Benzínová kosačka na trávu

Kúzlo kosáka a kosy má niečo do seba, však, predsa len, kosačka sa postará o perfektný a rýchly zástrih Vášho trávnika. Zvažujete kúpu kosačky na trávu a potrebovali by ste poradiť? Spoznajte s nami rozdiely jednotlivých typov benzínových kosačiek.


Typy benzínových kosačiek

* Benzínová kosačka rotačná
* Benzínová kosačka vretenová
* Benzínová kosačka bubnová
* Benzínová kosačka mulčovacie
* Benzínová kosačka bez pojazdu
* Benzínová kosačka s pojazdom

Vretenová benzínová kosačka

Použitie vretenové benzínovej kosačky

Táto kosačka je vhodná pre:

* Golfové ihrisko,
* Trávnaté tenisové kurty,
* Kriketové ihrisko,
* Futbalové ihrisko.

Vlastnosti vretenové benzínovej kosačky

* + Vretenová kosačka je vhodná pre docielenie reprezentatívneho trávnika.
* + Kosačka výborne kopíruje terén, zvládne aj náročnejšie terény bez zníženia kvality strihu trávnika.
* + Vretenová kosačka je vhodná pre zelenšia, hustejšie, zdravšie trávnik. Nepoužíva sa len na golfové či futbalové ihrisko.
* + Jednoduché čistenie kosačky, bez nutnosti naklápanie, na rozdiel od rotačné kosačky, kde je žacie ústrojenstvo ukryté pod strojom.
* + Kôš umiestnený pred kosačkou Vám umožňuje jednoduchú vizuálnu kontrolu naplnenia.
* + Vretenová benzínová kosačka má miesto koliesok vojne. Zaťaženie pôdy je s vretenovou benzínovou kosačkou až 7x menšia oproti rovnako ťažké rotačné kosačke.
* + Pojazdové valce, miesto koliesok, neurobia do trávnika ryhy, jamky, a to bez toho aby ste kosačkou otáčali na mieste.
* + Cena nabrúsení vretena je nižšia, ako keď necháte 4x za rok nabrúsiť nôž rotačné benzínovej kosačky.
* + S vretenovou benzínovou kosačkou môžete kosiť aj mokrú trávu, musíte však dobre nastaviť vreteno kosačky voči spodnému nožmi.
* + Vretenová kosačka vďaka kosiacemu vretene pre odstrihnutí trávy nepotrebuje tak veľký výkon motora. Dochádza teda v porovnaní s rotačnými kosačkami ik menšej spotrebe benzínu.
* ± cena vretenové benzínovej kosačky je prakticky zhodná s cenou rotačné benzínovej kosačky.
* + Veľkosť zberacieho koša je porovnateľná s veľkosťou zberacieho koša rotačné benzínovej kosačky.
* ± kosačka za sebou necháva tzv ryhy. Čím je kosačka ťažšie, tým sú tieto pruhy výraznejšie.
* ± vyššie obstarávacie náklady kosačky vo vzťahu k šírke záberu, nie vo vzťahu ku kvalite práce.
* ± ako u vretenové benzínovej kosačky, tak u rotačné benzínovej kosačky je nutnosť pravidelného kosenie trávnika. Ani jedna nie je uspôsobená, na to, že trávnik budete kosiť 1x za mesiac.
* ± ak budete odstraňovať vretenovou kosačkou (ale i rotačný) viac ako 1 / 3 dĺžky listov, dôjde k nepríjemnému rednutie trávniku ak ústupu citlivejších druhov tráv.

Žacie ústrojenstvo vretenové benzínovej kosačky

Vretenová kosačka jednotlivé steblá neseká, ale strihá. Žacie ústrojenstvo sa skladá z vretena, čo je valec, ktorého steny tvoria nože špirálovo točené po obvode vretena. Nože sú v presných rozostupoch a pod určitým uhlom. Vreteno sa otáča okolo horizontálnej osi. Druhou časťou žacieho ústrojenstva je spodný nôž tzv protiostří, ktorý je umiestnený pod vretenom. Výška prednej hrany tzv čepele spodného noža od zeme (podložky) udáva výšku strihu. Ku strihu dochádza tak, že otáčaním vretena kosačky a pohybom žacieho ústrojenstva vpred, sa steblá trávy dostávajú medzi noža vo vretene a otáčaním vretena dôjde k ich strihu o spodný nôž. Čím viac je vo vretene nožov, tým musí byť strihaný trávnik nižšia, inak by sa steblá nestihla dostať medzi nože vretena a došlo by len k tzv valcovanie trávnika. Strih o protiostří je rez s oporou, čo spôsobuje, že miesto strihu stebla je krátke a hladké. Hojenie rany prebieha veľmi rýchlo, spravidla už za 24 hodín tráva dalej rastie a hustne.

Rotačná benzínová kosačka

Vlastnosti rotačné benzínovej kosačky

* + Rotačná kosačka je vhodná pre príležitostné sekanie.
* ± cena rotačné benzínovej kosačky je prakticky zhodná s cenou vretenové benzínovej kosačky.
* ± veľkosť zberacieho koša je porovnateľná s veľkosťou zberacieho koša rotačné benzínovej kosačky.
* ± rotačná benzínová kosačka má kolieska, môže urobiť vo trávnika ryhy.
* ± ako u rotačné benzínovej kosačky, tak u vretenové benzínovej kosačky je nutnosť pravidelného kosenie trávnika. Ani jedna nie je uspôsobená, na to, že trávnik budete kosiť 1x za mesiac.
* ± ak budete odstraňovať rotačnou kosačkou (ale i vretenovou) viac ako 1 / 3 dĺžky listov, dôjde k nepríjemnému rednutie trávniku ak ústupu citlivejších druhov tráv.
* - Kôš je umiestnený za kosačkou. Trochu ťažšie sledovanie naplnenia pokosenou trávou.
* - Žacie ústrojenstvo má, rotačné benzínová kosačka, ukryté pod strojom.
* - Rotačná kosačka má horší schopnosť kosiť a zbierať mokrú trávu do zberného koša.

Žacie ústrojenstvo rotačné benzínovej kosačky

Rotačná kosačka má jednoduché žacie ústrojenstvo, ktoré je skonštruované z jedného, či dvoch nožov Krížna uložených horizontálne na zvislé hriadeli a smer otáčania je práve okolo zvislej osi noža. Nôž sa roztočí do vysokých otáčok a britom noža usekává, či skôr uráža jednotlivé steblá trávy. Steblo dostane od noža prudký úder, ktorý vlákna steblá preruší a dôjde k oddeleniu časti stebla od rastliny. Rastlina sa dostáva do tzv veľkého stresu. Miesto, kde došlo k oddeleniu steblá, je otvorená rana, ktorú rastlina začne okamžite zaceľovať, toto môže trvať aj niekoľko dní. Počas danej doby sa rastlina vyrovnáva s šokom, pretože prišla o časť svojich pľúc, navyše musí hojiť rany na všetkých listoch. Urážaním listu rotačné benzínovú kosačkou dochádza k dlhej otrepané rane, ktorá je otvoreným oknom pre choroby, plesne. Konce tráv zaschnú a trávnik získa typické žltkasté sfarbenie. Trávnik sa zhruba 3 dni porovnáva s týmto drastickým zákrokom, počas tejto doby nerastie a nehustnú.

Bubnová benzínová kosačka

* + Táto kosačka je vhodná pre veľmi ľahké kosenie aj na horských svahoch a náročných terénoch.
* + Bubnová kosačka je ďalej vhodná pre nepravidelné kosenie trávy, tj trávy vysoké a prerastené.
* + Výkonná pohonná jednotka v kombinácii s nízkou hmotnosťou i jednoduchým ovládaním, umožňuje kosiť veľké rozľahlé plochy.
* + Konštrukcia nastaviteľných riadidiel umožňuje ich nastavenie pre každú postavu.
* + Minimálne nároky na skladovanie a prevoz kosačky.

Benzínová rotačná kosačka s pojazdom

* + Táto kosačka je vhodná pre svahovitý terén, navyše sa môžete tešiť z jej jednoduchej obsluhy.
* + Vďaka pohonu kolies je s kosačkou jednoduchá obsluha v nerovnom a svahovitom teréne.
* + Má vlastný pohon, takže ju nemusíte pred sebou namáhavo tlačiť. Jede sama, vy len určujete smer.

Benzínová rotačná kosačka bez pojazdu

* + Nezávislosť na zdroji energie.
* + Jednoduchá údržba.

Benzínová kosačka mulčovacie

* + Mulčovacie kosačka je vhodná pre nepravidelné kosenie trávy, tj trávy vysoké a prerastené.
* + Drví pokosenú trávu na malé kúsky, vďaka čomu vzniká menej trávneho odpadu.
* + Umožňuje nastavenie výšky strniska.

Faktory závisiace na správnom výbere kosačky

* Členitosť terénu

Ak plocha, ktorú budete pravidelne kosiť, je okrem trávnikov zaplnená stromy, skalkami či inými ďalšími "prekážkami", je lepšie si vybrať ľahší model kosačky. Práca Vám pôjde veľmi dobre od ruky a dobre sa Vám bude manévrovať s kosačkou, ktorá má veľké zadné kolesa.

* Veľkosť terénu

Budete kosiť väčšiu plochu trávnika? Potom iste oceníte model s prednými natáčacími kolesami. Základným faktorom pri výbere kosačky je veľkosť kosenej plochy. Napríklad malá kosačka nie je stavaná na kosenie lúky, naopak veľká kosačka s vlastným pojazdom sa zase nemusia hodiť na kosenie niekoľkometrovou tzv predzáhradky, ktorú máte pred chatou, domom či chalupou.

* Povaha teréne

Máte rovinatý alebo skôr členitý trávnik? Ak je váš trávnik skôr rovinatý, nebude tento faktor hrať pri výbere takú rolu. Ak je však váš trávnik členitý, a to s nerovnosťami, prevýšením, rozhodne bude pre Vás jednoduchšie a ľahšie zvoliť benzínovú kosačku s pojazdom. Navyše, ak ešte zvážite model s väčšími zadnými kolesami, bude manipulácia v nerovnom teréne tiež oveľa jednoduchšie.

* Rozloženie tlaku na kosenie trávnikov

Benzínové kosačky môžu mať kolieska alebo valca. Zásadný rozdiel je v tom, či je hmotnosť prenášaná na trávnik cez štyri kolieska (rotačná benzínová kosačka), alebo cez dva valce (vretenová benzínová kosačka). Zaťaženie pôdy je s vretenovou benzínovou kosačkou až 7x menšia oproti rovnako ťažké rotačné kosačke.

Výbava benzínovej kosačky

Prídavné vybavenie kosačky: skladací kôš, ľahko nastaviteľné ergonomické riadítka, regulácia rýchlosti u modelov s vlastným pojazdom, pohodlné nastavenie výšky kosenia, Vám určite spríjemní vlastnú prácu kosenia.

Mulčovanie, zber a vývoz pokoseného trávnika

Sú najrôznejšie spôsoby, ako môžete naložiť s pokosenú trávou: mulčovanie, zber a vývoz (do boku, do zadu). Ak budete tzv mulčovať, tráva bude niekoľkokrát jemne rozomleté na malinké kúsočky, čím ju plne využijete ako prírodné zelené hnojivo. Zaujímajte sa teda, či Vami vybraný model kosačky má možnosť kosiť dvoma, troma, či všetkými štyrmi spôsobmi už v štandardnom vybavení, alebo ktoré príslušenstvo si budete môcť dokúpiť.

Význam mulčovanie

* Vzhľadom k technológii mulčovanie, Vám odpadne neustále vysypávanie koša, či starosť s následným hrabaním pokosenej trávy.
* Jemné kúsočky nasekané trávy sú vtlačené medzi steblá a chráni tak váš trávnik pred intenzívnym slnečným žiarením a pred vysychaním. Jedná sa o perfektný spôsob, ako udržať sviežu zelenú farbu trávnika po dlhú dobu.
* Mulčovanie hmota slúži zároveň ako výborné prírodné hnojivo, ušetríte peniaze za drahé chemické doplnky. Naviac bráni vyparovaniu vody, takže ušetríte aj na závlahe.
* Aby ste však mohli využiť všetky výhody mulčovanie, mali by ste dať pozor na to, aby ste nikdy nesekali viac ako jednu tretinu výšky trávniku av hlavnej sezóne mulčovali raz až dvakrát do týždňa.

Tipy, ako efektívne kosiť trávu

* Trávnik koste len za sucha, vlhká tráva sa totiž zhlukujú.
* Ak je trávnik prerastený, sekajte ho na dvakrát, najprv na väčšiu dĺžku listu, potom nižšie.
* Udržujte trávnik v čistote, s dostatočným prísunom hnojív.
* Trávnik koste pomaly, pokojne.
* Trávnik koste s ostrými nožmi.
* Trávnik koste s čistou kosačkou, pod krytom sa nesmie hromadiť tráva.
* Trávnik koste často, a to raz za päť až sedem dní.
* Trávnik koste s motorom na plný výkon, tým budete ovládať rýchlosť otáčania nožov.

Starostlivosť o kosačku

* Po každom kosení kosačku vyčistite a naolejujte každú jej pohyblivú časť noža.
* Po skončení záhradnícke sezóny vykonajte dôkladnú očistu kosačky (odstráňte suchú trávu z nožov i krytov kosačky).
* Uskladnite kosačku cez zimu (vypustite všetok benzín zo kosačky, aby ste predišli tvorbe kalu).
* Na jar, pred prvým kosením, skontrolujte, či kosačka nenesie nejaké stopy viditeľného poškodenia, napríklad presakovanie benzínovej nádrže. Nechajte naostriť čepele nožov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: