Humidory na cigary

Humidor je neoceniteľnou pomôckou pre milovníkov cigár. Jedná sa o krabičku, ktorá udržuje správnu vlhkosť Vašich cigár. Okrem toho je humidor aj elegantným doplnkom pre muža, rovnako, ako pre ženy je doplnkom napríklad kabelka.


Kúpili ste si, alebo ako darček dostali kvalitné cigary? Chcete si ich postupne vychutnávať, vždy pri špeciálnych príležitostiach? Lenže, kam a ako uložiť cigary, aby Vám vydržali v nezmenenej kvalite čo najdlhšie?

Cigary, ktoré sa uchovávajú v správnom humidoru a pri správnych klimatických podmienkach, vydrží aj niekoľko desiatok rokov.

Čo je humidor

Humidor je krabička, ktorá poskytuje to správne prostredie a vlhkosť pre uchovanie cigár. Humidor sa vyrába z dreva, s vnútrom z cédra, mahagónu alebo iného exotického dreva. Humidor môže byť tiež vybavený vlhkomerom a zvlhčovačom, čo určite ocenia Tí, ktorí si chcú naplno vychutnať chuť cigár.

Ten správny pôžitok z chuti dobrého cigary môžete mať len ak je o cigary dobre postarané a sú uchovávané v správnom prostredí.

Veľkosť humidoru, krabičky je rozmanitá od malej škatuľky, až po tzv miestnosti pre uskladnenie aj niekoľkých tisícov cigár, s riadenou atmosférou. Existuje nepreberne množstvo humidor, buď v tvare skríň, drevených prenosných kaziet či kabinetov.

Funkcia humidoru

Hlavnou funkciou humidoru je uchovanie správnej vlhkosti cigár. Pre stálosť vnútorného prostredia sú dvierka utesnená tesniacim profilom. Utesnenie humidoru je základom pre jeho správnu funkciu.

Okrem toho, humidor, respektíve drevo vyrobené z humidoru tzv nevodnom tabakovým chrobákom, jedná sa o chrobáčikov veľké asi 3 mm.

Správna starostlivosť o humidor

Ako kvalitné cigary, tak humidor nie sú práve lacnou záležitosťou. Nielen o cigary je nutné dobre starať a vhodne ich skladovať, aj humidor vyžaduje určitú Vašej starostlivosť.

* Humidor bol mal rozhodne zaujímať "čestné" miesto Vašej domácnosti, mal by byť na mieste, kde nehrozí jeho pád.
* Humidor neumiestňujte na miesto, kam svieti priame slnko, či už dopoludňajšie alebo popoludňajšie.
* Na humidor už nepatria žiadne iné "ozdobné" predmety (sošky, perá, knihy, rámček s fotkou a pod).
* Pre očistenie vnútra humidoru, používajte vždy suchú handričku.
* Nikdy nepoužívajte na čistenie humidoru všelijaké saponátmi.
* Pre zavlhčování používajte iba destilovanú vodu, chlórovaná voda z vodovodného kohútika nie je vhodná.

Napadnutie cigár tabakovým Brouck

Broučci sa môžu preniknú do Vášho humidoru napríklad od nepečlivých výrobcov, ktorí nemusia cigary proti broučkům ošetriť. Ak sa teda stane, že Vaše cigary navštívi tento nevítaný hosť, je najlepšie je spáliť a humidor dôkladne vydezinfikovať a vyčistiť. Ak máte len podozrenie, že sú Vaše cigary napadané, môžete sa pokúsiť o ich prvú pomoc. Zmrazte cigary v mrazničke po dobu troch dní, zabalené do tipovacího vrecka. Po troch dňoch cigary veľmi zvoľna rozmrazujeme, aby ste ich nepoškodili. Najprv je rozmrazujeme v chladničke po dobu niekoľkých dní, následne pri izbovej teplote.

Povrchová úprava humidoru

Humidory môžu byť napríklad upravené vysoko odolnými polyueratonovými laky s rôznym stupňom lesku alebo naopak matu, a to podľa priania každého zákazníka. Lak dokonale ochráni drevené časti humidoru pred vplyvom vlhkosti.

Ideálna vlhkosť pre uloženie cigár

Na tieto účely je považovaná ideálna vlhkosť od 65 do 75%.

Pre zvlhčovanie hubky vo zvlhčovači je potrebné používať destilovanú vodu so špeciálnym antibakteriálnym prípravkom, aby sa predišlo rozvoju plesní. Tento liek je bez chuti a zápachu a nijako neovplyvňuje kvalitu ani chuť cigár. Prípravok je k dostaniu v špecializovaných predajniach, napríklad tabakových.

Ideálna teplota pre uloženie cigár

Pre tieto účely je považovaná ideálna teplota okolo 18 až 20 ° C.

Skladovanie cigár

Pred skladovaním cigár treba humidor najskôr zavlhčit na zodpovedajúcu vlhkosť. K zavlhnutia humidoru dôjde asi do 12 hodín po navlhčení hubky vo zvlhčovači. Cigary môžete vložiť do humidoru, keď relatívna vlhkosť vnútri dosiahne cca 65%.

Prevoz cigár

Zaobstarali ste si humidor, ale ako je to s cigary, keď si ich budete chcieť vziať na dovolenku? Cigary môžete prevážať v tipovacej vrecúškach alebo v puzdrách na cigary. Puzdrá sú z kože, kovu alebo plastu a bývajú vyložené cédrovým drevom, tzv dyhou, a to pre lepšiu udržanie vlhkosti. Vďaka týmto puzdrám si môžete vychutnať cigaru aj na dovolenke, cez víkend, na večierku ai

Humidor môže byť z:

* Plastu,
* Kovu,
* Skla,
* Kože.

Tak, ako u všetkého, iu humidor si môžete vybrať, a to:

* Lacné humidory do 1 500 Sk
* Štandardné humidory do 3 000 Sk
* Luxusný humidory nad 3 000 Sk

Humidor v kombinácii dreva a skla

Humidor môže byť vyrobený zo skleného tela z kremičitého skla az dreveného zadného aj predného čela s dvierkami.

Humidor z dreva

Humidor môže byť vyrobený s exteriérom z lakovaného dreva, s najrôznejšie textúrou. Interiér humidoru môže byť vyložený cédrovým drevom, ktorý účinne pomáha udržať vlhkosť v interiéri.

* Čelá s dvierkami humidor

Drevená čela s dvierkami môžu byť rozlične dyhovaná, a to najrôznejšími druhmi dreva podľa priania zákazníka. Navyše môžu byť namorené na najrôznejšie odtieň.

Dôležitá výbava a doplnky humidor

*
Tekutiny do humidoru

Špeciálna tekutiny do humidoru sú dôležitým doplnkom, pomáhajú totiž udržiavať stálu vlhkosť a chráni cigary pred plesňami.

Tekutina sa špeciálnym roztokom do zvlhčovače, má antibakteriálne účinky a pomáha udržať v humidoru požadovanú vlhkosť vzduchu.

* Zvlhčovače do humidoru

Zvlhčovače sú nevyhnutnou súčasťou každého humidoru, umožňujú udržiavať stálu vlhkosť vzduchu aj regulovať vlhkosť podľa potreby.

Zvlhčovače môžete uchytiť v humidoru na suchý zips, alebo ho prichytiť na veko humidoru.

Nikdy nevlhčite zvlhčovač vnútri humidoru. Vždy ho najskôr vyberte a až následne zavlhčete. Pre zavlhnutia použite destilovanú vodu, alebo špeciálnu tekutinu do humidoru. Nikdy však nepoužívajte vodu z kohútika.

Postup, ako zaobchádzať so zvlhčovačom do humidoru

Cez mriežku zavlhčete savý materiál, vodu na neho nastriekajte tak aby bol vlhký a len mierne nasiaknutý nie mokrý a tzv napity vodou. Pomocou suchej handričky utrite vonkajšie krytie zvlhčovače tak, aby bol na povrchu suchý a aby pri vložení do humidoru nedošlo k navlhnutia okolitého dreva. Zvlhčovač teda teraz môžete umiestniť do humidoru.

Typy zvlhčovačov do humidoru

Môžete vyberať medzi zvlhčovači najrôznejších tvarov (okrúhly, obdĺžnik ai).

Ďalej môžete vyberať medzi:

* Zvlhčovačom, ktorý uložíte jednoducho do menšieho humidoru,
* Zvlhčovačom elektrickým, ktorý umožňuje veľmi presné udržiavanie vlhkosti vnútri humidoru. Elektrický zvlhčovača je vhodný do priestornejších humidor.

Vlhkomery do humidoru

Vlhkomery predstavujú nevyhnutnú súčasť humidoru, pomáhajú zisťovať okamžitú vlhkosť a kontrolovať, či sú Vaše cigary uložené pre ne v optimálnom prostredí.

Vlhkomer môžete uložiť do humidoru v podstate na ľubovoľné miesto. Je však dobré, aby okolo vlhkomera bol voľný priestor pre meranie vlhkosti. Ideálne je vnútorná strana veka, kde býva obvykle aj predpripravený otvor. Niektoré humidoru majú vlhkomer už pevne zabudovaný. Všetky typy humidor, zvlhčovačov a cigár nájdete na HUMIDORY.CZ

História tabaku

Tabak pochádza z Ameriky. Do Európy sa tabak dostal z Ameriky vďaka Walter Raleigh v čase vlády Alžbety I. Tabakové listy sú predovšetkým surovinou pre tabakový priemysel, ale sú zároveň dôležitou surovinou pre chemický priemysel. Z listov sa vyrába nikotín, anabasin, kyselina jablčná, kyselina citrónová a chlorofyl. Tabakové kvety sú dôležitou surovinou pre získanie vonných látok pre kozmetický priemysel.

Pestovanie tabaku

Tabak sa v súčasnosti pestuje vo viac ako 100 krajinách sveta, teda v podstate po celom svete. V Českej republike sa tabak tiež pestoval, ale len do roku 1994.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: