Drevostavba - výhody a nevýhody

Drevostavba je čarovné stavaní. Redaktorka MEDIAPOL News navštívila čerstvé majiteľa drevostavby a položila im otázky týkajúce sa ich spokojnosti. Samozrejme nás zaujímal aj spôsob financovania a pohody, ktorú tento drevený dom priniesol do života.


Drevostavby od profesionálov - MS Haus

Ak sa rozhodujete o nadobudnutí tohto typu stavby, je dôležité si vyberať starostlivo. V dnešnej dobe je na trhu mnoho firiem, ktoré sa zaoberajú realizáciou týchto stavieb. Nie všetky sú však spoľahlivé a kvalitné.

Medzi najlepšie firmy na trhu patria stavebné a projekčné firma MS Haus, ktorá sa špecializuje na drevostavby (montované domy), najmä rodinné domy a stavby pre rekreáciu, ale aj administratívne budovy, pizzeria, viacpodlažné obytné domy, rekreačné dedinky atď

Manažment firmy, ale aj radoví pracovníci majú s projektovaním a realizáciu drevostavieb dlhodobé skúsenosti nielen u nás, ale iv zahraničí. Väčšina špecialistov sa dlhodobo začlenila u zahraničných firiem. Jej stavby sú zárukou použitia ekologických materiálov, nízkej energetickej náročnosti. Rýchla výstavba a vysoká kvalita stavieb je pre firmu prioritou.

S firmou máme dobré skúsenosti a pokiaľ sa obrátite na týchto odborníkov, určite budete spokojní.

Drevostavba - reportáž

Drevostavby v Českej republike rastú ako huby po daždi. Ak ste o nich doposiaľ nepočuli, prinášame Vám informácie od majiteľov tohto domu, ktorí v ňom strávili celý rok a majú možnosť porovnať bývanie ako v panelovom byte (kde strávili 15 rokov), tak v starom kamennom dome rodičov.

Spýtali sme sa majiteľky drevostavby na Plzeňsku

aké má postrehy, dojmy z celej stavby a ako sa jej rodine v drevenom domčeku býva? Pani Iveta nám oznámila, že najväčšie prekvapenie bolo, že v januári podpísali zmluvu so stavebnou firmou, v apríli začali výkopové práce a začiatkom augusta sa s nadšením sťahovali do nového. "Volal mi stavbyvedúci, že domček z Kanady priviezli a že sa do večera ho privezú na pozemok, tak sa môžeme prísť pozrieť. Bola som v šoku, keď som potom uvidela kôpku zložených dosiek. Nevedela som si predstaviť, ako z tohto materiálu možno postaviť dom - poschodový podľa projektu. "Je to proste rýchla a jednoduchá výstavba, ktorá vraj nie je obmedzená ani ročným obdobím. A navyše nezávisle na dátume ukončenia ju možno ihneď obývať.

Výstavba drevostavby

Výstavba tejto drevostavby bola vykonávaná montážou konštrukčných prvkov na stavenisku a to montážou skeletu stavby (zvislé, vodorovné konštrukcie a krov). Celý skelet je zostavený z drevených hobľovaných a cinkovaných profilov. Steny sú zo sendvičovej skladby obvodového plášťa s celkovou hrúbkou 23,8 cm, je smerom z vnútra tvorená sadrokartónom 12 mm, parozábranovou fóliou, minerálnou vatou 140 mm, OSB doskou hr. 12 mm, polystyrénový zatepľovací systém, finálny akrylátová fasáda.

Rýchlosť výstavby drevostavby

Potom sme sa chodili pozerať, ako nám domček rastie. "Prkénková" stavba rástla ako z vody, najprv prízemí a za pár dní sme sa už prechádzali v poschodí. Než sme sa naďalej, bola na štíte majka značiaca koniec hrubej stavby.

Všetky drevené profily sú chemicky ošetrené proti plesniam a cudzopasníkom

Vraj ani myši a iní hlodavci nemajú šancu sa dostať dovnútra. Strešnú krytinu sme vybrali čiernu a fasádu svetlo zelenú, umývateľnú, takže teraz na jar sme prach omyl vysokotlakovým čističom. Klampiarske prvky v štandarde titán-zinok. Okná a vchodové dvere sú v štandarde plastová, ktoré sme tiež dostali, ale podľa mojich skúseností by som dnes volila drevené vchodové dvere alebo aspoň celoplastové bez skla. Vykurovanie máme plynové a sme spokojní aj keď kúrenie v podlahe by najskor poskytoval vyšší komfort. Za vykurovaciu sezónu sme vysledovali tak výraznú úsporu finančných prostriedkov za kúrenie oproti rovnako veľkému zděnému domu, že nám to známi a rodičia ani neverili.

Štandardné vybavenie drevostavby

Dom bol štandardne vybavený všetku sanitu, batériami, dlažbami, obklady, podlahovými krytinami (koberce, plávajúce podlahy, lino atp.) A dreveným schodiskom. Všetko sme si samozrejme vybrali a ak sme chceli nadštandardnú výbavu napríklad nohu pod umývadlo apod všetko bolo vybavené k plnej spokojnosti.

Postup krok po kroku - financie na drevostavbu

Pri prvej návšteve vo firme na porade nášho zámeru na realizáciu stavby sme si vybrali typovú stavbu a objednali vypracovanie projektovej dokumentácie k stavebnému konaniu. Na veľkosť pozemku 750 m2 sme vybrali sme s manželom domček s názvom SBS Ideal 1, jeho zastavaná plocha je 79,69 m2 a podlahová 130,67 m2. Ďalej sme dostali finančné ocenenie stavby, záväzné pre realizáciu v danom roku a termíny realizácie.

Hypotéka na drevostavbu

Podpísali sme zmluvu a zložili 30% z ceny 30 dní pred začatím prác a po uzavretí zmluvného vzťahu. Pretože sme mali vlastný pozemok a malú časť peňazí, firma nám zabezpečila hypotekárny úver.

Ďalších 30% z ceny firma čerpala už z úveru po dokončení hrubej stavby (skelet, strecha, okná, dvere). Ponúkli nám aj pomoc pri vybavovaní ohlásenia stavby alebo stavebného konania realizáciu stavby, alebo jej častí, v dohodnutom rozsahu potrebné doklady po ukončení stavby k ohláseniu užívanie stavby. To sme si však oběhali sami, pre ten pocit, že sme vôbec "postavili dom :-)"

Predposledný platba 30% z ceny bola firme uhradená pred začatím interierových prác (obklady, dlažby, podláh. Krytiny, sanita) a zvyšok teda 10% po odovzdaní domu a vydanie súhlasu na užívanie stavby od stavebného úradu.

* Životnosť má dom cez dve generácie.

Spokojní s drevostavbu alebo nie?

Momentálne s manželom uvažujeme o objednanie solárnych panelov na kľúč od rovnakej firmy. Pomocou fotovoltaických panelov a ďalších opatrení optimalizujú náklady na energie a zabezpečí všetko potrebné pre maximalizáciu zisku z predaja elektrickej energie. Preto nás mrzí ešte viac, že sme si nenechali dať elektrické kúrenie do podlahy - ale chybami sa človek učí.

Tiež nás príjemne teší fakt, že keď v zime odídeme na týždeň na dovolenku, len slabo temperuje a po príchode späť je veľmi rýchle vykúrenie na požadovanú teplotu. Pretože nemusíme vykurovať hmotné murivo. Akumulácia vďaka výborným izolačným vlastnostiam je prakticky minimálna.

Drevostavba drží tepelné vlastnosti aj v lete

V lete je dobré nepúšťať slniečko oknami dovnútra, stavba držia svoje tepelné vlastnosti potom dobre, ak je zatemnené na priamy slnečný svit. V zime zase spoznáte ako jednotlivé múru perfektne udrží teplo v miestnosti - vedľa v predsieni je chladno, pretože je vypnutý radiátor. Interiér sme si okrem kuchyne, ktorá je vstavaná, zariaďovali už sami. Obe deti majú vlastnú izbu proti bývanie na sídlisku v paneláku.

Maličký - veľký dom z dreva

Každá nová návšteva pred vstupom do domu zvyčajne povie, no to je ale pekný maličký nový domček a potom sa vnútri všetci čudujú ako sú jednotlivé miestnosti veľké. Tiež si ľudia nemyslia, že sa jedná o drevostavbu, verí až keď si zaťukají na steny.

Nebezpečenstvo požiaru u drevostavby

Na internete sme s manželom v minulom roku tiež pozreli video, kde tím odborníkov a hasičov vykonávali skúšky ako horí drevostavba. Výsledky zverejnené u tohto pokusu nás upokojili, že aj v prípade tohto kalamitného stavu nás snáď nečaká nič strašného a vďaka tomu, že máme doma hasiaci prístroj vyviaznete bez straty strechy nad hlavou. Ale aj tak sme samozrejme poistení.

Úprava záhrady - drevostavba

Ešte nás čaká úprava záhrady, na to s manželom veľmi tešíme hovorí obyvateľka drevostavby. Naše predstavy zahŕňajú zastrešený prístavok - pergolu, bazén, okrasné kríky, thůje a koterec pre väčšieho psa s dostatočným výbehom.

Prajeme teda krásne bývanie v novom dome!

Vás milý čitatelia prosíme o vlastné názory a pripomienky k článku. Diskusia môže obsahovať aj rady alebo otázky, ktoré radi odovzdáme.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: