Feng shui - domov harmónia

Vyznať sa v starobylom čínskom učenia feng shui znamená pustiť si do života pozitívnu energiu, harmóniu, peniaze, úspech, dobré spanie a treba aj kvalitný sex. Ak chcete pochopiť, ako funguje, je užitočné sa oboznámiť so základnými princípmi.


Význam feng shui

Feng shui sa prekladá ako vietor a voda. Využíva prírodné sily - príliv a odliv a prúdy vetra - aby pracovali pre vás.

Feng shui je súčasťou starodávnej filozofie a môže sa aplikovať v rôznych oblastiach, vrátane tai či, yijingu, akupunktúry, shiatsu, makrobiotiky a astrológia. Všetky tieto filozofie a praktiky majú spoločnú energiu qi, yin a yang, päť prvkov a osem trigramov, vytvárajúcich z nich spojivo, ktoré ponúka holistický prístup k životu. Feng shui je len jedna časť skladačky.

Ako funguje feng shui

Feng shui vychádza z predstavy, že sme spojení so všetkým vo vesmíre a že sme súčasťou obrovskej siete. V dôsledku toho udalosti na jednom mieste nakoniec ovplyvní každého v sieti. Niektoré veci budú mať väčší vplyv a budú výraznejšie ako iné. Rôzne fázy Mesiaca, Slnka a ročné obdobia spoločne s miestnym počasím majú na nás zreteľnejšiu vplyv. Naše správanie, nálady a myslenie sa môžu meniť podľa zmien v týchto aspektoch nášho prírodného prostredia. Ak chcete pochopiť, ako funguje, je užitočné sa oboznámiť so základnými princípmi.

Význam qi, energetického poľa

Každý má energetické pole, ktoré sa pohybuje v tele a okolo neho. V Číne sa mu hovorí qi., Čo je jemný prúd elektromagnetickej energie, ktorá nesie vaše city, myšlienky a presvedčenia. Ak pociťujete vzrušenie, budete so svojim telom vysielať vzrušenej energiu qi.

Energie qi okolo Vás

Energetické pole qi sa šíri asi 10 cm až 1 m, čo závisí od momentálneho stavu vášho fyzického a citového bytia. Ktosi rozzúrený zistí, že jeho energia qi siaha ďalej, ako keď má pocit depresie. Toto vonkajšie energetické pole sa nazýva aura a dá sa zobraziť spôsobom známym ako Kirilianův efekt. Je to tá časť vašej energie qi, už najľahšie ovplyvňuje atmosféra okolo vás.

Vaše pôsobenie a feng shui

Či žijete v byte alebo v dome, vďaka feng shui si úplne každý môže na svojej adrese vytvoriť pozitívnu energiu. Iste poznáte miestnosti, v ktorých si poviete "Tu sa cítim ako doma", akonáhle prekročíte prah. Bez by ste to vedome skumali, ocitli ste sa v priestore, kde sú protipólmi yin a yang vo vyrovnanej zhode. A presne o to ide

Ako sa feng shui dokázalo vyrovnať s modernou dobou

Možno vás napadne, ako sa feng shui, ktorého korene siahajú až do obdobia okolo roku 300 nl (Dynastie Čchin), dokázalo vysporiadať s modernou dobou. Čo hovorí na elektrické spotrebiče alebo treba počítača? Zdá sa však, že sa vďaka analýze praktických skúseností a zdravého rozumu, z ktorých napokon feng shui odpradávna vychádzalo, podarilo vyťažiť mnoho užitočných rád aj pre domácnosť 21.storočia.

Tri kľúčové oblasti vo feng shui - vstupné dvere, spálne, kuchyne

Nasledujúce odporúčané opatrenia vychádzajú zo "školy tvarov" (sing-fa). Vpred slúžila len na orientáciu hrobov, potom sa začala používať na orientáciu obytných sídiel podľa okolitých geografických podmienok, výskytu vody aj prevažujúceho klímy a nakoniec sa "nasťahovala do interiérov. Je oveľa menej komplikovaná (a preto je vhodná pre začiatočníkov) ako mladšie kompasová škola (li-fa) založená na myšlienke, že každá z ôsmich svetových strán vyžaruje určitú špecifickú energiu. Čínski majstri pri nej používajú kompas (luo-Pchan) a presné matematické výpočty. Vo feng shui pre obytné priestory využívajú niektorí majstri len prvú alebo druhú koncepciu, ale mnohí obe súčasne.

Každopádne platí, že tri oblasti sú absolútne kľúčové, a sústredilo sa na ne už skoré feng shui: vstupné dvere, spálne a kuchyne.

Vstupné dvere Feng shui

Vchodové a hlavné dvere sú vstupným priestorom pre energiu qi. Ak k vám niekto vchádza, vytvára sa prúd energie qi. Akonáhle je vnútri, jeho qi vytlačí trochu energie, ktorú už máte doma. Vchod do domu bol vždy rozumieť tak, aby priťahoval iba pozitívnu energiu. Skúste sa pozrieť na vstupné dvere do vášho obydlia ako bariéru, ktorá oddeľuje energiu vonkajšieho priestoru od energie vnútorného priestoru. Je potreba, aby dvere zadržali vnútri priaznivé qi (ducha) a zároveň nechali čo najviac negatívnych qi vonku. Vstupné dvere sú rozhodne najdôležitejšími dverami obydlia.

Čo je správne: vchod vzdušný, pekný, upravený, s dostatkom svetla (prirodzeného alebo umelého); vstupné dvere väčšie a masívnejšie než ostatné v dome (ale musí úmerne ladiť s okolitým interiérom).

Čo je zle: malé vstupné dvere môžu brániť vstupu priaznivé energie zvonku, čo vedie ku stiesnenosti, nervozite a hádkam obyvateľov; za vchodom by sa nemala otvárať temná, úzka a ponurá chodba. Takýto vchod priťahuje a akumuluje negatívnu energiu, ktorá sa po otvorení vstupných dverí prenáša ďalej do interiéru a zostáva tam ešte dlho potom, čo boli dvere zatvorené.

Dvere v interiéri Feng shui

S trochou nadsázky sa dá povedať, že podľa toho, ako sú situované dvere v byte alebo dome, môže sa vaším obydlím preháňať priaznivá aj

negatívne energie

Čo je zle: dvere tesne v zákryte, pretože energia cez ne prúdi príliš rýchlo, čo má vplyv na zdravie, psychiku, kariéru a iné oblasti.

Ako situáciu riešiť: ak nemôžete alebo nechcete pristúpiť k stavebným úpravám, inštalujte "spomaľovače" toku qi. Môžu to byť umelecké alebo prírodné predmety postavené na zemi alebo zavesené pri strope, paravány, akvária alebo izbové rastliny.

Záhada zrkadiel Feng shui

Pretože sú podstatne mladší, nie učenia feng shui, bola do čínskej teórie včleniť postupne. Hlavne zástancovia kompasové školy tvrdia, že nie sú "legitímnym" prostriedkom na ovplyvňovanie tokov qi.

Priaznivci tvarové školy si ale myslí opak. Podľa nich sa dajú používať k rôznemu odvedenia energie. Môžu byť rovnako prospešná (nad vstupnými dverami), ako škodlivé (v tesnej blízkosti postele).

Komu škodí hrany: ostré uhly a kúty podľa fehg shui vyžarujú negatívnu energiu, vystreľujú "otrávený šíp". Zďaleka sa to netýka len stien, ale tiež treba umeleckých predmetov. Ak "otrávený šíp" smeruje proti akýmkoľvek dverám, vyžaruje svoju zápornú qi nielen na dvere, ale aj do priestoru za nimi. Zároveň sa však posudzuje veľkosť ostré hrany v pomere ku dverám. Vždy záleží na konkrétnej situácii.

Kuchyňa Feng shui

Predtým bola kuchyne alfou a omegou prežitia. Hoci dnes ľudia oveľa viac jedia mimo domu ak príprave jedla potrebujú oproti minulosti minimálne obdobie, z hľadiska feng shui je kuchyňa stále symbolom domáce istoty, pokoja a zdravia.

Čo je správne: kuchynský interiér udržiavaný v čistote, opravená všetky technické poruchy na spotrebičoch; svetlé odtiene na stenách a pokiaľ možno aj na kuchynskom nábytku (ideálne je čisto biela); dostatočné osvetlenie a vetranie; chladnička a drez v susedstve, pretože oboje symbolizuje energiu vody; nábytok a pracovnej plochy z ľahko umývateľných materiálov; stropné svietidlá svetlo červená, lososovo ružová a žltá.

Čo je zle: vstupné dvere do kuchyne priamo proti dverám spálne alebo kúpeľne (ak nemožno vykonať stavebné úpravy, aspoň dvere dôsledne zatvárajte); sporák a rúra, tvoriaci vysoko aktívny typ energie, tesne pri stene, za ktorou sa nachádza zóna určená k odpočinku; sporák a rúra (energia ohňa) príliš blízko výlevke (energia vody); chladnička proti vstupným dverám. Aktívna energia dverí v konfrontácii pasívnej energie chladničky spôsobuje narušenie harmonického života rodiny a finančné ťažkosti; Stolové lampy a svetlo zo žiaroviek alebo tienidiel v modrej, šedej a tmavo zelenej.

Spálňa - energia spánku - Feng shui

Starí Číňania si dobre uvedomovali, že ľudia strávia spánkom tretinu života, preto je kvalitný spánok podľa fenf shui jedným z hlavných predpokladov ľudského zdravia.

Čo je správne: dobre vyvetraná; presvetlený interiér i cez deň; mierne upokojujúce farby; posteľ hlavičkou k múru (spiace človek má pocit bezpečia); väčšie zrkadlo na vnútornej strane dverí u skrine, ktoré otvorte a zavrite podľa potreby; skor drevený ako kovový nábytok , plávajúca podlaha alebo parkety, koberčeky.

Čo je zle: neporiadok, pretože pridržuje negatívnu energiu; jasné farby, najmä červená a oranžová (silne aktívna energia narúša pokoj); lôžko tesne pri stene, za ktorou je kuchyňa; energeticky "Neukotvené" posteľ v priestore; predmety alebo svietidlá visiace nad posteľou ; skrine a nočné stolíky v bezprostrednej blízkosti lôžka; veľké zrkadlá, najmä tie, v ktorých sa odráža obraz celej postele; počítače, rádiá, televízory či mobily do 2 metrov od lôžka (vytvárajú silné elektromagnetické pole zhoršujúcu kvalitu spánku).

Kam s posteľou: to je v rámci feng shui absolútne zásadný problém. Človek by mal z lôžka dobre vidieť každého, kto vstúpi do miestnosti dverami. Zároveň by ale posteľ nemala byť priamo oproti dverám, pretože ich otváraním a zatváraním vzniká negatívnej energie vyvolávajúce choroby a psychické poruchy. Ideálne je, keď sa posteľ nachádza čo najbližšie kúta spálňa, ktorý leží uhlopriečne oproti dverám. Lenže je potreba brať do úvahy polohu stien, okná a kuchyne. Rozhodne nespite tesne pri okne, kadiaľ na vás prúdi príliš veľa negatívnej energie. Tento problém vyrieši napríklad nebesá nad posteľou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: