Dekorácia do bytu - krásny domov

Zariadili ste si každú miestnosť Vášho domova vkusným a praktickým nábytkom. Teraz už chýba len maličkosti, ktoré však urobia každý byt skutočným a útulným domovom. Vhodnou dekoráciou sa vám podarí doladiť štýl Vášho bytu. Poradíme Vám ako.


Dekorácie pre chodbu a vstup do domu

* Prvý dojem je vždy najdôležitejšie - to platí aj pre vstup do vášho bytu či domu. Zádverie je prvá, čo vidíme pri vstupe do každého domu či bytu. Zároveň ale väčšinou býva až posledný miestností, ktoré pri zariaďovaní nášho obydlia venujeme pozornosť. Táto nenápadná časť interiéru má pritom nezastupiteľnú úlohu. Nielenže strážia cenné teplo v obytnom priestore, ale je aj vizitkou jej majiteľa.
* Priestory zádverie síce tvorí z najväčšej časti odkladacej plochy všetkého druhu, pozornosť však treba venovať aj niektorým praktickým doplnkom. Miestnosť by rozhodne nemala chýbať zrkadlo. Ak nie je pre neho dostatok miesta na stenách, môže byť zakomponované do skrine, či vešiakové steny. Rovnako ako u skla je i tu možné vyberať z niekoľkých typov ľahkého podfarbenie - bronz, grafit alebo striebro.
* Předsíním v retro štýle budú slušať zrkadlá so zaoblenými rohmi.
* S minimalizmom si zase najlepšie porozumejú ostré geometrické línie bez rámovanie.
* S rustikálnym štýlom zase oblejšie tvary v ráme z masívu.
* Ideálne miesto pre zavesenie zrkadla je stena napravo alebo naľavo od vchodu do predsiene. Zrkadlo by malo byť čo najväčšia, aby odrážalo celú osobu - dokonca i najvyššieho návštevníka. Ak má byť zrkadlo skôr efektným ako praktickým doplnkom, siahnuť môžeme aj po malých tabuľkách a usporiadať ich ľubovoľne vedľa seba na stenu.
* Funkčnosť aj atmosféru celého zádverie je potrebné zavŕšiť vhodne zvoleným osvetlením.

Vhodné dekorácie do zádverie a chodby

* Zaujímavá domové čísla
* Pekný veniec na dverách
* Originálne štítok sa menovkou
* Štítok na kľúče
* Rastliny - previsnuté alebo v kvetináči. Nezabúdajte zhodnotiť prirodzené svetelné podmienky, aby ste mohli vybrať správne rastliny. Vo veľkej predsieni použite rastliny v črepníkoch, ak máte však úzku predsieň, budete zrejme musieť použiť previsnuté rastliny, pretože nezaberajú miesto na zemi.

Dekorácia do obývacej izby a jedálne

V obývacej izbe a jedálni sa zdržiavame najdlhšie, preto by sme sa v nich mali cítiť najlepšie.

* Umelecké diela, kresby, fotografie, reprodukcie - atmosféru obývacej izby môžeme upraviť použitím umeleckých diel - kresieb, malieb, reprodukcií a fotografií. Umelecké dielo vám pomôže zakaždým, akonáhle sa na ne pozriete, cítiť sa inak.
* Závesy - farebným prvkom v miestnosti sa môže stať záves. Pre zavesovanie tkanín je k dispozícii široký výber konzol, drevených alebo kovových, jednoduchých, zdobených alebo skrytých. Existuje aj niekoľko spôsobov vešanie a úprav závesov. Pletené šnúrky, povrazy, čipky a strapce môžu závesy spestriť. Čím sú závesy dlhšie, tým viac budú nadväzovať atmosféru pohodlia a útulné.
* Tapety - vzorovaná tapeta má schopnosť vytvoriť iv prázdnom interiéri dojem zařízenosti. Tapety majú dlhú a pestrú históriu. Niekoľko rokov sa ručne tlačili z vyrezávaných drevených klátikov na papiere, ktoré sa ručne zlepovali a na stenu buď vešali, alebo lepili. Autormi predlôh boli aj významní umelci, napríklad Albrecht Dürer. Najčastejšie sa na tapetách zobrazovali okrem panorám antických stavieb, exotických krajín a pastorálnej scén tiež vzory štylizovaných kvetov a postáv zvierat a ľudí.

Typy tapiet do bytu

* Papierové - najlacnejšie, najbežnejšie, ľahko sa aplikujú, zakrývajú nerovnosti, nahrádzajú maľovanie stien.
* Pestrukta má štruktúru drsné vláknité tapety, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev papiera, do ktorých sú spracované drevené vlákna. Možno ju niekoľkokrát pretierať bežnými interiérovými farbami.
* Vinylové kúpeľňové a kuchynské nahrádzajú obkladové materiály. Majú dlhšiu životnosť, sú stále farebné, zakryjú drobné nerovnosti a trhlinky, majú dobré zvukovo izolačné vlastnosti, sú odolné voči oderu, umývateľné bežnými saponátovými roztoky.
* Vinylové izbovej majú dlhšiu životnosť, sú stálofarebné, zakryjú drobné trhlinky a nerovnosti na stene, zvukovo izolujú, sú odolné voči oderu, umývateľné bežnými saponátovými roztoky.
* Vliesové so špeciálnou nehorľavou netkanou spodnou vrstvou. Pri tapetovaní sa natiera špeciálnym lepidlom Beeline len stena. Odolné voči oderu, stálofarebné, ľahko odstrániteľné, nehorľavé, tvarovo stále.
* Tekuté majú v základe celulózu (jej výborné izolačné vlastnosti znižujú únik tepla), ktorá sa zmieša s vodou a nanáša valčekom. Nahrádza tapety, maľby a iné nátery, pohlcuje zvuk, zakrýva trhlinky, prasklinky, drobné nerovnosti.
* Samolepiace fólie sú na hladké povrchy (nábytok, dvere). Jednoduchá aplikácia, umývateľné bežnými saponátovými roztoky.
* Sympaq je z prírodnej celulózy. Ide o netkaný esterové Vlies, 100% nezávadný, ultrapevný, svetlostály, s hebkú štruktúrou, umývateľný, priedušný. Aplikácia je jednoduchá a pri lepení možno tapetu posúvať. Ľahko sa sníma, strhne sa zo steny.

Dekorácia do spálne

Pekne ozdobená spálňa nie je určená len na spanie. Je to ideálne miesto na relaxáciu a snívanie. Pokojný spánok je pre dobré zdravie a celkovú pohodu veľmi dôležitý. Hlavným cieľom je vytvoriť atmosféru, ktorá napomôže tomu, aby ste sa prebudili osvieženie a plní energie. Osvetlenie v spálni by zásadne malo byť čo najmäkšie

* Lampy - používajte slabé žiarovky a silná tienidlá, ktorými vytvoríte tlmenejšie zdroj osvetlenia.
* Farby tienidiel si vyberte podľa druhu nálady, ktorú chcete vytvoriť (ružovú pre pokoj a potešenie, purpurovú pre vášeň a žltú pre príjemnejší pocit).
* Romantické obrazy
* Sošky
* Kvety a rastliny vytvorí v spálni zdravé prostredie, sú ideálne pre pohlcovanie zvukov, obohatí spálňu farbou naviac. Vďaka vôni kvetov sa budete cítiť svieža a príjemne.
* Vankúšiky-našuchorené vankúše vyzerajú na ustlané lôžku veľmi dekoratívne av niektorých slabších povahách vyvolávajú okamžité chuť do nich skočiť a relaxovať. Dobrá je kombinácia rôznych veľkostí a tvarov. Potom sa môžete ľahšie rozhodnúť, ktorý z nich bude slúžiť ako opierka pri čítaní a ktorý pôjde na noc pod nohy.
* Prehozy cez posteľ
* Kombinujte na obliečky - farby, vzory, štruktúru

Detská izba - vhodné zariadenia a dekorácie

* Deti milujú veselé farebné izby, v ktorých si môžu hrať, vyvádzať a maznať. Čím bude prostredie v detskej izbe prirodzenejší, tým viac sa v ňom budú deti cítiť uvoľnené. To môže viesť k lepšiemu spánku i správania. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom, pretože platí pravidlo, že vylučujú slabé výpary a hromadí náboj statickej elektriny, čo by mohlo ohroziť zdravie dieťaťa.
* Vyhýbajte sa nábytku zhotovenému z drevotriesky alebo dyhovaného dreva, mohli by sa z nich vylučovať toxické výpary.
* Je dôležité, aby detská izba nebol preplnený hračkami z plastov, pretože by pomáhali vytvorenie skôr umelého prostredia pre hranie a spánok.
* Na vytvorenie hravé atmosféry cez deň je možné využiť farby a tapety.
* Časť stien alebo nábytku napríklad prádelník môžete vymaľovať šablónou. Možno si vybrať z mnohých šablón a obrazov, ktoré sa budú dieťaťu páčiť a podnecovať jeho fantáziu. Napríklad siluety mesiaca a hviezd, kvetov, zvierat alebo áut a vlakov. Na šablóny môžete použiť štetec, malú špongiu alebo sprejovú farbu, podľa toho, akého výsledku chcete dosiahnuť. Podobne môžete použiť i obyčajnou emulznej farbu alebo špeciálny farbu na šablóny.
* Krabice a košíky pomôžu udržiavať poriadok v izbe a zároveň poslúži ako dekorácia.
* V miestnosti pestujte niekoľko rastlín.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: