa na chodbách, v reštauráciách na oddelenie priestoru kuchyne a samotnej reštaurácie, v nemocniciach, atď

Dvere lamelové

Ak potrebujete uzavrieť veľký stavebný otvor, ale nemáte v miestnosti dosť priestoru pre otváranie klasických dverí, potom využite lamelové dvere, ktoré skvele vyzerajú a majú veľmi malé nároky na priestor. Dvere sa vyrábajú v prevedení skladacím a harmonikový.

* Skladací - zasahujú v zloženom stave iba na jednu stranu. Dvere sa skladajú smerom do stavebného otvoru a šírka lamiel je rovnaká.
* Harmonikový - zasahujú v zloženom stave do oboch separovaných priestorov, pričom krídlo vždy začína polovičnou hladkou lamelou.

Materiál používaný na interiérové dvere

Vnútorné výplne dverí sa dnes používajú rôzne

* Papierová voština - jej výhody tkvie predovšetkým v ľahkosti dverí (teda ľahké manipuláciu s nimi) a tiež veľmi dostupnej cene tohto materiálu a teda i celých dverí.
* Dierovaná drevotrieska - pevnejší výplň a väčšia ochrana proti hluku z vedľajšej miestnosti.
* Plná drevotrieska - maximálnu odolnosť, ale dvere sú omnoho ťažšie, ale nie je, je ľahké napr prokopnout apod

Povrchová úprava interiérových dverí

Interiérové dvere sa vyrábajú v rôznych druhoch povrchu.

* Folie - určené k štandardnému použitie v domácnosti, bez zvýšenej záťaže (čistiť dvere šetrnými prostriedkami).
* Laminát (CPL) - je 0,4 mm silný materiál radiacej sa do kategórie středotlakých laminátov, je podstupněm vysoko odolného HPL (vysokotlakového) laminátu používaného na výrobu napríklad kuchynských pracovných dosiek. Jeho povrch je priemyselne tvrdený. Vykazuje veľmi vysokú mechanickú i chemickú odolnosť. Odoláva i pôsobeniu vodnej pary vznikajúce v kuchyni pri varení, v kúpeľni po horúcom kúpeli alebo v saune. Lepšie sa udržiava (znesie i dezinfekčné prostriedky), jeho dekory sú takmer na nerozoznanie od pravého dreva. Je farebne stály. Aj po rokoch zostane rovnaký, bez zjavných zmien, ktoré u iných materiálov často spôsobuje slnečné žiarenie.
* Laminát HPL - vysokotlakový laminát s vysokou odolnosťou proti oderu as vysokou tvrdosťou povrchu. Je vhodný aj pre komerčné účely.
* Dyha a masív - farebná nestálosť, mení svoju farbu v závislosti na dopadajúcom svetle a dobe expozície. Dyha je charakteristická možnými odchýlkami vo farbe a kresbe, ktoré sú znakom krásy a živosti prírodných materiálov. Napĺňa predstavy o prírode, originalite a nemeniteľnosť.

Dekory dverí u fólie

* Biela
* Buk
* Dub
* Javor
* Jelša
* Orech
* Čerešňa

Dekory dverí u laminátu

* Biely
* Buk parený
* Buk svetlý
* Dub
* Javor
* Jelša
* Orech
* Čerešňa
* Dekory dyhy
* Orech
* Mahagon
* Jaseň
* Jelša
* Javor
* Čerešňa
* Buk
* Dub

Farba interiérových dverí

Dekor dverí a dverných zárubní je potrebné zosúladiť s podlahou tak, aby medzi podlahou a dverami vznikol istý kontrast - samozrejme pri zachovaní rovnakej či podobnej štruktúry dreva. Napríklad k dubové podlahe sa skvele hodí orech, ale nie napr šukat jelša.

Kam sa hodí plné interiérové dvere

Plné dvere sa hodia pre komory, špajze, pivnice, technické miestnosti apod

Kam sa hodí presklené interiérové dvere

Toalety, kúpeľne - decentné presklenie, ktoré napríklad upozorní na zabudnuté rozsvietené svetlo. Alebo väčšie plochy matného skla, ktoré prepustia svetlo nie však obraz, takže si zachováte svoj diskrétne priestor a pritom ho odľahčíme.

Obývačka, chodba - viac presklené dvere

Izby - úplne individuálne. Väčšie súkromie i zvukový útlm samozrejme poskytnú dvere plné, ale aj tu platí, že aj pri malej ploche presklenia pôsobí dvere omnoho ľahšie a vzdušnejšie.

Kam sa hodí presklené steny

Bočné svetlíky, nadsvetlíky alebo aj samostatné svetlíky majú nielen veľkú estetickú hodnotu, ale aj značný praktický význam - presvetlia a opticky zväčšia akúkoľvek miestnosť či chodbu.

Klíma dvere - majú špeciálnu konštrukciu, ktorá obsahuje AL vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do dverí. Dvere klimakategorie I - bytové interiérové medziizbové dvere s minimálnym rozdielom klímu medzi dverami oddelenými priestormi.


unkcia interiérových dverí

Dvere okrem samotného uzatvorenie priestoru a estetické stránky slúžia ako istá ochrana. Napr. do izieb či pracovne je dobré zvážiť použitie dverí s väčším hlukovým útlmom, aby ste neboli pri spánku či práci rušení zvuky z ostatných miestností.

Medzi garážou a obytnou zónou či u kotolne bývajú vyžadovať dvere (a zárubne) protipožiarna (prípadne aj dymotesné). Ich označenie (napr. EI/EW30) udáva mieru ich odolnosti proti prehoreniu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: