Interiérové dvere - druhy dverí a výber

Vhodne zvolené interiérové dvere dokážu pozdvihnúť celkový dojem každej miestnosti. Doba klasických panelákových interiérových dverí je preč a my si môžeme vyberať z nepreberného množstva dezénov i materiálov. Ako sa však vyznať v tejto širokej ponuke?


Typy dverí - druhy

* Posuvné dvere - minimalizujú nároky na potrebný priestor, oproti otočným dverám, ktoré potrebujú priestor pre ich otvorenie. Posuvné dvere zaručujú veľmi tichý chod dverí z vodiace koľajnice. Tento dverný systém je vhodný aj pre veľké šírky. Posuvné dvere je možné realizovať na stenu alebo do stavebného puzdra. V prípade posunu na stenu musíme počítať s posuvným mechanizmom, koľajnicou, garniže, ale aj bočným dorazom, ak budeme chcieť dvere zamykať. Pri dverách do tzv stavebného puzdra hrá rolu, či si vyberieme kazetové presklené dvere, alebo či nami vybrané dvere sú vybavené vystupujúcimi ozdobnými lištami. Práve preto sú puzdra vyrábané v rôznych šírkach tak, aby sa do nich dverné krídlo vošlo.
* Skladacie dvere - umožňujú prístup do celého priestoru naraz. Jedná sa o ideálne riešenie rohových priestorov do tvaru L a pre kombinácie s podsuvnými alebo otočnými dverami.
* Otočné dvere-klasické otočné dvere sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do miestnosti. Je teda potrebné počítať s ďalším priestorom pre ich otvorenie.

Pre akú miestnosť sú vhodnejšie dvojkrídlové dvere oproti jednokrídlovými

Dvojkrídlové dvere oceníte v obývacích izbách, halách, tj väčšom priestore. Tieto dvere majú o jedno dverné krídlo navyše, pánty sú na oboch stranách.

Do akej miestnosti sa hodí presklené alebo plné dvere

Predtým neodmysliteľne platilo, že do kúpeľní a na toalety patria zásadne dvere plné. V dnešnej dobe sa však aj pre tieto miestnosti hodí čiastočne presklené dvere, ktoré do nich prepustí svetlo, nie však obraz, čím je zachovaná diskrétnosť priestoru a zároveň ho odľahčíme.

* Presklené dvere - hodí sa do obývacej izby, chodby.
* Čiastočne presklené dvere - hodí sa do kuchyne, detskej izby, obývacej izby.
* Plné dvere - hodí sa pre technické miestnosti, pivnice, komory, špajze. Plné dvere Vám poskytnú väčšie súkromie i zvukový útlm, oproti preskleným dveřím.Zárubně dverí

Presklené steny - presklené steny s fixným preskleným bočným dielom. Je možné kombinovať s otočným alebo posuvným dverným krídlom. Presklené steny s fixnými presklenými bočnými diely - je možné kombinovať s otočným alebo posuvným dverným krídlom, ďalej je možné kombinovať s dvojkrídlovými dverami otočnými alebo posuvnými. Presklené steny s fixným preskleným bočným a vrchným dielom - je možné kombinovať s otočným dverným krídlom. Presklené steny s fixnými presklenými bočnými a vrchným dielom - je možné kombinovať s otočným dverným krídlom.

Povrchové úpravy dverí a zárubní

* CPL lamino (Continuous Pressure Laminate) - jedná sa o odolný materiál, ktorý je vyrobený na báze laminátové živice, a to pri vysokej teplote a tlaku. Vydrží viac než fólie. Hodí sa do priestorov so strednou záťažou (kancelárske priestory, domácnosti s možnosťou poškrabaniu dverí). CPL laminát znesie aj dezinfekčné prostriedky. Tento povrch sa tiež môže pýšiť tým, že je ťažko rozoznateľný od pravého dreva. Cenovo je však viac dostupnejšie.
* HPL lamino (High Pressure Laminate) - materiál, ktorý je vyrobený na báze laminátové živice, a to pri vysokej teplote i tlaku. HPL laminát je odolný voči bežným chemickým prípravkom, odolný proti vode, ľahko umývateľný, odolný proti odretiu. HPL laminát je vhodný pre interiérové aj exteriérové dvere. Tento povrch sa tiež môže pýšiť tým, že je ťažko rozoznateľný od pravého dreva. Cenovo je však viac dostupnejšie. HPL laminát predstavuje odolnejšie variant CPL laminátu.
* MDF (Medium Density Fibreboard) - jedná sa o stredne zhustenú drevovláknitá doska, ktorá predstavuje lacnejšiu alternatívu masívneho dreva. Drevovláknité dosky sú rozdrvené do prúžkov a lisované pod vysokým tlakom. Existujú dve metódy lisovania: suchá metóda - 7 Mpa, alebo mokrá metóda - 5 Mpa. Tento materiál je potom frézovanie do rôznych tvarov a opatrený povrchovou úpravou. Fólie sa v špeciálnom lise nalepia na povrch MDF. Teplom a tlakom sa vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak veľmi odolný povrch. Doska MDF sama o sebe ako konštrukčný materiál nepodlieha tvarovým zmenám ako masív. Povrchová úprava môže byť vykonaná dyhovaním, CPL lamino alebo HPL lamino. MDF je silnejší a mohutnejší, než drevotrieska. Výhody: jednoduchá údržba, dlhá životnosť, odolnosť proti vlhku, oteru.
* Prírodné dýha - jedná sa o tenkú vrstvu dreva, na ktorej je zrejmá kresba dreva, ktorú je možné smerovať vhodným skladaním listov dyhy. Jedná sa o pravé drevo, materiál je teda drahšie. Nevýhodou je to, že oproti CPL laminátu, je dyha náchylná k strate farby.
* Dýhované dosky - predstavujú ďalší materiál šatníkových skríň. Sú určené na vnútorné vybavenie, pre použitie v suchom prostredí. Môžete voliť medzi doskami: Exclusive, Comfort, Economic. Exclusive sa používajú na prednej pohľadovej plochy nábytku, korpusy, všade tam, kde sú vysoké nároky na kvalitu aj vzhľad spracovania. Comfort sú univerzálne. Používajú sa vo väčších, ale aj menších sérií, na korpusy a predné plochy. Economic sa používajú na korpusy, police, predné plochy. Ich hlavnou prednosťou je atraktívna cena, univerzálny vzhľad a vysoká možná záťaž.
* Masív - ako už názov napovedá, jedná sa o masívne drevo, pravé neprepočítaným. Masív je ako povrch dverí najdrahšou, však tiež najkrajšie a dodáva domovu väčšiu útulnosť a komfortnosť. Ďalšie výhody masívu: zdravotná nezávadnosť (negatívne dôsledky pôsobenia formaldehydov, lepidiel, lakov bývajú súčasťou v nábytku z niektorých drevotrieskových dosiek), nadčasovosť, bytelnost, veľká rozmanitosť, ľahko sa dá prerobiť, brúsiť, moriť na rôzne odtiene, kúzlo prírodného materiálu, hodí sa prakticky kamkoľvek, pôsobí upokojujúco.
* Folie - predstavuje najlacnejšie povrch dverí. Je určený k bežnému použitiu. Materiál však neznesie nadmernú záťaž v domácnostiach, kde sú malé deti, alebo domáci maznáčikovia.

Vplyv vlhkosti na životnosť dverí

* Dvere nie je vhodné umiestňovať do priestorov, kde by teplota nedosahovala aspoň 10 ° C, a to z dôvodu, že by nebola zabezpečená tesniacu schopnosť dverí po celú dobu ich používania.
* V priestoroch, kde dochádza k extrémnemu striedanie teploty, môže časom dôjsť k prehnutiu dverí alebo ku skrúteniu zárubne.
* Ak je vlhkosť v miestnostiach vyšší ako 50%, môže dôjsť časom tiež k prehýbaniu dverných krídel alebo k deformácii zárubní.

Údržba sklených výplní u dverí

Všeobecne platí, že sklenené výplne dverí v žiadnom prípade neumývajte prípravkom na umývanie skla, mohli by ste tak nenávratne poškodiť jedinečný povrch výplne.

* Leptané skla - umývajte len čistou teplou vodou. V prípade väčšieho znečistenia, použite iba malé množstvo prípravku na umývanie riadu. Sklo umývajte celoplošne, aj keď môže byť špina len na časti. Povrch skla nechajte voľne uschnúť.
* Pieskované sklo - umývajte rovnako ako sklo leptané. Jediný rozdiel je v tom, že po umytí, sklo ľahko utrite do sucha, tj nenechávajte voľne uschnúť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: